S-au încurcat la ultimul joc oficial

ceahlau echipa Ceahlăul Piatra Neamț – LPS Roman 1-2 (1-0)

Fotbaliștii juniori A de la Ceahlăul Piatra Neamț au încheiat meciurile oficiale din 2015 cu o înfrângere, după ce au pierdut cu 1-2 confruntarea de pe teren propriu cu vecinii de la LPS Roman, din etapa a 15-a a campionatului național de elită sub 19 ani. Din păcate, starea de oboseală acumulată în ultima vreme, cu meci tari atât la elită dar și la liga a doua, unde mulți dintre fotbaliști au evoluat și pentru FC Ceahlăul, și-a spus cuvântul în partida de duminică pentru elevii lui Lidi Chertic. Juniorii A pietreni au întâlnit un adversar inferior valoric, pe care l-a dominat în marea majoritate a timpului, însă oboseala psihică și fizică a cântărit enorm în stabilirea rezultatului final.

Gazdele au început bine duelul de la Piatra Neamțși după o dominare destul de insistentă, au reușit să treacă în avantaj până la pauză, după golul lui Marian Drăghiceanu, din minutul 43. Mijlocașul pietrean a reluat din prima în poartă centrarea venită de la Nedelcu și după primele 45 de minute, Barbși compania erau în grafic și mai aveau de apărat 45 de minute acest avantaj care, dacă s-ar fi materializat printr-un succes, Ceahlăul încheia anul pe podiumul clasamentului. Nu a fost așa, pentru că pietrenii au cedat definitiv în repriza a doua din punct de vedere fizic, iar romașcanii au profitat de această situație și au marcat două goluri la jumătatea reprizei, care s-au dovedit a fi decisive până la final.

Băieții lui LidiChertic au încercat să revină dar nu au mai avut puterea să o facă, în condițiile în care aceștia au jucat cu două zile înainte și la liga a doua pentru Ceahlăul, în înfrângerea, 0-2, cu Academica Clinceni. S-a terminat 2-1 pentru LPS Roman, formație care după acest succes a urcat pe locul 8 în clasamentul seriei întâi, cu 19 puncte.

De partea cealaltă, Ceahlăul a terminat anul pe un onorabil loc 4, cu 31 de puncte, în spatele unor cluburi importante la acest nivel, Dinamo București, FC Viitorul și Farul Constanța. „Din păcate am pierdut un meci care ne era la îndemână să îl câștigăm, însă această înfrângere o pun pe starea de oboseală acumulată în sânul echipei, după un tur foarte greu la elită, cu meciuri tari, dar și cu partide, pentru mulți dintre ei, la liga a doua. Cei de la Roman au venit să nu ia multe, însă au simțit că pot profita în repriza a doua de slăbiciunea noastră, ne-am marcat două goluri și au plecat cu toate cele 3 puncte. Păcat, dacă învingeam terminam pe podium, așa am terminat pe 4, eu zic că este un loc onorabil după ceea ce au arătat băieții în acest campionat. Au fost ultimele 45 de minute oficiale din acest an pe care nu am putut să le gestionăm“, a spus la final antrenorul LidiChertic.

În meciul cu cei de la Roman, Ceahlăul a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Câmpianu – Cădere, Olteanu, Mitrofan, Șoimaru – Drăghiceanu, Cristea, Barb, Mateiciuc – Lupei, Nedelcu, iar după pauză au mai intrat Amariei, Ștefăniță și Roșu.

Vacanță de săptămâna viitoare

Meciurile de vineri, cu Academica Clinceni din liga a doua, și de duminică, cu LPS Roman, de la elită, au fost ultimele oficiale pentru juniorii A de la Ceahlăul Piatra Neamț, care au încheiat astfel un tur și ceva de campionat foarte încărcat, cu partide pe două fronturi. Unii dintre elevii lui Lidi Chertic au jucat la liga a doua încă de la startul sezonului, cum ar fi Nedelcu, Drăghiceanu, Lupei, Barb sau Mateiciuc, iar pe parcurs, după ce conducerea a renunțat la jucătorii vechi din lot, Ceahlăul s-a bazat în campionat doar pe juniorii de la elită, cu mici excepții, cum ar fi Cazan, Călin, Barna sau Căruță. Dacă la liga a doua au fost lăudați pentru evoluțiile din ultimele două jocuri, cu Rapid și Clinceni, fotbaliștii pietreni au avut un tur și jumătate aproape perfect în nou înființatul campionat de elită. Băieții lui LidiChertic au impresionat prin evoluții și rezultate, iar în 15 confruntări au înregistrat 10 victorii, un rezultat de egalitate și 4 înfrângeri.

La finalul jocului cu LPS Roman, antrenorul LidiCherticși-a felicitat elevii pentru ceea ce au realizat în prima parte a campionatului de elită. „I-am felicitat pe băieți pentru tot ce au făcut în acest an și pot să spun că sunt mândru de ei. Experiența de la liga a doua a contat foarte mult și au arătat că pot juca destul de bine și la un nivel mai înalt. Însă, în ceea pe privește liga a doua, nu este suficient numai tinerețea și elanul lor, mai ai nevoie și de jucători cu experiență. Cât privește elita, suntem în obiectivul stabilit la începutul sezonului, locurile 1-5, am terminat anul pe locul 4, ceea ce nu este tocmai rău. Ne mai pregătim săptămâna aceasta pentru a ne menține în formă, iar de săptămâna viitoare, jucătorii vor intra în vacanța de iarnă. Vom vedea ce va decide conducerea clubului, în funcție de aceasta vom stabili și noi când va fi reunirea lotului, să vedem dacă se va continua tot cu juniorii sau se vor aduce alți fotbaliști. Din ceea ce știu la ora actuală, se pare că și în 2016, Ceahlăul se va baza la liga a doua tot pe jucătorii din propria pepinieră. Până atunci mai e, însă vreau încă o dată să le mulțumesc jucătorilor pentru tot ce au obținut și să le urez tuturor sărbători de iarnă cât mai frumoase“, a declarat antrenorul LidiChertic.

Campionatul la elită se reia pe data de 12 martie, când Ceahlăul va juca în deplasare cu FC Viitorul, iar la liga a doua debutează pe 27 februarie, atunci când trupa pietreană are meci în deplasare cu Dunărea Călărași.