Scoruri record în etapa a şaptea

afis-derbyLa finele săptămânii trecute s-au jucat meciurile rundei a şaptea în liga a patra la fotbal, etapă în care s-au marcat numai puţin de 53 de goluri. În 3 dintre cele 7 confruntări ale rundei, de 3 ori s-au impus gazdele, de 4 ori s-au impus oaspeţii, iar Zimbrul Pânceşti a stat, după ce LPS Roman s-a retras din competiţie. În două dintre aceste jocuri s-au înregistrat scoruri record, în condiţiile în care Bradul Borca a bătut cu 11-0, pe teren propriu, lanterna roşie, Steel-Man Târgu Neamţ, în timp ce liderul, Teiul Poiana Teiului a câştigat cu 10-1 pe terenul celor de la Voinţa Dobreni. Tot un rezultat mare s-a consemnat şi la Piatra Neamţ, acolo unde juniorii de la LPS au cedat cu 1-8 duelul cu Bradul Roznov, după ce la pauză oaspeţii conduceau doar cu 2-1. Victorie importantă şi pentru Tineretul Cândeşti, grupare care runda trecută a reuşit să revină în meciul de acasă cu Voinţa Ion Creangă, de la 1-4, reuşind egalarea în ultimul sfert de oră al întâlnirii. De această dată, băieţii lui Dumitru Culbece s-au impus cu 4-3 pe terenul celor de la Unirea Tămăşeni, după ce la pauză au condus cu 3-2. După acest succes, Tineretul a ajuns la 10 puncte şi a urcat până pe 6 în clasament, în timp ce Unirea Tămăşeni este pe 11, cu 5 puncte. Una dintre surprizele plăcute ale acestui început de sezon, nou promovata Vulturul Costişa, a obţinut cea de-a cincea victorie stagională, după ce duminică a trecut, în propriul fief, cu 3-1, de Cimentul Bicaz. Chiar dacă oaspeţii au condus cu 1-0, elevii lui Cosmin Dascălu au întors rezultatul în favoarea lor până la final, după golurile lui Chiriţă şi dubla lui Cozma. Vulturii au ajuns la 15 puncte, se află pe poziţia a cincea în clasament, iar runda viitoare vor sta. Etapa a opta se va juca duminică, de la ora 11, şi propune un meci mai mult decât interesant între primele două clasate, Teiul Poiana Teiului şi Bradul Borca. Programul complet al etapei este următorul: Cimentul Bicaz – Voinţa Dobreni, Bradul Roznov – Zimbrul Pânceşti, Tineretul Cândeşti – LPS Piatra Neamţ, Speranţa Răuceşti – Unirea Tămăşeni, Moldova Cordun – Voinţa Ion Creangă, Steel-Man Târgu Neamţ – Zimbrul Vânători Neamţ, Teiul Poiana Teiului – Bradul Borca, iar Vulturul Costişa va sta.

Rezultate, etapa VII

Voinţa Dobreni – Teiul Poiana Teiului 1-10 (0-4)

Vulturul Costişa – Cimentul Bicaz 3-1 (1-1)

LPS Piatra Neamţ – Bradul Roznov 1-8 (1-2)

Unirea Tămăşeni – Tineretul Cândeşti 3-4 (2-3)

Voinţa Ion Creangă – Speranţa Răuceşti 4-3 (2-0)

Zimbrul Vânători Neamţ – Moldova Cordun 1-3 (1-2)

Bradul Borca – Steel-Man Târgu Neamţ 11-0 (6-0)

Unirea Dulceşti şi Zorile Urecheni conduc seriile în liga a cincea

Duminică s-au disputat şi partidele rundei a patra în cele două serii din liga a cincea, acolo unde, în seria a doua, CSM Ceahlăul Piatra Neamţ a avut etapă liberă. În seria întâi, cea mai mare diferenţă de scor la înregistrat la duelul dintre Voinţa Boteşti şi Stejarul Stăniţa, gazdele impunându-se cu 8-2, după ce la pauză au condus cu 4-1. Singura grupare cu punctaj maxim este Unirea Dulceşti, trupă care are şi un joc mai puţin disputat, şi care duminică a trecut la limită cu 3-2 pe terenul celor de la Voinţa Bozieni. În seria a doua, Zorile Urecheni a profitat de faptul că CSM Ceahlăul a stat şi, prin victoria 3-1 de acasă cu Flacăra Brusturi, a trecut pe primul loc în clasament cu maxim de puncte, 12. Zorile Urecheni şi CSM Ceahlăul se vor întâlni în meci direct, duminică, în cadrul etapei a cincea, la Piatra Neamţ. Vă prezentăm mai jos rezultatele şi clasamentele din cele două serii.

Rezultate, etapa IV, seria I

Voinţa Bozieni – Unirea Dulceşti 2-3 (1-2)

Arsenal Văleni – Viitorul Ruginoasa 4-0 (2-0)

Voinţa Boteşti – Stejarul Stăniţa 8-2 (4-1)

Moldova II Cordun – Siretul Doljeşti 3-1 (1-0)

Rezultate, etapa IV, seria II

Zorile Urecheni – Flacăra Brusturi 3-1 (2-1)

Voinţa Dochia – Viitorul Podoleni 3-0 (2-0)

Olimpia Grinţieş – Stejarul Ţibucani 6-2 (5-1)

Energia Pângăraţi – Ozana Timişeşti 1-2 (0-0)

LPS Iaşi – LPS Piatra Neamţ 1-1 (0-1)

Fotbaliştii juniori B de la LPS Piatra Neamţ au ajuns pe primul loc în clasamentul seriei A, după remiza de sâmbătă, scor 1-1, obţinută pe terenul fostului lider, LPS Iaşi, în derby-ul etapei a opta a campionatului naţional. Deşi au întâlnit una dintre cele mai bune formaţii din serie, care în precedentele jocuri câştigase tot ce era de câştigat, elevii lui Gabi Rădulescu au făcut un joc curajos şi bun pe terenul ieşenilor. Pietrenii au avut o primă repriză excelentă, au condus cu 1-0, după golul lui Curpăn, şi au avut o oportunitate uriaşă de a face 2-0. Gazdele au profitat de ratările adversarului şi au egalat în partea a doua, iar pe final putea da lovitura. S-a terminat nedecis, 1-1, rezultat în urma căruia LPS Piatra Neamţ a ajuns pe primul loc în clasament, cu 16 puncte, tot atâtea câte are şi adversarul de sâmbătă, dar ieşenii au un meci mai puţin disputat. „A fost un joc disputat, echilibrat, de un nivel bun, în care ambele echipe au dat dovadă de ambiţie şi determinare. La 1-0 am avut o ocazie mare prin care puteam închide jocul, dar trebuie să recunosc că şi gazdele au avut o situaţie foarte bună în ultimul minut. Consider că rezultatul este unul echitabil, după ceea ce s-a întâmplat pe teren. Oricum, vreau să-i felicit pe băieţi pentru determinare, pentru jocul bun, pentru atitudine, şi le urez mult succes în etapele care urmează”, a spus la final antrenorul pietrean, Gabi Rădulescu. În confruntarea de la Iaşi, pietrenii au evoluat cu următoarea formulă de echipă: Florea – Moroşanu, Muftuoglu, Andreş, Sârbie – Gabor, Rusu, Pântea. Hodorogea – Agafiţei şi Curpăn, iar după pauză au mai intrat Strat, Monoranu, Olteanu, Iorga şi Tudurache. Sâmbătă, în cadrul rundei a noua, juniorii B pietreni susţin pe teren propriu derby-ul judeţean cu vecinii de la LPS Roman.