Sobo poate duce România la Mondiale

Romania-Ucraina

Fosta jucătoare a Unicului, Alexandra Sobo, participă în aceste zile, cu naţionala României, la turneul de calificare de la Ankara, din Turcia, pentru Campionatul Mondial de volei feminin, care se va desfăşura în perioada 23 septembrie – 12 octombrie, în Italia. Până acum, naţionala pregătită de argentinianul Guillermo Gallardo a obţinut două victorii, 3 – 2 cu Ucraina şi 3 – 0 Cipru, iar ieri, după încheierea ediţiei, a jucat împotriva ţării gazdă, Turcia. Vineri, în prima zi, şi în cel mai important meci din grupa I, voleibalistele tricolore au întâlnit naţionala Ucrainei, pe care a învins-o dramatic, dar meritat, cu scorul de 3 – 2, iar cea mai bună jucătoare din tabăra noastră a fost Alexandra Sobo, care a reuşit în final 13 puncte, dintre care şapte blocaje. Ucrainiencele au început mai bine disputa şi au câştigat primul set la 23, dar tricolorele şi-au revenit şi, după o luptă acerbă, şi-au adjudecat actul secund la 24. Din nou Ucraina a fost mai inspirată în setul trei, pe care l-a câştigat la 19, dar România a revenit încă o dată şi a egalat la seturi, după ce s-a impus în actul patru cu 25 – 21. În setul decisiv s-a mers cap la cap, Ucraina a avut 8 – 7, dar Sobo şi compania au luat şase puncte la rând, s-au desprins la 13 – 8 pentru ca în final să se impună cu 15 – 12 şi să obţină un succes important cu 3 – 2. Sâmbătă, în ziua a doua de concurs, tehnicianul argentinian al României şi-a permis să menajeze titularele în disputa cu Cipru, dar şi aşa fetele noastre s-au impus lejer cu 3 – 0, pe seturi la 15, la 17 şi la 9. Tot în primele două zile, ţara gazdă, Turcia, cu celebra Neslihan Demir pe teren, a trecut cu acelaşi scor, 3 – 0, de Ucraina şi Cipru. După două zile de concurs, ţara noastră nu mai poate pierde poziţia a doua în grupă, având cinci puncte, cu unul mai puţin decât Turcia. Până acum, Alexandra Sobo, fosta jucătoare de la Unic, actualmente componentă a campioanei Ştiinţa Bacău, a avut un rol important în victoria cu Ucraina, iar prin evoluţiile ei, ţara noastră păstrează şanse de a se califica la turneul final, unde vor fi prezente 23 de ţări plus ţara gazdă, Italia, calificată din oficiu. Primele clasate din cele cinci grupe preliminare merg direct la turneul final, dar şi cele mai bune două echipe de pe poziţiile a doua, care au liniile de clasament cele mai bune, obţin şi ele calificare la Campionatul Mondial. Până acum, echipele cele mai bune de pe locul al doilea sunt Belgia, Azerbadjan şi Croaţia, care au câte şase puncte, iar România are cinci puncte. În consecinţă, ţara noastră este obligată să obţină cel puţin un punct din disputa cu Turcia. Europa merge cu nouă echipe naţionale la mondiale, iar Rusia şi Germania sunt deja calificate deoarece au jucat finala Campionatului European din 2