Teiul a fost scuturat de CSM Focșani în manșa tur de baraj

Teiul Poiana Teiului – CSM Focșani 1-2 (0-1)
Stadion: Cimentul, vreme ploioasă, teren alunecos, spectatori, cca. 400.
Teiul: Coșa – Acuculiței, Panainte, Lupu, Matei – Șerban, Câmpanu, Doboș, Furtună – Negru, Alexandru. Au mai intrat I. Nuțu, V. Nuțu, Severin. Antrenor, Lucian Cozma.
CSM: Lazăr – Târcă, Parlac, Beșa, Mihai – Lupu, Negoescu, D. Popa, Manu – Pasăre, Predoiu. Au mai intrat Duca, Ion, R. Popa. Antrenor, Vasile Burgă.
Arbitrii: Florin Andrei – central, Ciprian Iovu, Cătălin Brânză – asistenți.
Observatori: Victor Stănișteanu și Ionel Munteanu.
Teiul Poiana Teiului a pierdut la limită, scor 1-2, manșa tur a barajului de promovare în liga a treia, care s-a disputat sâmbătă, de la ora 18, pe stadionul Cimentul din Bicaz. Așa cum au anticipat, jucătorii și antrenorii de la Teiul au avut parte de un meci destul de greu în fața campioanei din județul Vrancea, o formație destul de omogenă, ai cărei jucători evoluează de mai mulți ani împreună. Iar asta s-a și văzut pe teren, pentru că oaspeții au reușit să se apere foarte bine, au fost destul de organizați și au lăsat puține spații către poarta lui Lazăr. Elevii lui Lucian Cozma, mulți dintre ei cu experiență destul de bogată în acest gen de partide, au încercat, au construit, au avut posesie, însă în prima repriză, jocul lor a fost unul mult sub așteptări. Cu toate acestea, Teiul a început perfect confruntarea, și a reușit să marcheze în minutul 4 pentru 1-0, însă unul dintre tușieri a ridicat, se pare eronat, fanionul pentru motiv de offsaid. Și pentru ca tacâmul să fie complet, unul dintre cei mai importanți jucători, Alexandru, care a suferit o accidentare destul de serioasă în jocul din play off cu Bradu Borca, a recidivat câteva minute mai târziu și nu a mai putut continua. Oaspeții au deschis scorul în prima repriză, în urma unei faze clasice de contraatac și care l-a avut la finalizare pe atacantul Cosmin Pasăre. Antrenorul Lucian Cozma a mutat inspirat după pauză, iar jocul celor de la Teiul a crescut mult în consistență, au apărut ocaziile de gol, iar dominarea a avut și eficiență pe tabela de marcaj. Campioana din județul Neamț a egalat la 1 prin rezerva Severin în urma unei faze fixe. Mingea a ajuns în careu, a fost respinsă, iar din zona punctului de 11 metri, Severin a marcat în poarta lui Lazăr. Egalitatea s-a menținut doar 7 minute, pentru că, în minutul 83, Remus Popa a speculat o greșeală simplă în defensiva gazdelor și a marcat golul de 2-1 pentru CSM Focșani. Până la final nu am mai notat faze importante, iar CSM Focșani a plecat cu o victorie nesperată de la Bicaz, mai ales după ceea ce s-a întâmplat în repriza a doua.
„Sunt dezamăgit de rezultat, mai ales după evoluția noastră din repriza a doua. Am început destul de bine, am avut un gol valabil în prima repriză, anulat pentru offsaid. Cred că dacă aveam 1-0 din start, altfel s-ar fi desfășurat partida. Apoi l-am pierdut și pe Alexandru, un jucător important în angrenajul nostru, a trebuit să schimbăm, și nu a fost ușor. Recunosc, în prima repriză am avut o evoluție mai modestă, adversarul ne-a surprins o dată, a marcat, însă în partea a doua am jucat foarte bine și cred, că prin ocaziile avute, cel puțin un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil. Nu a fost să fie, am pierdut o singură bătălie, nu și războiul, mai avem manșa retur în care orice e posibil. Așa cum am mai spus, jocul nostru din deplasare este mult mai consistent și cred că putem întoarce acest rezultat în returul de la Focșani. Sunt încrezător și am mare încredere și în băieți. Ne va lipsi Alexandru, dar sper să ne descurcăm“, a spus după meci principalul gazdelor, Lucian Cozma.
