Succes categoric pentru HCM Roman

hcm roman-csm buc
HCM Roman – CSM Bucureşti 27 – 20 (17 – 14)
Handbalistele de la HCM Roman au trecut rapid peste eşecul din runda trecută de pe terenul liderului, HCM Baia Mare, şi a obţinut o victorie meritată şi categorică în runda intermediară, cu numărul 18, care s-a disputat miercuri. În faţa propriilor suporteri, elevele pregătite de Florentin Pera şi Viorel Lazăr s-au impus la o diferenţă de 7 goluri, scor 27 – 20, în faţa bucureştencelor de la CSM şi astfel şi-au consolidat poziţia a treia în clasament. Deşi le-au avut pe teren pe experimentatele Cristina Vărzaru, Patricia Vizitiu sau Alina Dobrin, fetele de la CSM nu au putu emite pretenţii în faţa unui adversar mult mai motivat, care a realizat una dintre cele mai bune partide din actuala stagiune. Confruntarea de la sala Sporturilor din Roman a început destul de echilibrat, iar în minutul 7 scorul era 3 – 3. Gazdele s-au desprins la 11 – 8, însă handbalistele din capitală, cu Alina Dobrin într-o formă destul de bună, au egalat la 11, cu 8 minute înainte de finalul primei reprize. Cu Krumova cea mai bună jucătoare de pe teren, HCM Roman a intrat cu un avantaj de 3 goluri la vestiare, avantaj pe care şi l-a menţinut, ba char mărit până pe finalul partidei. A fost 21 – 16 în minutul 40, 23 – 18 în minutul 50, pentru ca la final diferenţa să fie de 7 goluri, scor 27 – 20. După succesul de miercuri, trupa de la malul Moldovei a ajuns la 34 de puncte şi se menţine în continuare a treia în clasament, în timp ce CSM Bucureşti a rămas cu 25 de puncte şi a coborât pe locul 7. Cea mai bună jucătoare de la gazde a fost Krumova, care a marcat 7 goluri, celelalte fiind reuşite de Genkova, Horobeţ şi Druţu 4, Băbeanu 3, Agrigoroaei 2, Bokaric, Crap, Iuganu câte un gol. De la CSM Bucureşti s-a remarcat Alina Dobrin cu 4 reuşite şi Cristina Vărzaru care a marcat de 3 ori. „Mergem mai departe, avem un moral foarte bun, nu ne oprim. Mă bucur nespus pentru această victorie clară, în faţa uneia dintre cele mai importante echipe din handbalul românesc, cu jucătoare campioane mondiale. Am fost net superiori, cu joc foarte bun, felicit fetele, îşi respectă condiţia. Am venit după un meci foarte greu la Baia Mare şi trecem printr-o perioadă foarte bună, chiar dacă nu avem tot lotul valid. Nominalizez toată echipa şi sper ca fetele să rămână cu picioarele pe pemânt”, a spus la finele jocului tehnicianul gazdelor, Florentin Pera. Sâmbătă, de la ora 11, formaţia din Roman evoluează tot pe teren propriu cu Cetate Deva, în runda a 19-a. Tot în etapa intermediară de miercuri s-au consemnat rezultatele: Cetate Deva – Dunărea Brăila 24 – 25, Universitatea Cluj – Neptun Constanţa 31 – 21, Municipal Craiova – HCM Rm. Vâlcea 23 – 22, HC Zalău – HCM Baia Mare 21 – 33 şi Corona Braşov – CSM Ploieşti 35 – 20.
1. HCM Baia Mare 18 17 0 1 532-403 51p
2. Corona Braşov 18 15 1 2 527-436 46p
3. HCM Roman 18 11 1 6 427-404 34p
4. Dunărea Brăila 18 10 2 6 417-395 32p
5. Universitatea Cluj 18 10 0 8 516-489 30p
6. HC Zalău 18 9 1 8 413-413 28p
7. CSM Bucureşti 18 8 1 9 465-465 25p
8. Cetate Deva 18 6 3 9 467-459 21p