Start reuşit

oleg cloninFC Ceahlăul – FK Zlatibor Cajetina 6 – 0 (4 – 0)

Fotbaliştii de la Ceahlăul Piatra Neamţ au debutat cu dreptul în seria jocurilor de verificare pe care le susţine în Serbia. Miercuri, de la ora 17 şi 30 de minute, în primul amical, băieţii lui Marin Barbu s-au impus cu 6 – 0 în faţa formaţiei locale, NK Zlatibor Cajetina, echipă ce activează în ligile inferioare. Meciul s-a disputat chiar la baza de pregătire a Ceahlăului, iar formaţia pietreană a reuşit un joc destul de bun în faţa unui adversar inferior, căruia i-a marcat 4 goluri în prima repriză şi două în partea a doua. Pentru gruparea pietreană au marcat Marc, Margină, Achim, Dumitraş şi Mândruşcă, acesta din urmă reuşind o dublă. În primul amical din Serbia, tehnicienii pietreni au folosit două formule de echipă diferite în cele două reprize, singurul jucător care a evoluat pe toată durata celor 90 de minute fiind portarul Bojan Jovic. Astfel, în prima repriză, trupa pietreană a jucat cu Jovic – Dumitraş, Marc, Ichim, Cazan – Gheorghiu, Achim, Onciu, Ţepeş – Margină şi Pavel. În partea a doua, Ceahlăul i-a avut în teren pe Jovic – Rusu, Mateiuc, Clonin, Gorea, Vaidas – Popadiuc, Tăbăcariu, Ştefănescu, Lucas Garcia – Mândruşcă iar în locul lui Mateiuc a mai intrat Mateciuc. „A fost un joc bun din partea băieţilor, un start reuşit în faţa unui adversar mai inferior valoric, însă mi-a plăcut atitudinea jucătorilor. Am găsit condiţii excelente de pregătire aici, cu două terenuri de antrenament, condiţii de refacere foarte bune, suntem mulţumiţi, singurul impediment fiind drumul până aici, unul foarte lung şi foarte obositor. Ne-am recuperat şi sperăm să nu avem probleme cu accidentările”, a spus secundul pietrean, Radu Lefter. În primele zile de pregătire centralizată, principalul Marin Barbu a urmărit un jucător în probe, însă care nu a dat satisfacţii şi s-a decis ca el să nu evolueze în amicalul cu cei de la Cajetina. Astăzi, de la ora 17 şi 30 de minute, Ceahlăul susţine cel de-al doilea amical în compania celor de la FK Sujetska Niksic, campioana ultimei ediţii a campionatului din Muntenegru.