Ceahlăul Piatra Neamț – Rapid CFR Suceava 0-2 (0-2)

Stadion: Municipal, vreme frumoasă, teren bun, spectatori, cca. 200

Ceahlăul: Barna – Ortega, Barb, Călin, Nedelcu, Drăghiceanu, Tabacariu, Lupei, Mitrofan, Gomis, Margină. Rezerve: Novara – Antim, Hebriștean, Olteanu, Amariei. Antrenor, Stefano Maccoppi.

Rapid Suceava: Niga – Bălan, Dudea, Veleșcu, Semeghin, Aeroaiei, Sfrijan, Golofca, Apostol, Plămadă, Negru. Rezerve: Hânțescu – Mateciuc, Dănilă, Gheorghiciu, Bâgu, Jitariu, Andrei.

Antrenor, Costel Ilie.

Arbitrii: Dorin Voina – central, Raul Ghiciulescu, Răzvan Nistoran – asistenți.

Așa cum era de așteptat, Ceahlăul Piatra Neamț a înregistrat cea de-a doua înfrângere din play out, după eșecul, 0-2, de sâmbătă, cu Rapid CFR Suceava. Formația din Piatra Neamț nu a contat aproape deloc în duelul cu vecinii de la Suceava și a primit gol la 14 minute de la primul fluier. Atunci, în urma unei lovituri libere de la circa 22 de metri, Barna a respins în față, Negru a fost atent, a pus capul, și a marcat pentru 0-1. Nu a durat mult, iar băieții fostului antrenor de la FC Ceahlăul, Costel Ilie s-au distanțat pe tabela de marcaj în minutul 21, atunci când Plămadă a punctat pentru 2-0. La adăpostul acestui rezultate, fotbaliștii de la Suceava au preferat să gestioneze avantajul, și nu au avut deloc probleme, întrucât adversarul nu le-a pus aproape deloc probleme în joc.

Pe finalul meciului, Mendy de la gazde a primit al doilea cartonaș galben și astfel Ceahlăul, o formație care abia mai supraviețuiește, a terminat partida cu un om mai puțin pe teren. S-a terminat 2-0 pentru formația din Suceava, care a luat o gură mare de oxigen în ceea ce privește evitarea retrogradării, în timp ce Ceahlăul rămâne pe ultimul loc în play out și se gândește deja la partidele cu Miroslava, Roman sau Dorohoi. Singura satisfacție pentru FC Ceahlăul poate fi aceea că în play off există o formație mai slabă, Farul Constanța, care a primit 10 goluri fără a marca niciunul, față de cele 7 primite de pietreni.

În etapa a treia de play out, Ceahlăul va evolua tot pe teren propriu cu Bucovina Pojorâta, în timp ce gruparea bucovineană va juca tot în deplasare, cu Gloria Buzău.

Rezultate, play out, etapa 2

CS Balotești – Gloria Buzău 2-0 (1-0)

Bucovina Pojorâta – ACS Berceni 1-0 (1-0)

Scor de tenis în play off

Sâmbătă s-au jucat și meciurile etapei a doua din turneul play off al ligii a doua, acolo unde sunt implicate formațiile în lupta pentru promovare. Un rezultat mai puțin așteptat s-a înregistrat la malul mării, acolo unde Farul Constanța a pierdut la scor de tenis, 0-6, duelul cu Dunărea Călărași. Marinarii lui Ilie Stan nu au contat deloc în disputa cu trupa din Călărași, care a condus cu 2-0 la pauză, iar în partea a doua a mai înscris de 4 ori. După victoria de pe litoral, echipa lui Adrian Mihalcea a rămas în coasta liderului, Rapid București, la un punct distanță, iar bătălia pentru promovare se anunță una interesantă între cele două combatante. Rapid a bătut greu sâmbătă, 3-2 la Clinceni, și se menține lider în clasament, cu 28 de puncte, iar Dunărea Călărași are 27. Meciurile decisive pentru promovarea directă în liga întâi vor fi între cele două grupări, primul pe 30 aprilie la București, iar cel de-al doilea, o săptămână mai târziu la Călărași. Până acum, surpriza plăcută a play off-ului și singura formație care maxim de puncte din două confruntări, este SC Bacău, care în week-end a trecut lejer cu 3-1, pe teren propriu, de Dacia Unirea Brăila. Deși brăilenii au condus cu 1-0, elevii lui Cristi Popovici au revenit și au marcat de 3 ori până la final. După succesul de sâmbătă, băcăoanii au urcat două poziții în clasament, până pe 4, iar runda viitoare vor evolua tot acasă cu Academica Clinceni.

