Surpriză mare la Roman

hcm roman
HCM Roman – SCM Craiova 22 – 25 (9 – 12)
Surpriză mare în etapa a 11-a, ultima a turului, a Ligii Naţionale la handbal feminin. Una dintre performerele campionatului, HCM Roman, a fost învinsă pe teren propriu cu scorul de 22 – 25 de SCM Craiova, formaţie aflată sub echipa din Roman în clasament. Cu toate acestea, oltencele, pregătite excelent de pe banca tehnică de fosta componentă a României, Carmen Amariei, au făcut un joc foarte bun în oraşul de la malul Moldovei şi au condus în permanenţă pe tabela de marcaj. Cu excepţia debutului de meci, când a fost doar 1 – 1 pe tabelă până în minutul 8, iar Romanul a condus cu 7 – 5 în minutul 16, echipa vizitatoare a controlat în totalitate jocul, a avut trei goluri avantaj la pauză, a condus chiar şi la şase goluri, iar în final s-a impus cu 25 – 22, rezultat care provoacă formaţiei din Roman a patra înfrângere din actuala stagiune şi o coboară pe poziţia a cincea în clasament, cu 19 puncte. Pentru formaţia gazdă au marcat Băneanu 8 goluri, Stoleru 3, Horobeţ, Pavăl, Crap, Agrigoroaie 2 şi Genkova 1, iar de la echipa oaspete s-a remarcat Snopova cu 5 reuşite. Sâmbătă, în primul joc din retur, HCM Roman evoluează tot pe teren propriu, de la ora 14, cu Universitatea Cluj. Tot în ultima etapă a turului s-au înregistrat rezultatele: HCM Baia Mare – Dunărea Brăila 25 – 20, CSM Bucureşti – Universitatea Cluj 29 – 32, CSM Ploieşti – Neptun Constanţa 23 – 23, HCM Rm. Vâlcea – Cetate Deva 29 – 29 şi HC Zalău – Corona Braşov 25 – 25.
1. HCM Baia Mare 11 10 0 1 310-249 30p
2. Corona Braşov 11 9 1 1 334-273 28p
3. Dunărea Brăila 11 7 1 3 255-236 22p
4. Universitatea Cluj 11 7 0 4 324-309 21p
5. HCM Roman 11 6 1 4 255-236 19p
6. HC Zalău 11 6 0 5 254-244 18p
7. CSM Bucureşti 11 5 1 5 284-282 16p
8. SCM Craiova 11 5 1 5 253-261 15p