ACS Berceni – Ceahlăul Piatra Neamț 5-0 (2-0)

Stadion: Berceni, vreme frumoasă, teren bun, spectatori: cca. 200

ACS Berceni: Stoian – Rusu, Fâșie, Cioranu, Radu – Ettien, Lazăr, Neagu, Pădurețu, Pătrașcu – Cristea. Rezerve: Manciu – Mihai, Ciucă, Ion, Cană, Badea, Stăvărache. Antrenor, Marian Rada.

Ceahlăul: Barna – Ortega, Barb, Călin, Drăghiceanu, Tabacariu, Lupei, Nedelcu, Mendy, Amariei – Margină. Rezerve: Novara – Ungureanu, Cădere, Hebriștean, Antim, Toma. Antrenor:StefanoMaccoppi.

Arbitrii: Florin Miron – central, Mihai Necula, DragoșBaluna – asistenți.

Așa cum era de așteptat, Ceahlăul Piatra Neamț a debutat cu o înfrângere în play out-ul ligii a doua, după ce a pierdut fără drept de apel, scor 0-5, confruntarea din deplasare cu ACS Berceni. Cu un lot redus numeric, dar și valoric, trupa de la poalele Pietricicăi nu putea emite pretenții în fața unui adversar mult mai bine închegat și care beneficiază de o oarecare stabilitate financiară. Cu toate acestea, elevii lui Stefano Maccoppi au început bine duelul din Ilfov, iar în minutul 13 au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după ce Radu l-a faultat în careu pe Lupei. Și pentru că la o echipă unde nimic nu merge, așa s-a întâmplat și la FC Ceahlăul, după ce Drăghiceanu a ratat de la punctul cu var și tabela a rămas imaculată. A fost singurul moment în care oaspeții au contat în atac, pentru că, după aceea, gazdele au preluat în totalitate controlul jocului și au început să înscrie. A făcut-o prima dată în minutul 16, atunci când Ettien a șutat puternic, după o greșeală a lui Călin, și l-a învins pe Barna. Jucătorii de la Berceni au controlat în continuare partida și după două ocazii importante, au făcut 2-0, în minutul 42, atunci când Cristea a pătruns în careu și a șutat pe lângă Barna. A fost 2-0 la pauză, rezultat care s-a consemnat între cele două grupări și în returul campionatului, însă partea a doua a fost din nou la discreția gazdelor, deși tot pietrenii au început mai bine actul secund. În minutele 55 și 57, Lupei și Drăghiceanu au avut două ocazii foarte bune de a reduce din handicap, însă ambii au ratat din situații favorabile. Dacă nu au înscris oaspeții, au făcut-o gazdele, în minutul 60. Pădurețu l-a găsit bine cu o pasă excelentă pe Neagu, și acesta l-a lobat pe goal-kepper-ul pietrean pentru 3-0. Băieții lui Marian Rada au beneficiat și ei de o lovitură de la 11 metri, în minutul 73, atunci când Barna l-a faultat în suprafața de pedeapsă pe Cristea, iar Pădurețu a transformat pentru 4-0. Fâșie, care a fost cel mai bun jucător al celor de la Berceni în meciul din campionat, a marcat din nou în poarta pietrenilor, cu 10 minute înainte de ultimul fluier al arbitrului, după ce a șutat frumos cu latul din 6 metri, în urma unui corner.

S-a terminat 5-0 pentru ACS Berceni, rezultat normal și previzibil, după o evoluție modestă a formației din Piatra Neamț, care se apropie cu pași repezi spre eșalonul 3 fotbalistic. După eșecul de la Berceni, FC Ceahlăul a rămas cu 5 puncte pe ultimul loc în play out, iar runda viitoare, 16 aprilie, va evolua pe teren propriu cu Rapid CFR Suceava.

Rezultate, play out, etapa I

Rapid CFR Suceava – CS Balotești 1-1 (1-1)

Gloria Buzău – Bucovina Pojorâta 4-2 (2-0)

Surprize în play off

La finele săptămânii trecute s-au jucat și primele meciuri din play off-ul seriei întâi a ligii a doua, rundă în care s-au consemnat 3 rezultate destul de surprinzătoare. În primul rând, liderul, Rapid București, a pierdut cu 1-2 confruntarea de pe teren propriu cu SC Bacău, după ce același Rapid, în urmă cu două săptămâni, surclasase gruparea băcăoană cu 5-1, în sezonul regulat. Trupa lui Cristi Popovici a condus cu 1-0 la pauză, giuleștenii au egalat în partea a doua, iar cu 8 minute înainte de final, gazdele au rămas în 10 oameni. În minutele de prelungiri, fostul jucător de la Petrotubși Ceahlăul, Dudu Drugă, a înscris golul de 2-1 pentru SC Bacău, care astfel a obținut un succes frumos pe terenul Rapidului, și formația din Bacău a demonstrat încă o dată că este un adversar redutabil în partidele din deplasare. Un alt rezultat surpriză s-a consemnat la Călărași, acolo unde Dunărea din localitate, a fost ținută în șah de Academica Clinceni. S-a terminat 1-1, după ce oaspeții au deschis scorul, iar formația lui Adrian Mihalcea a egalat în minutul 72. Nu neapărat rezultatul, dar proporțiile lui au fost surpinzătoare, la malul Dunării, acolo unde Dacia Unirea Brăila s-a impus cu 4-0 în fața Farului din Constanța, iar aceste rezultate demonstrează încă o dată că lupta pentru promovare va rămâne deschisă până în ultima etapă.