„Promovarea nu e jucată“
În ciuda eșecului din manșa tur, Ioan Costin Toma, președintele AJF Neamț, prezent la confruntarea de sâmbătă de la Bicaz, consideră că Teiul Poiana Teiului păstrează în continuare șanse reale de a obține promovarea pe cea de-a treia scenă fotbalistică. Șeful forului fotbalistic din județul Neamț a spus că sâmbătă s-au întâlnit două formații destul de echilibrate valoric, iar diferența la final s-a făcut în urma unei greșeli simple a echipei gazdă. Ioan Costin Toma a amintit și de situația din sezonul trecut, când campioana de atunci, Voința Ion Creangă, a pierdut cu 0-1 meciul tur de pe teren propriu, dar a câștigat cu 4-1 în deplasarea de pe terenul celor de la Luceafărul Mihai Eminescu, campioana din județul Botoșani, și a obținut promovarea în liga a treia. Mulți dintre componenții Voinței de atunci se regăsesc în actualul lot al celor de la Poiana Teiului.
„Sâmbătă, la Bicaz, am văzut două reprize diametral opuse. Teiul a avut un joc dezordonat în primele 45 de minute, un joc destul de modest, adversarul a marcat o dată și a avut un avantaj moral la pauză. În partea a doua, Teiul și-a revenit, a etalat un fotbal așa cum ne așteptam, a evoluat mult mai bine, iar dominarea teritorială din teren a avut și efect pe tabelă, atunci când am egalat la 1. Din păcate, o greșeală simplă pe final a privat echipa din Poiana Teiului de cel puțin un rezultat de egalitate, și m-a surprins acest lucru, mai ales că la Teiul evoluează mulți jucători cu mare experiență la acest nivel. CSM Focșani nu e o echipă de speriat, iar în returul de la ei este posibil orice. Sunt convins că cei de la Focșani jubilează încă de pe acum promovarea, după victoria din tur, dar vă spun că aceasta nu este încă jucată. Dacă jucătorii noștri vor evolua fără trac și emoții, și dacă vor juca așa cum au făcut-o în repriza a doua a manșei tur, au șanse reale de a obține un rezultat favorabil și implicit promovarea în eșalonul superior, Eu am mare încredere în campioana noastră și o văd capabilă de un rezultat pozitiv în returul de sâmbătă“, a declarat Ioan Costin Toma, președintele AJF Neamț.
Manșa retur dintre CSM și Teiul se va disputa sâmbătă, de la ora 17.30, pe stadionul din Focșani.
Rezultate interesante în manșa tur a barajelor
Pe lângă duelul dintre Teiul Poiana Teiului și CSM Focșani, sâmbătă au avut loc alte 20 de partide în manșa tur a barajului de promovare în liga a treia, în care s-au întâlnit cele 40 de campioane județene. O surpriză s-a consemnat la Mircești, în județul Iași, acolo unde fosta divizionară A Oțelul Galați a pierdut cu 0-1 pe terenul celor de la Unirea. Au obținut victorii importante alte nume mari din fotbalul românesc, cum ar fi Petrolul Ploiești, Universitatea Cluj sau Farul Constanța, în timp ce meciul dintre Progresul Spartac și Voința Crevedia nu s-a mai disputat. Gazdele de la Progresul au avut mai multe nereguli la acest joc, nu au asigurat nici asistența medicală, și au pierdut cu 0-3 la masa verde.
Vă prezentăm în cele ce urmează rezultatele complete din cele 20 de meciuri tur ale barajului de promovare în liga a treia.
CS Strehaia (MH) – Voința Saelele (TR) 2-4 (1-1)
Pescărușul Sarichioi (TL) – Suporter Spirit Club Farul Constanța (CT) 2-7 (1-4)
Dentaș Tărtășești (DB) – ACS Petrolul 52 Ploiești (PH) 0-3 (0-0)
ACSF „Alb-Negru” al Studenților Clujeni (CJ) – Lăpușul Târgu Lăpuș (MM) 8-0 (5-0)
Diosig Bihardioszeg (BH) – Șoimii Lipova (AR) 1-6 (1-4)
FC Avrig (SB) – Unirea Bascov (AG) 1-0 (0-0)
Progresul Spartac (B) – Voința Crevedia (IF) 0-3, la masa verde
Mureșul Rușii-Munți (MS) – Viitorul Ghimbav (BV) 0-2 (0-0)
CS Amara (IL) – Metalul Buzău (BZ) 0-4 (0-2)
Dunărea Giurgiu (GR) – Agricola Borcea (CL) 2-2 (2-1)
PROMureșul Toplița (HR) – KSE Târgu Secuiesc (CV) 0-3 (0-0)
Internațional Bălești (GJ) – Tractorul Cetate (DJ) 2-1 (1-0)