Sportivii de la CS Delmadi au impresionat la Cupa Bucovinei

Înotătorii pietreni au cucerit numai puțin de 33 de medalii la Cupa Bucovinei, dintre care 13 de aur, 11 de argint și 9 de bronz. Mai mult decât atât, CS Delmadi a obținut și două trofee individuale, prin doi sportivi care, prin timpii cumulați și medaliile cucerite la categoria lor de vârstă, Ana Maria Ștefură, la 2004, și Ianis Grigorcea, la 2009. Cea mai valoroasă sportivă a clubului Delmadi, Delia Zaharia, la categoria de vârstă 2002, a concurat în 3 probe și a cucerit tot atâtea medalii, aur la 100 de metri bras, procedeul ei favorit, argint la 100 de metri spate și bronz la 100 de metri liber. Una dintre cele mai talentate înotătoare de la clubul condus de Adrian Zaharia, Ana Maria Ștefură, a fost desemnată cea mai bună sportivă la categoria 2004, după ce a obținut 4 medalii de aur, la 50, 100 și 400 liber, și 200 mixt, și 3 medalii de argint, la 100 bras, fluture și spate. Olivia Blaga, născută în anul 2007, a obținut două medalii de bronz, la 50 fluture și 200 liber, iar Miruna Trenchea, la 2009, a cucerit 5 medalii în toate cele 5 probe la care a luat startul, la 50 și 100 liber, 50 fluture și spate, unde a obținut medaliile de argint, și 50 de metri bras, unde a luat bronzul. Alexia Olariu, la 2009, a obținut medalia de argint la 50 de metri bras, iar Damaris Constantiniu, cea mai experimentată sportivă de la CS Delmadi, născută în anul 2001, a obținut bronzul la 50 de metri liber și s-a clasat pe poziția a patra la 100 liber. Un alt sportiv de la CS Delmadi care a impresionat la competiția de la Suceava a fost Ianis Grigorcea, care a primit trofeul de cel mai bun înotător la categoria de vârstă 2009. Elevul lui Cătălin Stan și Adrian Zaharia a cucerit 4 medalii de aur, la 50 spate, liber și fluture, și 100 liber, și argintul la 50 de metri bras. Andrei Mălinescu a obținut și el cea mai prețioasă medalie în proba de 50 bras, a luat argintul la 50 fluture, liber și spate, și s-a clasat pe treapta a treia a podiumului în proba de 100 metri, în timp ce Briana Merealbe a obținut prima medalie din carieră, bronzul la 50 de metri fluture. De asemenea, au fost recompensați cu medalii de aur, fiind la primul concurs oficial, David Grosaru și Giulia Blăgescu, care au luat startul în 3 probe. Rebeca Timofte, la categoria 2007, Andrei Tihenea, tot la 2007, și Rareș Laiu, la 2008, au avut și ei clasări aproape de podium, fiind recompensați cu diplome. Ceilalți sportivi de la CS Delmadi, Vladimir Pantază, Alessia Zaharia, Marius Neacșu și Daria Mujdei, și-au depășit cei mai buni timpi, dar au avut o concurență destul de serioasă la categoriile lor de vârstă și nu au reușit să urce pe podium.

Cupa Bucovinei de la Suceava a fost un concurs destul de obositor și solicitant pentru tinerii sportivi de la CS Delmadi, care în decurs de două zile au trebuit să concureze în mai multe probe. „Suntem mulțumiți pentru ceea ce am reușit la Suceava, deși mi-aș fi dorit ca toți sportivii noștri să urce pe podium. Mulți dintre ei s-au aflat la prima participare de acest gen și, cel mai important pentru ei, este faptul că au simțit emoțiile unui concurs oficial. Unii dintre ei au impresionat la categoriile lor, și mă refer în primul rând la Ana Maria Ștefură și Ianis Grigorcea, care au primit trofeele de cei mai buni, de asemenea Miruna Trenchea sau Andrei Mălinescu, care au obținut medalii la toate probele la care au luat startul. S-a văzut încă o dată munca de la antrenamente, efortul și sacrificiile pe care îl fac acești copii, și iată că perseverența dă roade. Vreau să le mulțumesc și părinților pentru sprijin, și nu în ultimul rând antrenorului, Cătălin Stan. Ne dorim să confirmăm și la următoarele concursuri, și în special la cele naționale“, a declarat  Adrian Zaharia, președintele clubului sportiv Delmadi.

Primul concurs național din 2017 va fi Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, de la finele lunii martie de la Bacău, unde CS Delmadi va fi reprezentat de Delia Zaharia și Damaris Constantiniu, în competiția junioarelor, iar pentru ceilalți vor începe campionatele regionale de copii și cadeți.

Handbal

Un succes și două eșecuri pentru juniorii de la LPS

Handbaliștii juniori I, II și III de la LPS Piatra Neamț au înregistrat o victorie și două eșecuri în ultima rundă a campionatului național. Cel mai bine s-au descurcat juniorii II de la LPS, care în week-end-ul trecut s-au impus la o diferență de 8 goluri, scor 33-25, pe terenul colegilor de la LPS Iași. Elevii profesorilor Adriana și Răzvan Caba au început perfect confruntarea de la Iași, au trecut la conducere încă din startul partidei, iar la pauză aveau deja un avantaj destul de consistent, scor 17-9. Oaspeții au reușit să-și mențină diferența de pe tabelă și în partea a doua, deși gazdele au încercat să revină, iar la final au câștigat cu 33-25, bifând astfel cel de-al nouălea succes stagional. După victoria de vineri, LPS Piatra Neamț a ajuns la 28 de puncte și și-a consolidat poziția a treia în ierarhia seriei A. Runda viitoare, juniorii II pietreni au o misiune destul de lejeră în partida de pe teren propriu cu ultima clasată, CSS Bacău, care se va disputa sâmbătă, 4 martie, la sala mică Polivalentă. Înfrângere pentru juniorii I de la LPS, care duminică au pierdut cu 27-31, partida din deplasare cu LPS Suceava, echipa de pe locul al treilea. Pietrenii au făcut un joc destul de bun în deplasarea de la Suceava, la pauză scorul a fost egal, 15-15, însă diferența s-a făcut în repriza a doua, când gazdele au profitat de avantajul terenului propriu și s-au impus în cele din urmă la o diferență de 4 goluri, scor 31-27. După această înfrângere, gruparea pietreană a rămas cu 29 de puncte pe locul al patrulea în clasament, și va avea de muncit până la final pentru a fi sigură de poziția care duce la primul turneu semifinal, în condițiile în care echipa de pe locul 5, LPS Roman, a făcut și ea 29 de puncte și s-a apropiat destul de periculos. Etapa următoare, care se va disputa joi, 2 martie, Turturică și compania vor juca în propriul fief cu LPS Vaslui, formația de pe locul al doilea. Eșec și pentru cei mai mici juniori de la LPS Piatra Neamț, care au fost depășiți pe teren propriu cu 21-18 de LPS I Vaslui, liderul seriei A. Jucătorii pregătiți de Adriana și Răzvan Caba au evoluat foarte bine în fața celui mai valoros adversar din serie, l-au condus la pauză cu 12-9, însă partea a doua nu a fost gestionată așa cum trebuie, și vasluienii au câștigat în cele din urmă la o diferență de 3 goluri, scor 21-18. În ciuda eșecului, juniorii III de la LPS Piatra Neamț au rămas pe poziția a treia în clasament, au 27 de puncte, iar runda viitoare vor juca în deplasare cu ultima clasată, LPS Botoșani. Vă prezentăm mai jos rezultatele și clasamentele din cele 3 campionate naționale.