Succes scontat pentru HCM Roman

hcm-midtjHCM Roman – Mureşul Tg. Mureş 36 – 18 (18 – 6)

Handbalistele de la HCM Roman au obţinut o victorie lejeră în etapa a 21-a a Ligii Naţionale, după ce s-au impus cu 36 – 18 în confruntarea de pe teren propriu cu ultima clasată, Mureşul Tg. Mureş. Elevele pregătite de Florentin Pera nu au avut emoţii cu ardelencele decât în primele 6 minute ale întâlnirii, când scorul era 3 – 2. Gazdele au marcat apoi de 3 ori consecutiv, s-au desprins la 6 – 2, iar până la pauză şi-au creat un avantaj de 12 goluri pe tabela de marcaj, scor 18 – 6. Iureşul fetelor de la Roman a continuat şi în repriza a doua, când au înscris tot 18 goluri, iar la final tabela arăta un rezultat concludent pentru HCM, scor 36 – 18. Cea mai eficientă jucătoare din tabăra gazdelor a fost Ana Maria Iuganu, care a înscris 7 goluri în disputa de sâmbătă. Pentru HCM Roman au mai marcat Stoleru şi Mihaleschi câte 6 goluri, Câlici, Druţu, Chitacu şi Crap 3, Băbeanu 2, Genkova, Agrigoroaei şi Toskovic câte un gol. De la formaţia din Tg. Mureş s-a remarcat Klimek, care a marcat 7 goluri, iar Deac a înscris de 4 ori. După victoria de sâmbătă, trupa de la malul Moldovei a ajuns la 38 de puncte şi s-a apropiat la doar un singur punct de poziţia a patra, ocupată în acest moment de SCM Craiova, în condiţiile în care oltencele au cedat surprinzător cu 26 – 29, disputa de pe teren propriu cu Universitatea Cluj. În runda următoare, programată duminică 8 martie, elevele lui Florentin Pera vor evolua în deplasare cu HCM Rm. Vâlcea. Până acum, în etapa cu numărul 21, s-au mai disputat meciurile: HCM Baia Mare – HCM Rm. Vâlcea 31 – 21, Corona Braşov – CSM Bucureşti 22 – 23 şi SCM Craiova – Universitatea Cluj 26 – 29.