Rezultate, play off, etapa 2

Farul Constanța – Dunărea Călărași 0-6 (0-2)

Academica Clinceni – Rapid București 2-3 (0-1)

SC Bacău – Dacia Unirea Brăila 3-1 (1-1)

Victorie meritată

Petrotub Roman – Atletico Vaslui 1-0 (1-0)

Fotbaliștii de la Petrotub Roman au câștigat la limită, scor 1-0, confruntarea de sâmbătă, de pe teren propriu cu Atletico Vaslui, din etapa a 20-a, a seriei întâi din liga a treia. Deși și-au creat foarte multe ocazii de gol la poarta adversă, elevii lui Gabi Țapu și Iosif Susanu nu au făcut un joc prea strălucit în fața ultimei clasate. După un început destul de bun, gazdele au deschis scorul în mintul 37, atunci când Damian l-a învins pe goal-kepper-ul advers. Până la final, Popa și compania și-au creat mai multe situații la poarta adversă, însă rezultatul a rămas cel stabilit în minutul 37. La fel ca și runda trecută, la Dorohoi, romașcanii au ratat o lovitură de la 11 metri, de această dată prin Sofroni.

„Trebuie să recunosc că am făcut un joc slab în fața unui adversar modest. Deși ne-am creat mai multe ocazii de gol, evoluția noastră a fost una mult sub așteptări. Am făcut multe greșeli neforțate, am greșit multe mingi, dar până la urmă, importante sunt cele 3 puncte care ne mențin pe podiumul clasamentului din serie. Urmează o perioadă foarte grea pentru noi, cu 3 jocuri importante, Aerostar Bacău, Sepsi Sfântu Gheorghe și Știința Miroslava, din care vrem 6 puncte pentru a rămâne pe podium. Trebuie să ne schimbăm puțin atitudinea față de meciuri, față de adversar, și să evoluăm la adevărata noastră valoare. Eu cred că această echipă poate mai mult“, a spus la final antrenorul Gabi Țapu.

În partida de sâmbătă, Petrotub a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Hărăguță – Lupușoru, V. Rotaru, Grigore, Samson – Costandache, Brăescu, Popa, Sofroni – Alexandru și Damian, iar după pauză au mai intrat Dutciucși C. Rotaru.

La partida cu Atletico Vaslui, tehnicienii romașcani nu i-au putut folosi pe Măgirescu, Țapu, Petrila și Marin, 4 jucători importanți în formula de joc a grupării de la malul Moldovei.

După succesul de sâmbătă, Petrotub a ajuns la 42 de puncte și se menține în continuare pe poziția a treia în clasamentul seriei întâi. Runda viitoare, trupa din Roman va juca în deplasare cu Aerostar Bacău.

Succes confortabil

HCM Roman – Rapid București 31-15 (15-7)

Handbalistele de la HCM Roman au înregistrat cea de-a 15-a victorie stagională, după succesul categoric de sâmbătă, 31-15, pe teren propriu cu Rapid București, în etapa a 25-a, penultima a sezonului regulat din Liga Națională. Elevele lui Florentin Perași Viorel Lazăr nu au avut niciun fel de emoții cu formația din capitală, pe care a întrecut-o la toate capitolele. După un liniștitor 15-7 la pauză, Stoleru și compania au jucat perfect și în repriza a doua, iar la final s-au impus la o diferență de 16 puncte. După victoria de sâmbătă, gruparea de la malul Moldovei a ajuns la 47 de puncte și se menține în continuare pe poziția a cincea în ierarhia internă. Vom reveni cu amănunte și clasament.