S-au săturat de pauză

marc

* “Pentru noi, cel mai bine este când jucăm”, spune Vlad Achim, după aproape trei săptămâni de la ultimul meci din campionat

Pietrenii nu au stat mai mult decât în campionat, de când s-a întrerupt Liga I, dar s-au cam săturat de pauza competiţională, lungă aproape cât vacanţa de vară. Ceahlăul a susţinut trei partide în această perioadă, mai mult însă pentru jucătorii folosiţi rar sau deloc până acum.

“Ne-am pregătit bine. Cu toate acestea, simt că a intervenit o uşoară stare de relaxare în rândul băieţilor, din cauza lipsei de motivaţie şi a obiectivelor”, spune antrenorul Vasile Miriuţă.

Jucătorii îi dau dreptate tehnicianului, cu toate că a existat şi un avantaj. Gruparea nemţeană s-a confruntat cu multe probleme medicale, dar şi aşa, aşteptarea a devenit prea lungă.

“Pauzele lungi sunt dăunătoare. Pentru noi, cel mai bine este când jucăm”, a declarat mijlocaşul Vlad Achim după ultimul amical, cu Zimbru Chişinău.

Un “antrenament” cu adversar pentru pietreni, care au avut cei mai mulţi indisponibili şi absenţi la acest joc. Din fericire, aceştia revin, unul câte unul, în programul echipei. Inclusiv Stana şi Jula, care au avut cele mai mari probleme medicale.

“Sper să îi avem pe toţi valizi la meciul de luni. Se cunoaşte când trebuie să înlocuim un jucător. Avem şase partide pe care le-am disputat într-o anumită formulă. Îmi doresc să putem continua în aceeaşi componenţă, mai ales că dă rezultate”, a mai declarat antrenorul Ceahlăului.

Formaţia pietreană va întâlni, la reluarea campionatului, în etapa a 7-a, pe FC Braşov, luni, 16 septembrie, de la ora 19.

* A pierdut şi Marc

Andrei Marc nu a avut mai mult succes cu tineretul României decât coechipierii săi internaţionali de la Ceahlăul, Popadiuc şi Hasani. Naţionala U 21 a pierdut, marţi seară, în Macedonia, al doilea meci din preliminariile Campionatului European. Gazdele s-au impus cu 3-2, după ce au condus, la pauză, cu 2-0. Roman a redus din diferenţă, în repriza secundă, dar muntenegrenii au refăcut avantajul, în min. 83. Ultimul gol al partidei de la Podgorica, reuşit de acelaşi Roman, a venit prea târziu pentru români, care şi-au compromis aproape în totalitate şansele de calificare.

Andrei Marc, titular în Muntenegru, a fost schimbat în min. 55, din raţiuni tactice.
România (antrenor Bogdan Stelea): Alexandru Buzbuchi- Constantin Nica, Andrei Marc (55′, Andrei Peteleu), Adrian Puţanu, Ştefan Popescu- Mihai Leca, Alin Cârstocea- Ionuţ Năstăsie (78′, Cristian Gavra), Nicolae Stanciu (46′, Cătălin Tîră), Alexandru Baluţă- Mihai Roman.

După două partide, românii sunt pe locul 4, cu un singur punct. În următorul joc, ei vor întâlni, la Piatra Neamţ, Irlanda.

După meciurile din această săptămână, clasmentul grupei, a şasea, arată astfel: 1. Germania, 2 jocuri- 6 puncte; 2. Muntenegru, 2 jocuri – 6; 3. Republica Irlanda 2 jocuri- 3; 4. România 2 jocuri- 1; 5. Insulele Faroe 4 jocuri- 1.