S-au calificat la turneul final

juniori 1 fc ceahlaul_resize

FC Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Iaşi 2 – 1 (1 – 1)

Fotbaliştii juniori 1 de la FC Ceahlăul s-au calificat la turneul final al campionatului naţional, cu o etapă rămasă de disputat din turneul intermediar. Duminică, pe terenul sintetic de la stadionul Municipal şi pe o ploaie sâcâitoare, băieţii pregătiţi de Ovidiu Marc s-au impus cu 2 – 1 în disputa cu LPS Iaşi, formaţia de pe poziţia a treia. Practic, acest succes a calificat şi din punct de vedere matematic echipa pietreană la turneul final, care va începe pe data de 26 mai într-o localitate ce va fi stabilită ulterior. Juniorii 1 pietreni au avut un meci foarte greu pe teren propriu cu LPS Iaşi, echipă care păstra şanse de calificare dacă câştiga la Piatra Neamţ. Şi, ieşenii au început destul de bine partida, reuşind să deschidă scorul în minutul 25, după o lovitură liberă când mingea a rămas în careu, iar un jucător advers a trimis balonul în poarta lui Constantinescu. Gazdele nu au acuzat şocul şi au egalat 10 minute mai târziu, tot după o fază fixă, când Ivan a pus bine capul la o centrare şi a trimis balonul în poartă. După pauză, tot elevii lui Ovidiu Marc au fost mai insistenţi şi au trimis balonul în bară prin Ihnatiuc. Acelaşi jucător a adus golul victoriei cu două minute înainte de final, când a primit o pasă ideală de la Apostol şi l-a învins pentru a doua oară pe goal-kepper-ul ieşean. S-a terminat 2 – 1, rezultat perfect pentru FC Ceahlăul care merge la turneul final unde se poate bate pentru medalii. La final, juniorii pietreni s-au bucurat altături de suporteri pentru această performanţă. „Vreau să felicit jucătorii care au crezut până la final în victorie. A fost greu pentru că a trebuit să revenim de la 0 – 1, însă echipa a fost unita, băieţii au respectat ceea ce le-am cerut şi la sfârşit noi am fost cei care ne-am bucurat. Este o performanţă mare pentru aceşti tineri jucători, calificarea între cele mai bune 8 echipe din ţară şi vom vedea ce va fi acolo”, a declarat antrenorul Ovidiu Marc. În partida cu LPS Iaşi, FC Ceahlăul a jucat cu următorul 11-zece: Constantinescu, C. Crăciunesc, Mateciuc, Ghiară, Samson, Ivan, Popadiuc, Căruţă, Plăcintă, D. Crăciunesc şi Scânteie, iar pe parcurs au mai intrat Ihnatiuc, Apostol, Rotaru, Argatu şi Scăpău. În tur, FC Ceahlăul a câştigat cu 3 – 0, la masa verde, partida de la Iaşi deoarece gazdele nu au asigurat asistenţa medicală. Alături de FC Ceahlăul, din grupa A s-a mai calificat la turneul final şi FC Braşov, formaţie care a trecut cu  6 – 0 în disputa de pe teren propriu cu LPS Focşani. În ultima etapă a turneului intermediar, juniorii 1 pietreni vor evolua joi, de la ora 12, în deplasare, cu LPS Focşani.

1. FC Braşov  5  3  2  0  16-3  11p

2. FC Ceahlăul 5  3  2  0  9-4  11p

3. LPS Iaşi  5  2  0  3  10-13  6p

4. LPS Focşani5  0  0  5  4-18  0p