Sprijin pentru Bradul Roznov

sport brad roznovLa finele săptămânii trecute s-au derulat partidele etapei a doua în liga a patra la fotbal, rundă care a consemnat deja o retragere din campionat. Voinţa Valea Ursului a decis să se retragă din competiţie, cel mai probabil din lipsa susţinerii financiare şi, în aceste condiţii, toate echipele care au jucat sau care urmează să joace cu ea vor câştiga cu 3 – 0 la masa verde. Aşa s-a întâmplat şi la Borca, acolo unde oaspeţii de la Valea Ursului nu s-au prezentat la meci, iar cei de la Bardul au câştigat cu 3 – 0. Voinţa Valea Ursului a promovat anul acesta din liga a cincea, după un sezon trecut de invidiat, dar se pare că autorităţile locale de acolo nu au găsit susţinerea necesară pentru ca echipa să evolueze în eşalonul 4. Un rezultat foarte bun pentru oaspeţi s-a consemnat duminică la Roznov, acolo unde Cetatea II Tg. Neamţ s-a impus cu 6 – 0 în faţa formaţiei de juniori de la Bradul. Una dintre cele mai vechi grupări din liga a patra, Bradul Roznov, traversează o perioadă foarte dificilă din punct de vedere financiar, iar echipa a fost înscrisă în campionat cu doar o zi înainte de începerea competiţiei. Mai mult, antrenorul Marius Anghel a pierdut nu mai puţin de 11 jucători în această vară şi i-a fost foarte greu să încropească o echipă cât de cât competitivă în primele două etape. După 2 – 4 în runda de debut de la Alexandru cel Bun, juniorii de la Bradul au cedat la scor în faţa satelitului celor de la Cetatea, echipă care a avut în jocul de la Roznov cel puţin 6 jucători de la prima echipă, iar la meci a asistat şi tehnicianul de la Cetatea, Ciprian Danciu. Fără un sprijin mai consistent din partea autorităţilor locale şi a societăţilor comerciale din zona oraşului, formaţia din Roznov nu poate avea un campionat cât de cât bun şi trebuie să se chinuie de la etapă la etapă pentru a supravieţui. Singur, antrenorul Marius Anghel, nu poate face minuni, deşi se zbate pentru ca fotbalul de la Roznov să nu dispară. „Cu excepţia a 2 jucători, toţi ceilalţi componenţi ai lotului sunt născuţi în anii ’94, ’95 şi a trebuit să completez lotul cu juniori de 15 ani, născuţi în ’99. Bradul nu ar fi o echipă modestă a campionatului, dar fără o pregătire şi antrenamente adecvate e destul de greu. Practic, noi nu facem niciun antrenament în timpul săptămânii. Am adus şi câţiva copii de la FC Ceahlăul, care au terminat junioratul, practic suntem o formaţie tânără şi am fost nevoit să promovez o serie de fotbalişti de la echipa de juniori a noastră. E greu în aceste condiţii şi, deşi am primit 6 goluri, nu am jucat tocmai rău în partida cu Cetatea II. Ei au avut şi mulţi fotbalişti de la prima echipă, care se pregătesc zi de zi şi asta s-a văzut în joc. Sperăm ca pe viitor să fim sprijiniţi mai mult din punct de vedere financiar pentru a ne redresa, altfel ne va fi destul de greu”, a spus antrenorul Marius Anghel, care la echipa din Roznov este şi preşedinte şi administrator şi de toate. În jocul de duminică, Bradul a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Mereuţă, Ţurcanu, Manolache, Ţugui, Apachiţei, Mocanu, Stanciu, Aftănase, Murariu, Constantinescu şi Pascaru, iar după pauză au mai intrat Anastasie şi Aparaschivei. Bradul rămâne fără victorie în actuala stagiune şi fără niciun punct este pe 14 în clasament. În runda a treia, băieţii lui Marius Anghel vor evolua în deplasare cu Tineretul Cândeşti.

Lupii Bistriţei au cedat la Cordun

Unul dintre cele mai disputate meciuri din etapa a doua a avut loc la Cordun între Moldova din localitate şi nou promovata, Lupii Bistriţei Alexandru cel Bun. Gazdele, mult mai experimentate, au câştigat în final cu 2 – 1, însă cu mari emoţii. Moldova a deschis scorul în minutul 30, în Lupii au egalat 5 minute mai târziu după reuşita lui Negrescu. Băieţii lui Lucian Cozma au primit golul decisiv cu 5 minute înainte de final, dintr-un penalty, şi Moldova a luat toate cele 3 puncte spre nemulţumirea tehnicianului de la Alexandru cel Bun. „Îmi pare rău, puteam câştiga. Am avut ocazii, însă portarul gazdelor m-a exasperat prin intervenţiile avute. Din păcate, lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul şi am primit două goluri pe care le puteam evita. Asta e, mergem mai departe, avem un lot de 24 de jucători, iar obiectivul este clasarea în primele 6 locuri. Avem un sprijin important din partea autorităţilor locale, a domnului primar Ion Rotaru, dar în special a domnului viceprimar, Valeriu Lazarov, care este tot timpul alături de echipă”, a spus antrenorul Lucian Cozma, care la Cordun a folosit următoarea formulă de echipă: Bordeianu, Cip. Chirilă, Nuţu, G.Sâia, Covrig, S. Sâia, Blaga, Diaconu, Niţă, Spanache şi Negrescu. După pauză au mai intrat Cos. Chirilă, Cocea, Puiu şi Ţârna.