Steaua, tare ca Piatra

steaua3
Ceahlăul Piatra Neamţ – Steaua Bucureşti 0 – 2 (0 – 2). Au marcat Popa (9), Stanciu (44)
Stadion Municipal, vreme răcoroasă, teren bun, spectatori, cca. 5000
Ceahlăul: Jovic – Rusu, Cânu, Marc, Dumitraş(Popadiuc 46) – Gheorghiu, Chitoşcă(Lucas Garcia 65), Stana, Achim(Onciu 65) – Golubovic, Constantinescu. Antrenor, Vasile Miriuţă.
Steaua: Tătăruşanu – Râpă(Prepeliţă 46), Gardoş, Szukala, Latovlevici – Popa, Pintilii(Varela 67), Bourceanu, Tănase, Stanciu(Chipciu 77) – Piovaccari. Antrenor, Laurenţiu Reghecampf.
Arbitrii: Cristi Balaj – central, Octavian Şovre, Marius Nicoară – asistenţi, Florin Mazilu – rezervă.
Observatori: Sorin Boca, Adrian Ionescu
Cartonaşe galbene: Marc, Rusu, Gheorghiu/Râpă
Ceahlăul a început cu stângul returul ligii întâi, după ce a pierdut cu 0 – 2 disputa de pe teren propriu cu Steaua Bucureşti, campioana României. Băieţii lui Vasile Miriuţă au avut în faţă, sâmbătă seară pe Municipalul din Piatra Neamţ, un adversar puternic, care şi-a odihnit cinci titluari în jocul de la Londra cu Chelsea, şi care era în mare foame după victorii, după ce bucureştenii nu mai câştigaseră un meci în campionat tocmai de pe data de 27 octombrie. Gazdele au început destul de bine meciul dar, în minutul nouă, steliştii au deschis scorul după o acţiune în trei, Tănase i-a pasat excelent lui Stanciu, după ce acesta a plecat de lângă Dumitraş, fostul jucător de la Vaslui a centrat în careu lui Adi Popa, şi mijlocaşul bucureştean a şutat plasat cu stângul la colţul lung, fără şansă pentru Jovic. Ceahlăul a ieşit mai curajos la joc, după reuşita lui Popa, şi Chitoşcă a semnat prima ocazie, dar a trimis cu capul pe lângă după o centrare a lui Gheorghiu. Acelaşi Gheorghiu nu a ştiut să finalizeze o situaţie bună de gol, şutând mult pe lângă dintr-o poziţie favorabilă, iar Constantinescu nu a nimerit ţinta, după ce a şutat puţin pe lângă din afara careului mare. Din nou Constantinescu şutează moale din careu, după o pasă venită de la Gheorghiu, în minutul 28, Steaua a avut două ocazii imense prin fundaşul Szukala. Mai întâi, polonezul a reluat cu capul după centrarea din corner a lui Bourceanu, dar Jovic a scos de sub bară. Din nou corner, bate Bourceanu, cap Szukala, mingea se duce în transversală, cade în faţa porţii, dar Cânu respinge în extremis din faţa lui Piovaccari. Dumitraş greşeşte o minge în faţa lui Tănase, unul dintre cei mai buni jucători din tabăra oaspete, alături de Stanciu şi Adi Popa, dar tot fundaşul pietrean revine şi îl blochează pe Tănase, la o fază grea pentru poarta nemţeană. Una dintre cele mai controversate faze ale jocului s-a petrecut în minutul 38, când Gheorghiu a pătruns în careu, a fost faultat de un fundaş advers dar centralul Balaj, care a avut o prestaţie pro Steaua în prima repriză, nu a dat nimic. Acea fază, dar şi una petrecută mai devreme, când Constantinescu a fost şi el obstrucţionat în careu, l-au iritat pe preşedintele de onoare, Gheorghe Ştefan, care a critcat la final maniera de arbitraj a lui Cristi Balaj. „Au fost două penalty-uri neacordate la 1 – 0 pentru Steaua. Balaj a avut două regulamente. Marc a luat galben, iar pentru o fază identică, Bourceanu nu a primit galben, pentru că ar fi stat meciul următor. Pot să vă arăt minim zece greşeli în favoarea Stelei. Dacă vor fi arbitraje pro-Steaua ca până acum, va lua campionatul. Nu înţeleg ce gândesc arbitrii, şeful CCA ar trebui să demisioneze şi să vină un şef străin. Suntem dispuşi să plătim din drepturile tv un şef al arbitrilor”, a spus la final Gheorghe Ştefan. Trupa pietreană a avut cea mai mare ocazie de gol în minutul 41 când, după un corner, mingea a fost recentrată în careu, Cânu a reluat cu capul, s-a respins, iar Marc a şutat din poziţie excelentă dar Tătăruşanu a scos de pe linia porţii. Cu un minut înainte de fluierul final al primei reprize, Stanciu a făcut 2 – 0, după ce a marcat un eurogol, după un şut senzaţional de