S-a terminat, Ceahlăul va juca în B

RAPID  - CEAHLAUL PIATRA NEAMT, SCOR 1-1, ETAPA 14, CAMPIONAT 20Ceahlăul Piatra Neamţ – Rapid Bucureşti 0 – 1 (0 – 0). A marcat Edu Oriol 55’

Stadion: Municipal, vreme frumoasă, teren bun, spectatori, cca. 1500

FC Ceahlăul: Calancea – Markovic, Buden, Wellyson, Kneif – Tabacariu, Achim – Gheorghiu(Margină 63’), Sialmas, Ştefănescu, Rodrigues. Antrenor, Vanja Radinovic.

Rapid: Buchta – Săpunaru, Sapina, Cmovs, J. Oriol – Gecov, Garai – Meulens, E. Oriol, Kikas(Rui Miguel 68’) – Benson(Cerlincă 14’, Daniel Niculae 46’). Antrenor, Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: centralul George Găman nu a acordat niciun cartonaş galben

Arbitrii: George Găman – central, Vasile Marinescu, Mircea Grigoriu – asistenţi, Iulian Dima – rezervă

Observatori: Sorin Boca, Cristian Vasc

Ceahlăul Piatra Neamţ a pierdut cu 0 – 1 partida de pe teren propriu cu Rapid Bucureşti, din etapa a 31-a a ligii întâi, iar în urma acestei înfrângeri a retrogradat, şi matematic, în eşalonul 2 fotbalistic. Gruparea pietreană a rămas cu 24 de puncte, este penultima în clasament, şi are cu 10 puncte mai puţin decât Gaz Metan Mediaş, formaţia de pe primul loc neretrogradabil, în condiţiile în care până la finalul campionatului mai sunt puse în joc doar 9 puncte. Chiar şi cu un verdict favorabil din partea comisiilor FRF, cu privire la meciul cu Viitorul, în care pietrenii vor 3 – 0 la masa verde, formaţia lui Vanja Radinovic are şanse infime de a mai spera la rămânerea în prima divizie. De fapt, putem spune că Ceahlăul a retrogradat de mai multe etape, însă jucătorii, antrenorii şi oficialii au sperat până în ultima clipă că se mai poate întâmpla ceva, însă, după evoluţia de luni seară, toate aceste vise s-au năruit. Jucătorii pietreni au întâlni pe teren propriu o echipă aflată şi ea în suferinţă, dar cu şanse mult mai mari de a se salva şi oaspeţii au început mai bine confruntarea de pe Municipal, ratând prima în minutul 9 prin Benson, care a rămas singur cu Calancea, dar a intrat în unghi şi faza s-a răcit. Gazdele au replicat şi ele în minutul 25, când grecul Sialmas a creat o acţiune personală, a driblat mai mulţi fundaşi adverşi, însă şutul său din careu a fost unul modest, care nu i-a creat emoţii lui Buchta. Rapidul a fost echipa mai periculoasă şi mai insistentă pe toata durata celor 90 de minute, şi în minutul 35 a ratat o altă oportunitate de a deschide scorul, prin Cerlincă, cel care a reluat cu capul centrarea lui Kikas, însă balonul s-a dus pe lângă stâlpul din stânga porţii lui Calancea. În ultimul minut al primei reprize, Meulens a pătruns în careu pe partea dreaptă, a driblat un adversar, iar centrarea sa a fost respinsă periculos de Wellyson, în condiţiile în care mingea s-a dus puţin pe lângă poartă. Tot bucureştenii au început mai bine şi repriza a doua şi au avut prima ocazie de gol chiar în minutul 46, când Garay a şutat periculos din afara careului mare, iar mingea a fost scoasă greu de goal-kepper-ul pietrean de sub transversală. Kikas a irosit şi el o şansă uriaşă pentru formaţia patronată de Valeriu Moraru, pentru ca mai apoi oaspeţii să ceară lovitură de la 11 metri, când Buden a atins mingea cu mâna după o lovitură de cap a lui Niculae, însă centralul Găman a lăsat jocul să continue, în ciuda protestelor jucătorilor feroviari. Eforturile giuleştenilor au fost răsplătite şi pe tabela de marcaj, în minutul 55, când Edu Oriol a şutat superb de la marginea careului mare, iar mingea s-a dus direct în vinclu, fără nicio şansă pentru Calancea. Gazdele au ratat cea mai mare ocazie de gol în minutul 58, când Markovic a centrat perfect de pe partea dreaptă, însă Ştefănescu a ajuns prea târziu la întâlnirea cu mingea, iar Edu Oriol a avut timp să respingă. Până la final, elevii lui Radinovic nu au mai reuşit mare lucru, tot Rapidul a fost cu ocaziile, şi echipa din capitală a luat toate cele 3 puncte, puncte vitale pentru salvarea de la retrogradare. Cu victoria de la Piatra Neamţ, Rapid a ajuns la 33 de puncte şi se află în acest moment pe primul loc retrogradabil, la un singur punct în spatele liniei de departajare, iar până la finalul campionatului va mai juca acasă cu CS Universitatea Craiova şi Pandurii Tg. Jiu şi în deplasare la CFR Cluj. „Gaz Metan a bătut, Chiajna a luat puncte. Felicit echipa. Este un campionat echilibrat şi luptăm până în ultima etapă pentru a ne salva. Toate meciurile au fost finale, mai sunt 3. Trebuie să facem minim 7 puncte pentru a ne salva, să salvăm acest club cu istorie. Este un campionat corect în care se luptă până la final. Trebuie să luăm puncte, poate cei de la CFR vor primi punctele înapoi. Presiunea e mult mai mare la retrogradare decât în lupta la titlu, nu dormi nopţile. Vom da totul ca să ne salvăm”, a spus la finalul meciului fundaşul gileştean, Cristi Săpunaru, completat de antrenorul Cristiano Bergodi. „Am câştigat un meci important şi greu. Toată lumea se aştepta ca noi să câştigăm la Piatra Neamţ. A fost foarte greu, l-am pierdut şi pe Benson în prima repriză, Niculae nici nu ştiam dacă poate juca o oră. Tot respectul pentru devotamentul băieţilor, jos pălăria pentru ei. Am făcut o treabă bună până acum, dar presiunea este mare”. Ceahlăul nu putea spera la mai mult din acest meci, în condiţiile în care Radinovic a avut pe banca de rezerve jucători fără experienţă la nivelul primei ligi, cum ar Drăghiceanu, Căruţă sau Mateciuc, iar pe durata celor 90 de minute a fost doar o singură modificare în primul 11-zece. Antrenorul sârb a lăsat să se înţeleagă la final că vrea să continue la Piatra Neamţ, chiar dacă Ceahlăul va evolua în liga a doua. „Rapid a fost echipa mai bună. Am încercat să-i punem tactic în dificultate şi să concretizăm ocaziile. A fost ultima şansă pentru noi, asta e viaţa. Am încercat, a fost o provocare pentru mine. Ca antrenor profesionist trebuie să îţi asumi riscuri. Săptămâna viitoare vom avea o întâlnire privind viitorul. Sper să ne înţelegem din punct de vedere al contractului şi să continuăm”, a declarat antrenorul Vanja Radinovic. În antepenultima etapă a sezonului, Ceahlăul va evolua în deplasare cu Oţelul Galaţi, într-un derbi al retrogradatelor. Partida se va disputa duminică, 17 mai, de la ora 18.30.