Tenis: Start rapid pentru Baciu

* Nicolae Baciu începe, peste nici o săptămână, Naţionalele de sală

Nicolae Baciu deschide sezonul pentru Tenis Star Piatra Neamţ. Tânărul tenisman va participa, peste nici o săptămână, la Campionatele Naţionale Under 14 de sală. Întrecerile încep pe 11 ianuarie şi se vor desfăşura la Centrul Naţional de la Bucureşti.

„Ne-am pregătit bine şi suntem încrezători. Venim după un sezon în care am acumulat multă experienţă. Sunt optimist, iar dacă se va adapta rapid la condiţiile de concurs, poate obţine un rezultat bun”, a spus antrenorul Petru Iftime.

Tânărul jucător a trebuit să ignore vacanţa şi sărbătorile pentru a-şi pregăti participarea la Naţionale. La jumătatea lui decembrie, a participat la Trofeul Roman Muşat, la care s-a clasat pe locul doi. Punctele acumulate i-au adus un salt de 7 locuri în ierarhia naţională, în care ocupă, în prezent, poziţia a 13-a.

Cel mai bun concurs al pietreanului de 14 ani a fost însă cel de la Slobozia, din luna august, din Circuitul Federaţiei Române de Tenis, pe care Baciu l-a câştigat atât la simplu, cât şi la dublu.