la circa 25 de metri, care l-a lăsat fără replică pe Jovic. Steliştii îşi puteau majora avantajul la un minut după pauză, dar Stanciu a trimis pe lângă, într-o situaţie unu contra unu, cu portarul advers. Piovaccari ratează şi el în minutul 59, pentru ca, pe final de joc, Golubovic să şuteze cu stângul mult pe lângă dintr-o situaţie favorabilă. Adi Popa a mai trimis o dată în bară, în minutul 85, după ce a rămas singur cu portarul advers şi s-a terminat 2 – 0 pentru Steaua, formaţie care rămâne în lupta pentru titlu şi care are două meciuri consecutive cu Astra Ploieşti. „Am reuşit să câştigăm, era un meci important pentru noi, pentru că urmează două partide importante şi eram obligaţi să învingem în această seară. Nu ne interesează ce se discută despre arbitraj, aceşti arbitri sunt şi ei oameni, mai greşesc.Pentru noi, meciurile cu Astra sunt normale, trebuie să le câştigăm dacă vrem să fim campioni. Putea să se termine mult mai rău pentru cei de la Ceahlăul”, a spus la final antrenorul Laurenţiu Reghecampf. După eşecul cu Steaua, Ceahlăul a coborât un loc în clasament, până pe şapte, iar marţi joacă în deplasare cu Corona Braşov, în ultimul meci oficial din 2013. „Am avut două trei ocazii de a marca împotriva Stelei la scorul de 0 – 1, iar împotriva Stelei e greu să obţii un rezultat bun dacă nu dai gol când ai şansa asta. E foarte greu când nu ai un lot de 15 – 16 jucători de aceiaşi valoare, dar nu am ce să le reproşez băieţilor, trebuie neapărat să învingem marţi, la Corona. Nu vreau să mă pronunţ în privinţa arbitrajului pentru că nu vreau să stric o prietenie de 25 de ani cu Cristi Balaj. Cred că Steaua este cea mai bună echipă din România şi nu am ce de să îmi fie ruşine că m-a bătut această echipă. Eu zic că Steaua va lua titlul şi anul ăsta, nu pentru că Reghecampf mi-e prieten, ci pentru că este o echipă bună”, a spus la final şi tehnicianul pietrean, Vasile Miriuţă. Lotul pietrean a plecat în această dimineaţă spre Braşov, pentru confruntarea de mâine cu Corona, după care jucătorii vor intra într-o binemeritată vacanţă de iarnă.

„Ne-a lipsit şansa”
Jucătorii Ceahlăului au muncit mult pentru a obţine un rezultat favorabil în partida cu Steaua, dar la final, formaţia mai experimentată şi cu un lot mult mai valoros a avut câştig de cauză, impunându-se cu 2 – 0. Unul dintre cei mai iubiţi jucători din lotul pietrean, Marian Constantinescu, crede că formaţia sa a fost şi lipsită de şansă în disputa cu formaţia din Ghencea.
R: Marian, v-aţi luptat, aţi încercat, dar la final aţi pierdut cu Steaua?
M.C: A fost un meci dificil cu o echipă foarte bună, spun eu că ne-a lipsit un pic şansa, puteam să intrăm la pauză cu un rezultat de egalitate, au fost ceva ocazii, a fost poate şi un penalty, nu vreau să comentez eu prea mult, nu l-a dat, asta e, puteam să egalăm, am avut ocazii şi, dacă era egal la pauză, alta era desfăşurarea în a doua repriză.
R: V-a speriat numele Stelei, de valoarea ei?
M.C: Nu ne sperie nicio echipă, Steaua nu este vreo vrăjitoare să ne sperie pe noi, este o echipă ca orişacare, una bună a campionatului, împreună cu Astra, cu Petrolul, cu Vaslui, cu Ceahlăul şi cu multe alte echipe.
R: Regretaţi că nu i-aţi bătut acum, fiind şi foarte obosiţi?
M. C: Nu, ne pare rău că nu am reuşit să câştigăm, a fost ultimul meci pe teren propriu în acest an, ne-am dorit cu toţi o victorie, nu s-a putut, mergem la Corona şi sperăm să ne întoarcem cu cele trei puncte să terminăm bine acest an.
R: Sunteţi în impas, nu aţi câştigat nici cu Viitorul, aţi pierdut la Vaslui, şi azi?
M.C: Nu, Ceahlăul este pe locul şapte acum, nu cred că este vorba de un impas, poate la început de campionat nu se aştepta nimeni să fim pe acest loc, este o muncă a noastră de juma de an şi ne merităm locul pe care suntem acum în clasament. Se pare că nu ne prieşte frigul deoarece pe acest frig, şi cu Viitorul şi cu Steaua, părerea mea, nu se poate practica un fotbal prea bun.