Să fim al șaptelea jucător

Voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț susțin astăzi cel mai important meci din actuala stagiune a diviziei A1, în compania celor de la Dinamo București, în partida decisivă din play-out. Cine câștigă această confruntare va evolua și sezonul viitor pe prima scenă voleibalistică, iar cine va pierde, va juca în divizia A2. Gruparea din Piatra Neamț a câștigat primele două partide de pe teren propriu, cu 3-1 și 3-2, iar Dinamo s-a impus cu aceleași scoruri pe teren propriu și astfel, duelul decisiv se joacă astăzi în Polivalenta din Piatra Neamț, unde jucătorii, antrenorii și staff-ul administrativ așteaptă un public cât mai numeros care să susțină pe VCM LPS în tentativa de a se salva de la retrogradare. „Într-adevăr, este cel mai important meci din acest campionat, împotriva lui Dinamo, o formație care mulți ai ne-am luptat pentru medalii, dar care în actuala stagiune am ajuns să ne batem pentru evitarea retrogradării. S-a văzut după cele 4 partide că sunt două echipe apropiate valoric, iar meciul de astăzi este unul decisiv pentru ambele grupări. Jucăm pe teren propriu, știm ce înseamnă publicul din Piatra Neamț pentru noi și sperăm ca acesta să fie al șaptelea jucător și să ne sprijine să obținem victoria. Veniți la sala Polivalentă și fiți alături de VCM LPS Piatra Neamț“, a declarat Constantin Niță, directorul executiv de la VCM LPS Piatra Neamț.

Partida dintre Volei Club și Dinamo se joacă astăzi, de la ora 16, în sala Polivalentă și va fi arbitrată de cuplul, Năstasă – Grădinaru.

Remiză echitabilă în derby

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a 20-a în eșalonul 4 fotbalistic, etapă în care s-au consemnat doar două victorii ale formațiilor gazdă, 4 succese ale oaspeților și două rezultate de egalitate. În această etapă s-au înscris doar 29 de goluri, iar echipele din fruntea clasamentului au făcut rocadă între ele. Derby-ul etapei s-a jucat duminică la Horia, acolo unde Victoria din localitate a primit vizita campioanei, Speranța Răucești. Oaspeții, care au început mult mai bine partida, au deschis scorul în minutul 35 prin Cucoșși au avut o primă repriză aproape perfectă. S-a intrat cu 1-0 la vestiare pentru Speranța, însă elevii lui Constantin Leonte au reușit să egaleze la 3 minute după reluarea jocului, atunci când Andrei a făcut 1-1, după o fază în care cei de la Răucești au reclamat poziție de ofsaid. Fotbaliștii de la Speranța nu au cedat, iar în minutul 65 au revenit din nou în avantaj, atunci când Vavriță a punctat pentru 2-1. Efortul gazdelor a fost materializat și pe tabela de marcaj, în minutul 80, atunci când Stângaciu a înscris pentru 2-2, iar confruntarea de la Horia s-a terminat la egalitate, un rezultat echitabil în opinia ambilor antrenori. „A fost un meci foarte greu pentru că știam că Speranța este o echipă mult mai bună decât în stagiunea trecută, iar asta s-a văzut în startul partidei, când ne-au dominat. Este o formație cu același lot ca din campionatul trecut, și-au mai adus câțiva jucători de la Cetatea, iar asta se vede. Cu toate acestea, am reușit să revenim de două ori, odată la 0-1 și apoi la 1-2, și asta ne dă încredere că putem. Consider că rezultatul este unul echitabil și ne menținem în continuare pe locurile care duc în play off, obiectivul nostru major. Pentru noi și pentru suporteri va urma unul dintre cele mai importante jocuri ale campionatului, derby-ul local cu Ion Creangă, unde se adună cel puțin 700 sau 800 de spectatori. Va fi un duel tare și sperăm ca la final, noi să avem câștig de cauză“, a spus după meci principalul gazdelor, Constatin Leonte.

În duelul de duminică, Victoria a evoluat cu următoarea formulă de echipă, Postolache – Morțun, Filipescu, Andrei, Gârlă – Stângaciu, C. Braiș, A. Braiș, Dumitraș – Apostol și Duma, iar după pauză au mai intrat Găucan, Ursu, Nechita și Munteanu.

După egalul de acasă cu cei de la Răucești, trupa din Horia a ajuns la 45 de puncte și se menține în continuare pe poziția a patra în clasament, iar runda viitoare va juca în deplasare cu Voința Ion Creangă, în derby-ul zonal al campionatului.

„A fost o partidă pe care în mare am controlat-o, am condus tot timpul, însă gazdele au revenit de fiecare dată. Știam că cei de la Horia reprezintă un adversar redutabil, ne-am luat toate măsurile, însă nu am știut să gestionăm momentele cheie ale partidei. S-a terminat 2-2, nu este un rezultat rău pentru noi, și suntem în grafic în ceea ce privește obiectivul, promovarea în liga a treia. Eu cred că avem un nucleu bun de jucători, am 7 juniori pe care i-am cresct de la LPS Târgu Neamț, avem și 3 fotbaliști veniți de la Cetatea, Miron, Vavrițăși Zavateși, cu puțin sprijin din partea autorităților locale, putem să sperăm la promovare“, a declarat și tehnicianul oaspeților, Cosmin Bocăneț.

Speranța a evoluat duminică cu următorul 11-zece: Spiridon – Bodron, Avram, Zavate, Bordeianu – Blaj, Leonte Chiriac, Miron – Cucoș, Vavriță, iar după pauză au mai intrat Ghiță și Borcilă.

În etapa următoare, Speranța Răucești va juca în propriul fief cu Voința Dobreni.

Rezultate, etapa 20

Victoria Horia – Speranța Răucești 2-2 (0-1)

Voința Rediu – Bradul Roznov 1-2 (1-1)

Zimbrul Vânători Neamț – Moldova Cordun 2-0 (0-0)

LPS Roman – Teiul Poiana Teiului 1-5 (0-3)

Voința Dobreni – Unirea Tămășeni 4-2 (2-0)

Tineretul Cândești – Voința Ion Creangă 0-2 (0-2)

Zimbrul Pâncești – Cimentul Bicaz 0-0

LPS Piatra Neamț – Bradul Borca 0-8 (0-4)