Ștefănescu, Popadiuc și Chitoșcă vor juca la Steaua

doru popadiuc Mijlocașii Ceahlăului, Cătălin Ștefănescu, Doru Popadiuc și Sebastian Chitoșcă, vor semna astăzi contracte valabile pe 5 ani de zile cu cel mai galonat club din fotbalul românesc, Steaua București. Cei 3 jucători pietreni au bătut miercuri palma după ce s-au întâlnit cu oficialii Stelei și cu antrenorul Mirel Rădoi și vor semna astăzi pentru campioana României, după ce vor efectua vizita medicală. Conform înțelegerii dintre cele două părți, clubul Ceahlăul va primi aproximativ 150.000 de euro în urma transferurilor celor 3 jucători, iar aceștia vor ajunge la Steaua din iarnă, în pauza dintre tur și retur. Conform caselor de transferuri, Popadiuc și Ștefănescu sunt cotați la aproximativ 500.000 de euro, iar Chitoșcă la 450.000 de euro.

Cătălin Ștefănescu are 20 de ani, a jucat până acum 43 de meciuri în liga întâi, a marcat două goluri, iar sezonul trecut a ajuns căpitan la FC Ceahlăul în mandatul antrenorului Ze Maria. De asemenea, mijlocașul pietrean are și 3 jocuri la naționala de tineret a României pentru care a debutat în anul 2014. Sebastian Chitoșcă are 23 de ani, are 66 de partide în primul eșalon, poate juca atât mijlocaș central dar și pe flancuri și a debutat în liga întâi în septembrie, 2011, într-un meci al Ceahlăului pe teren propriu cu Concordia Chiajna.

Doru Popadiuc este mijlocaș lateral, are tot 20 de ani, 47 de partide în liga întâi, unde a marcat un gol. Și el a jucat 5 meciuri pentru naționala de tineret a României, pentru care a debutat în anul 2014.

„Deocamdată e ceva neoficial, au fost negocieri dar așteptăm să se clarifice, sperăm să ajungă la o înțelegere. Până nu e nimic semnat nu putem spune nimic, dar vă dați seama că noi ne-am dori să se realizeze acest transfer. Personal nu am vorbit cu nimeni din conducerea Stelei. Este o onoare și un privilegiu ca un club ca Steaua să fie interesat de noi. Sperăm să semnăm cu ei. Eu am debutat în liga întâi chiar acum 2 ani pe Ghencea. Nu îmi e frică de domnul Becali, nu am de ce. El este patronul și finanțează echipa, este normal să critice, să își dorească mai mult de la jucători. Depinde de cum s-au integrat, când joci slab e normal să fii criticat“, a spus Doru Popadiuc după întâlnirea cu oficialii Stelei.

Ceahlăul a mai dat un jucător la Steaua București, pe fundașul Andrei Dumitraș în urmă cu 4 ani, însă acesta nu a rezistat decât o jumătate de sezon la formația pregătită atunci de Laurențiu Reghecampf.

Rezultat echitabil

FC Ceahlăul Piatra Neamț – FC Viitorul 2-2 (0-2)

Fotbaliștii juniori A de la Ceahlăul Piatra Neamț au înregistrat primul rezultat de egalitate din actuala stagiune a campionatului de elită, sub 19 ani, după ce a remizat miercuri pe teren propriu, 2-2, în meciul restanță cu FC Viitorul, din etapa a cincea. Partida trebuia inițial să aibă loc pe data de 26 septembrie, însă a fost amânată o lună mai târziu deoarece echipa Academiei Hagi avea atunci mai mulți jucători angrenați la loturile naționale. Miercuri, pe terenul sintetic de la stadionul Municipal, oaspeții de la Viitorul au început mai bine partida și au marcat pentru 1-0, în minutul 16, iar până la pauză s-au desprins la 2-0, după reușita din minutul 33. Avertizați și muștruluiți la pauză de antrenorul Lidi Chertic, juniorii pietreni au ieșit mult mai motivați de la vestiare și au reușit să reducă din handicap în minutul 60. Gazdele au recuperat o minge în jumătatea adversă, mingea a ajuns la Nedelcu, care a șutat plasat la colțul lung. Dominarea gazdelor s-a mai materializat o dată pe tabela de marcaj, în minutul 76, atunci când Drăghiceanu a reușit o acțiune personală de toată frumusețea și a marcat pentru 2-2.

Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil și partida s-a încheiat la egalitate, 2-2, un rezultat echitabil în opinia antrenorului Lidi Chertic. „Consider că a fost un rezultat echitabil, cu două reprize total diferite. Prima repriză a fost a oaspeților, însă partea a doua ne-a aparținut în totalitate, când am marcat de două ori și ne-am creat și alte ocazii. Am întâlnit o echipă foarte bună, de fapt toate formațiile Academiei Hagi sunt mult peste nivelul competiției, iar acest rezultat ne va da multă încredere pentru etapele următoare. E bine că suntem în prima parte a clasamentului și ne aflăm în grafic“.

În confruntarea de miercuri, FC Ceahlăul a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Câmpianu – Hebriștean, Olteanu, Mitrofan, Șoimaru – Barb, Mateeș, Vasile, Drăghiceanu – Amariei și Lupei, iar după pauză a mai intrat Nedelcu. FC Ceahlăul a ajuns la 20 de puncte după acest rezultat, iar sâmbătă va evolua în deplasare cu Concordia Chiajna, de la ora 12.

1.Dinamo București  9  8  0  1  39-9  24p

1. Farul Constanța 9 7  2  0  30-9  23p
  2. FC Viitorul 8 6  2  0  40-6  20p
  3. Ceahlăul Piatra Neamț 9 6  1  2  23-13  19p
  4. CS Mioveni 9 6  1  2  21-13  19p
  5. Concordia Chiajna 9 4  0  5  15-19  12p
  6. FC Voluntari 8 3  1  4  14-12  10p
  7. Chindia Târgoviște 9 3  0  6  14-21  9p