Şi-au împărţit punctele

sport cehalul-dinamoFC Ceahlăul Piatra Neamţ – Dinamo Bucureşti 1 – 1 (1 – 0). Au marcat Achim 45+3’,penalty/Matei 62’

Stadion: Municipal, vreme răcoroasă, teren bun, spectatori, cca. 6000

FC Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc, Cazan, Slavickas – Achim, Clonin – Popadiuc(Gheorghiu 78’), Ştefănescu(Lucas Garcia 66’), Chitoşcă – Pavel(Mândurşcă 69’). Antrenor, Florin Marin.

Dinamo: Marc – Fai, Durimel, Cordoş, Filip – Bărboianu, Boubacar(Rotariu 61’), Elton(Miranda 73’) – Matei(Gavrilă 86’), Bilinski, , Lazăr. Antrenor, Falvius Stoican.

Cartonaşe galbene: Dumitraş 46’, Clonin 90+3’/Cordoş 28’, Filip 45+2’, Fai 90+2’

Arbitrii: Adrian Comănescu – central, Miclos Nagy, Sebastian Stoianov – asistenţi, Horaţiu Feşnic – rezervă.

Observatori: Florin Hâncu, Cătălin Popa

Ceahlăul Piatra Neamţ a încheiat la egalitate, scor 1 – 1, partida susţinută duminică seară pe teren propriu cu Dinamo Bucureşti, în cadrul rundei a patra a ligii întâi. Trupa pietreană rămâne astfel neînvinsă în ultimele două etape, după ce a câştigat la Tg. Jiu şi a remizat acasă cu Dinamo, două partide considerate destul de grele şi pare că se află în revenire de formă, după startul slab de campionat. Şi duminică seară, pe Municipal, băieţii lui Florin Marin au făcut un joc bun şi curajos în faţa „câinilor” lui Flavius Stoican, formaţie care începuse perfect stagiunea, dar care iată nu a luat decât două puncte în ultimele două jocuri, acasă cu Tg. Mureş şi în depalsare la Piatra Neamţ. Oaspeţii au controlat jocul în startul partidei, fără a se apropia însă periculos de poarta lui Calancea, în timp ce galben – negrii au preferat să se apere şi să contracareze prin acţiuni în viteză. Pietrenii au avut o primă fază mai periculoasă, în minutul 6, când Ştefănescu a centrat destul de periculos, dar Marc a fost atent şi a reţinut. Tot gazdele au fost mai periculoase în minutul 11, când au centrat în careu şi au solicitat lovitură de la 11 metri la intervenţia lui Cordoş, dar centralul Comănescu a lăsat jocul să continue. Dinamo şi-a arătat colţii în minutul 20, prin Matei, unul dintre cei mai buni jucători din tabăra adversă la Piatra Neamţ, care a primit o pasă ideală de la un coechipier printre fundaşii pietreni, a rămas singur cu Calancea, însă Cazan a venit din spate şi l-a blocat pe mijlocaşul lui Dinamo în ultimul moment, trimiţând mingea în corner. Chitoşcă este inspirat în minutul 23, când centrează interesant în careu, peste fundaşii lui Dinamo, însă Marc a ratat intercepţia şi mingea s-a dus afară. Ceahlăul are o evoluţie destul de bună în partea a doua a primei reprize şi, după execuţia ratată din lovitură liberă a lui Achim, Popadiuc are o şansă bună de a deschide scorul, însă mijlocaşul pietrean a trimis multe peste dintr-o poziţie favorabilă şi cu poarta aproape goală, după ce Marc a ieşit greşit la o centrare. Au urmat 5 minute de foc la poarta lui Calancea, mai întâi Matei trimite în plasa laterală din careu, după ce a trecut printre doi fundaşi pietreni şi, acelaşi Matei centrează foarte periculos în faţa porţii, însă Marc are o intervenţie de zile mari şi respinge din faţa lui Lazăr. Cea mai mare ocazie a lui Dinamo din prima repriză s-a petrecut în minutul 45, când Cordoş a reluat puţin cu capul pe lângă poartă, după centrarea din corner a aceluiaşi Matei. Când jucătorii şi spectatorii se pregăteau de pauză, a venit minutul al doilea de prelungiri, Dumitraş are o incursiune perfectă pe partea dreaptă, intră în careu dar este ţinut de tricou de Filip, şi centralul Comănescu acordă corect lovitură de la 11 metri pentru gazde. Căpitanul Achim execută perfect, în dreapta lui Marc, şi Ceahlăul intră la vestiare în avantaj pe tabela de marcaj. Oaspeţii au ieşit ceva mai motivaţi de la vestiare după primirea golului, Flavius Stoican l-a trimis în teren şi pe puştiul Rotariu, iar un minut mai târziu, în minutul 62, Dinamo a reuşit să egaleze. Cosmin Matei a primit o minge utilă la