Succes uriaş pentru junioarele I

h jun1Handbalistele junioare I de la LPS Piatra Neamţ au obţinut un succes mare în etapa a noua a campionatului naţional, a doua a returului, după ce s-au impus cu 29 – 27 în partida de sâmbătă, de pe teren propriu, cu LPS Botoşani. Formaţia pregătită de Constantin Rusu avea neapărat nevoie de victorie în acest duel, pentru a mai spera la poziţia a patra, ultima care permite calificarea la turneul semifinal, iar pe acest loc se află chiar adversara de sâmbătă. Trupa din Botoşani avea 3 puncte în faţa pietrencelor, iar un eventual succes în deplasare ar fi irosit orice şansă gazdelor de mai mai spera la turneul semifinal. Totuşi, handbalistele junioare I de la Piatra Neamţ au făcut un joc foarte bun în faţa rivalelor de la Botoşani şi au avut o repriză a doua de-a dreptul excelentă. Pietrencele au fost conduse cu 4 goluri la pauză, scor 15 – 11 pentru Botoşani, dar au revenit în partea a doua, când au înscris 18 goluri, faţă de doar 12 ale oaspetelor. S-a terminat 27 – 25, succes în urma căruia formaţia din Piatra Neamţ a ajuns la 18 puncte, tot atâtea câte are şi adversara de sâmbătă, însă trupa din Botoşani are un golaveraj superior. În runda a zecea, elevele lui Constantin Rusu vor avea un meci foarte greu în deplasare pe terenul celor de la HC Buhuşi, a doua clasată în ierarhia seriei întâi. Partida se va disputa miercuri, 18 februarie, de la ora 15. În celelalte partide ale rundei s-au consemnat rezultatele: CSS Bacău – LPS Vaslui 29 – 20 şi LPS Suceava – HC Buhuşi 23 – 37. LPS Roman a stat.

1.LPS Roman  13  11  0  2  537-362  33p

2. HC Buhuşi  14  11  0  3  469-369  33p

3. LPS Vaslui  13  9  0  4  399-362  27p

4. LPS Botoşani  14  6  0  8  454-464  18p

5. LPS Piatra Neamţ  14  6  0  8  382-435  18p

6. CSS Bacău  14  5  0  9  414-396  15p

7. LPS Suceava  14  0  0  14  216-501  -1p