Scad şansele de salvare

ceah-petrolCeahlăul Piatra Neamţ – Petrolul Ploieşti 1 – 1 (0 – 0). Au marcat Stana 47’/Markovic 90+2’(autogol)

Stadion: Municipal, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 1500

FC Ceahlăul: Jovic – Markovic, Ichim, Buden, Kneif – Ştefănescu(Gheorghiu 81’), Achim, Stana(Aldea 55’) – Sialmas(Wellyson 90’), Balint, Chitoşcă. Antrenor, Vanja Radinovic.

Petrolul: Cobrea – Alcenat, Filip, Ipsa, Peteleu – Marinescu(Nepomuceno 67’), Satli, De Lucas, Pastorini(N’Koyi 81’) – Tamuz(Astafei 67’), Tchite. Antrenor, Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Buden 71’, Balint 90+4’/Astafei 73’

Arbitrii: George Rădulescu – central, Marius Nicoară, Alexandru Vodă – asistenţi, Grigore Botescu – rezervă.

Observatori: Ionel Popa, Mircea Călin.

Ceahlăul Piatra Neamţ a ratat o ocazie imensă de a se apropia la doar 3 puncte de prima poziţie neretrogradabilă, însă a terminat doar la egalitate, 1 – 1, confruntarea de luni seară, de pe teren propriu, cu Petrolul Ploieşti, din etapa a 28-a a ligii întâi. Fotbaliştii pietreni au fost la doar două minute de a lua toate cele 3 puncte din duelul cu lupii galbeni, însă Markovic şi-a înscris în proprie poartă în al doilea minut de prelungiri, după o minge şutată de N’Koyi. Dacă fundaşul pietrean nu s-ar fi interpus pe traiectoria balonului, acesta ar fi ieşit în afara terenului, şi astfel s-a scris istoria unui meci în care gazdele poate meritau cele 3 puncte, după un joc nu foarte bun, dar în care s-a văzut devotamentul jucătorilor gazdă că vor să rămână în primul eşalon. Confruntarea de pe Municipal a fost între două formaţii cu obiective şi motivaţii opuse, gazdele vor să rămână în primul eşalon, în timp ce ploieştenii vor la final locul 3, însă un loc doar pentru palmares, în condiţiile în care clubul a intrat în insolvenţă, iar antrenorul Mircea Rednic a ajuns să se roage de jucători pentru a intra pe teren şi a duce acest campionat până la final. Cu toate acestea, ocaziile de gol nu au lipsit la cele două porţi şi, după un început mai bun al elevilor lui Vanja Radinovic, Petrolul a avut câteva situaţii bune de gol la poarta lui Jovic, titularizat după etape bune între buturile porţii pietrene în locul lui Calancea. În minutul 13, Tchite a primit o pasă ideală printre fundaşii pietreni de la De Lucas, a intrat în careu, însă şutul atacantului de culoare a fost slab şi s-a dus mult pe lângă poartă. Ştefănescu a avut şi el o oportunitate bună, când a primit o minge recuperată de Markovic, însă şutul s-a dus pe lângă stâlpul din dreapta porţii lui Cobrea. A urmat o nouă fază bună a elevilor lui Mircea Rednic, între Tamuz şi Alcenat, dar şutul acestuia din urmă a fost reţinut fără probleme de Jovic. În minutul 37 s-a produs o fază controversată la poarta oaspeţilor, când Sialmas a reuşit să înscrie, după un duel corect cu Peteleu, însă centralul Rădulescu a anulat golul pentru fault în atac. Reluările au demonstrat că centralul partidei s-a înşelat, însă tabela a rămas nemodificată. Ceahlăul a controlat finalul de repriză şi a ratat cea mai mare ocazie în minutul 44, când Sialmas, angajat perfect de Ştefănescu, a rămas singur cu Cobrea, a şutat însă previzibil, şi i-a permis portarului pietrean de la Petrolul să respingă. A fost 0 – 0 la pauză, însă Ceahlăul a deschis scorul la doar două minute de la reluarea jocului, în urma unei lovituri libere de la colţul careului de 16 metri. Stana a şutat impecabil cu piciorul stâng, la colţul scurt, fără nicio şansă pentru Cobrea, care a fost nevoit să scoată balonul din poartă. La adăpostul acestui avantaj, gazdele s-au retras oarecum în apărare şi petroliştii au apărut mai des la poarta lui Jovic, cea mai importantă ocazie fiind ratată de Marinescu, care a şutat dar goal-kepper-ul sârb a reţinut. Formaţia din Piatra Neamţ se putea distanţa la 2 – 0, în minutul 63, când a ratat din nou o ocazie imensă prin acelaşi atacant grec, Sialmas. Acesta a fost servit ideal de Ştefănescu, a rămas singur cu Cobrea, dar execuţia sa s-a dus peste transversală, spre disperarea celor aproximativ 1500 de spectatori prezenţi în tribune. Finalul partidei a fost controlat în totalitate de echipa din oraşul aurului negru, care a avut mai multe situaţii importante de gol, însă fundaşii sau portarul Jovic au păstrat poarta intactă. Nu a mai fost cazul în acel fatidic minut 90+2, la şutul lui N’koyi şi devierea nefericită a lui Markovic, şi astfel meciul s-a încheiat nedecis, 1 – 1, rezultat care nu ajută niciuna dintre cele formaţii. Petrolul a mai înscris o dată la ultima fază a meciului, însă reuşita lui Astafei a fost anulată deoarece, în prealabil, s-a semnalizat un fault în atac al lui Sadli. „Cred că este un rezultat echitabil după aspectul jocului. Ceahlăul a jucat mai bine în prima repriză, noi în a doua, au fost ocazii la cele două porţi. Gazdele au marcat un gol frumos prin Stana, din acea lovitură liberă, iar noi am avut noroc în minutele de prelungiri. Obiectivul nostru este locul 3 la final, dar e greu să motivezi nişte jucători care nu şi-au primit banii din ultimele luni. Încerc să le explic băieţilor situaţia, că trebuie să terminăm cu bine acest campionat şi din vară vom vedea. Unii au înţeles, alţii nu. Când eşti în insolvenţă e greu să mai stabileşti priorităţi”, a spus la final Mircea Rednic. După egalul de luni, formaţia din Piatra Neamţ a rămas la 5 puncte de zona neretrogradabilă şi din păcate, Vanja Radinovic nu a avut norocul să debuteze cu o victorie pe banca Ceahlăului. „Cred că a fost un meci bun, am arătat calitate în jocul nostru, dar nu sunt deloc mulţumit fiindcă am pierdut două puncte pe final. Trebuie să fiu onest şi spun că Petrolul a fost mai bună pe final, iar rezultatul este echitabil. Am găsit jucători cu calitate la Ceahlăul, cred că erau puţin confuzi în privinţa organizării jocului. Am încercat să acţionez mai mult pe partea tactică şi asta cred că s-a văzut. Mai sunt câteva meciuri şi sunt optimist. Mereu încerc să găsesc cele mai bune soluţii. Mai avem ceva şanse, dar e rău că depindem de rezultatele indirecte. E o şansă pentru mine pentru că sunt un antrenor tânăr. Eram liber de contract şi cred că acest club are un viitor bun, avem aceiaşi viziune în privinţa viitorului”, a spus după meci principalul Vanja Radinovic. Tehnicianul sârb are puţin timp la dispoziţie să pregătească următorul joc, în condiţiile în care Ceahlăul va evolua joi, de la ora 19.15, în deplasare cu CSMS Iaşi, în etapa intermediară cu numărul 29.