Rezultate, play off, etapa I

Rapid București – SC Bacău 1-2 (0-1)

Dunărea Călărași – Academica Clinceni 1-1 (0-0)

Dacia Unirea Brăila – Farul Constanța 4-0 (1-0)

Alba Sebeș – HCM Roman 24-31 (8-18)

Handbalistele de la HCM Roman au obținut cea de-a 14-a victorie stagională, după succesul de sâmbătă, 31-24, reputat în deplasare cu Alba Sebeș, din etapa a 24-a a Ligii Naționale. Așa cum era de așteptat, elevele lui Florentin Perași Viorel Lazăr au avut un meci lejer pe terenul ultimei clasate, iar la final s-au impus la o diferență de 7 goluri. Fetele de la Roman au început bine confruntarea din județul Alba și au condus cu 3-0, apoi 5-1, pentru ca în minutul 20 să aibă 14-4. A fost tot o diferență de 10 goluri la pauză, scor 18-8, pentru ca în repriza a doua, oaspetele să mai reducă din turație, iar la final s-a înregistrat doar 31-24. La finalul jocului de sâmbătă, principalul gazdelor, Seviștean Popa, a acuzat încă o dată lispa de determinare a elevelor sale: „Mă deranjează lipsa unei atitudini competitive la nivelul jucătoarelor. Mă așteptam ca fetele, în acest final de campionat, să joace în primul rând pentru ele, să arate că au valoare“.

După succesul din Ardeal, HCM Roman a ajuns la 44 de puncte și se menține în continuare pe poziția a cincea în ierarhia internă. Runda viitoare, Glibkoși compania vor evolua în propriul fief cu Rapid București.

Până la această oră, în etapa a 24-a a Ligii Naționale feminine s-au mai consemnat rezultatele, HCM Baia Mare – CSM Ploiești 36-31 și Măgura Cisnădie – SCM Craiova 24-26.

Au scăpat victoria printre degete

Inter Dorohoi – Petrotub Roman 1-1 (1-1)

Petrotub Roman a înregistrat un rezultat de egalitate în etapa a 19-a a ligii a treia, după 1-1, în deplasare, cu Inter Dorohoi. Din păcate, elevii lui Gabi Țapu și Iosif Susanu au pierdut două puncte mari în deplasarea de la Dorohoi, după ce, în al doilea minut de prelungiri, au ratat o lovitură de la 11 metri, prin Dutciuc. Meciul a început perfect pentru gruparea din Dorohoi, care a deschis scorul după doar 30 de secunde de la startul partidei, însă Sofroni a egalat, în minutul 34, pentru 1-1. Oaspeții au ratat cel puțin 4 ocazii până la finalul partidei, când a venit al doilea minut de prelungiri și au beneficiat de un penalty, însă Dutciuc a ratat de la punctul cu var. S-a terminat 1-1, rezultat care la final l-a nemulțumit pe principalul oaspeților, Gabi Țapu:„Păcat, puteam câștiga acest meci, însă am ratat destul de mult și asta ne-a costat. Trebuie să recunosc că a fost un joc mai slăbuț din partea elevilor mei, și ne-am fi dorit cele 3 puncte. Asta e, mergem înainte, mai avem 5 partide până la final și sperăm să rămânem pe podium“.

În duelul de la Dorohoi, Petrotub a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Hărăguță – Rotariu, V. Rotaru, Grigore, Samson – Lucaci, Popa, C. Rotaru, Sofroni – Țapu și Dutciuc, iar după pauză au mai intrat Damian și Alexandru.

După semieșecul de la Dorohoi, gruparea de la malul Moldovei a ajuns la 39 de puncte și se menține în continuare pe locul 9 în clasament. Runda viitoare, Țapu și compania vor evolua pe teren propriu cu Atletico Vaslui.

În celelalte meciuri ale etapei s-au consemnat rezultatele, CSM Pașcani – CS Panciu 1-1, Sepsi Sfântu Gheorghe – Știința Miroslava 2-1, Atletico Vaslui – Sporting Liești 0-3, Metalosport Galați – Olimpia Râmnicu Sărat 0-1, iar Aerostar Bacău a stat.