marginea careului mare şi a şutat perfect din lateral, mingea a fost puţin deviată, şi s-a dus în vinclul porţii, fără nicio şansă pentru Calancea. Florin Marin a schimbat şi el după primirea golului, i-a trimis în teren pe Lucas Garcia şi Mândruşcă, însă Dinamo a avut cele mai mari situaţii de gol pe final de joc. Mai întâi, în minutul 80, Filip a şutat puternic din afara careului mare, mingea a fost uşor deviată de un fundaş şi a trecut milimetric pe lângă stâlpul din dreapta porţii lui Calancea. În minutul 87, formaţia din şoseaua Ştefan cel Mare are cea mai mare ocazie de gol a întâlnirii, atunci când Rotariu a primit o minge în faţa porţii, dar a fost puţin cam static şi Marc l-a blocat în momentul şutului. Antrenorul Flavius Stoican şi-a pus mâinele în cap la ratarea lui Rotariu deoarece ştia că formaţia sa a ratat o ocazie imensă de a pleca cu toate cele 3 puncte de la Piatra Neamţ. În prelungiri, gazdele au mai avut un corner, oaspeţii o lovitură liberă din marginea careului, ambele rămase fără rezultat şi partida s-a încheiat la egalitate, 1 – 1, un punct important pentru tânăra formaţie din Piatra Neamţ. Jucătorii lui Florin Marin au repetat evoluţia bună de la Tg. Jiu, toţi merită felicitaţi, cu un plus pentru acelaşi Dumitraş, care a contribuit decisiv la faza golului şi care, încet – încet, poate ajunge unul dintre cei mai buni fundaşi dreapta din România. „Este un punct câştigat, dar nu am reuşit să conservăm avantajul pe care l-am avut. Ne-au surprins pe contraatac cu o execuţie senzaţională a lui Matei. Sunt mulţumit de jocul echipei. Am pregătit jocul pentru a câştiga dar aşa a fost să se întâmple. Am avut jucători tineri care nu au ştiut să ţină de rezultat”, a declarat la finalul jocului, principalul pietrean, Florin Marin. De partea cealaltă, Flavius Stoican era dezamăgit de rezultat şi consideră că echipa sa merita victoria după ocaziile avute. „Sunt dezamăgit după acest rezultat, pentru că am dominat această partidă, însă ne-a lipsit luciditatea din faţa porţii. Important este că echipa mea joacă fotbal, pasează. Marc a avut o evoluţie bună în meciul de astăzi, iar Rotariu este un jucător care şi-a făcut pe deplin simţită prezenţa pe teren, fiind şi cel care a creat golul lui Matei”, a spus principalul lui Dinamo, cel care a lăsat să se înţeleagă că de la Dinamo nu va mai pleca niciun jucător. După egalul de la Piatra Neamţ, Dinamo a ajuns la 8 puncte şi se află pe poziţia a patra în clasament, în timp ce Ceahlăul, cu 4 puncte, se află pe locul 11, cu minus 2 la adevăr. În runda viitoare, Dinamo joacă tot în deplasare cu Concordia Chiajna, în timp ce băieţii lui Florin Marin au o misiune foarte grea, în Ghencea, cu Steaua. Partida cu Steaua se va disputa sâmbătă, 23 august, de la ora 21. Până la această, în etapa a patra a ligii întâi, s-au disputat 7 meciuri, încheiate cu următoarele rezultate: Gaz Metan Mediaş – CS Universitatea Craiova 1 – 0, Steaua Bucureşti – Pandurii Tg. Jiu 6 – 0, Astra Giurgiu – CSMS Iaşi 2 – 1, Petrolul Ploieşti – Rapid Bucureşti 0 – 0, ASA Tg. Mureş – Concordia Chiajna 2 – 0, Oţelul Galaţi – FC Botoşani 0 – 1 şi Ceahlăul – Dinamo 1 – 1. Aseară, după încheierea ediţiei, s-au jucat ultimele două întâlniri, Universitatea Cluj – FC Braşov şi Viitorul Voluntari – CFR Cluj.

Recordul lui Keşeru

Atacantul Stelei, Claudiu Keşeru a stabilit unul dintre cele mai mari recorduri din istoria fotbalului, unul greu de egalat, după ce a marcat toate cele 6 goluri pentru formaţia din Ghencea, în victoria, 6 – 0, cu Pandurii Tg. Jiu. După ce a marcat un singur gol în precedentele 3 runde, atacantul de 27 de ani a înscris toate cele 6 goluri pentru Steaua, stabilind un record unic în istoria clubului, fiind singurul jucător care punctează de 6 ori într-un singur joc. Keşeru a depăşit un record vechi de două decenii, stabilit chiar de actualul său antrenor, Coste Gâlcă. În anul 1994, Gâlcă a marcat de 5 ori într-o victorie a Stelei cu 5 – 0 în faţa celor de la FC Braşov.