Super victorie a Cetăţii

capitan si trofeu

* Târgnemţenii şi-au luat la revedere de la judeţ cu un succes la scor, 8-0, în Supercupa „Adrian Popa”

Cetatea Târgu Neamţ a părăsit oficial judeţul, ieri, cu o victorie la scor contra Speranţei Răuceşti. Campioana Neamţului, care va reveni, la finalul acestei luni, în Liga a III-a, s-a impus cu 8-0 în Supercupa „Adrian Popa”, meci care a marcat deschiderea sezonului fotbalistic nemţean. Gazde, târgnemţenii nu avut emoţii în faţa fostei colege de eşalon, pe care au condus-o din min. 13, când Pavel a deschis scorul, din centrarea lui Bodron. Un alt fost atacant al Ceahlăului, Alexandru Bobric, ajuns la Târgu Neamţ tot în această vară, a stabilit şi scorul final, 8-0, în min. 82.

Speranţa a ratat în câteva rânduri golul de onoare. Primul şut pe poartă le-a aparţinut celor de la Răuceşti, dar Morar a scos de sub transversală, iar în cea de a doua repriză, deşi oaspeţii au avut câteva ocazii, şi-a spus cuvântul diferenţa de pregătire.

După golul lui Pavel, Apetrei a majorat avantajul Cetății, în min. 20, iar Bodron a stabilit scorul primei reprize, 3-0, în min. 43.

Noii intraţi la pauză au dublat avantajul gazdelor. Bobric a reuşit o triplă, în min. 67, 70 şi 82, Ungureanu, golgeterul judeţului în campionatul trecut, şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, după ce a înscris pentru 7-0, în min. 75. Seria reuşitelor târgnemţene,  în partea secundă, fusese deschisă de Eudean, în min. 60.

8-0, aşadar, Cetatea- Speranța, iar târgnemțenii au încheiat competițiile în județ câștigând tot ceea ce se putea câștiga. La final, când AJF Neamţ a premiat „cele mai bune” şi „cei mai buni” din precedentul campionat, Cetatea a mai luat trofeele pentru câştigarea campionatului, golgheter şi fair play. Cu amănunte despre acest moment de încheiere festivă a trecutului sezon vom reveni în numărul de mâine.

Cele două echipe din Supercupă:

Cetatea: Morar- Apetrei, Zavate, Gorea, Eudean, Bodron, Sobariu, Tudosă, Petrescu, Bucătaru şi Pavel; au intrat, după pauză, Bobric, Ungureanu, Huțanu, Ciocoiu (antrenori Ovidiu Marc şi Doru Botez);

Speranţa: Popa- Roșu, Leonte, Apostol, Sandu, Chiriac, Bocăneţ, Pavăl, Cucoş, Afloarei, Dăscălescu; au mai jucat Damian, Apostoaie, Tâmpău, Tănasă (antrenor Ioan Agafiţei).

Alexandru Bobric, atacant Cetatea: „A fost un antrenament bun înainte de începerea campionatului. Vrem să ne mişcăm şi mai bine când vom avea adversare mai puternice decât fosta noastră colegă de liga a patra. Sperăm să ne descurcăm şi să terminăm către locurile fruntaşe în Liga a III-a. Venirea la Cetatea înseamnă o nouă provocare pentru mine şi sper să o duc la bun sfârşit. Mi-este bine şi sper să continui ce am început astăzi”.

Ovidiu Marc, antrenor Cetatea: „Este o victorie, dar avem mult de muncă în continuare. Sunt convins că această echipă va face performanţă, însă trebuie un pic de răbdare. Avem foarte mulţi jucători noi şi mai trebuie lucrat la omogenizare”.