S-a „păstrat” pentru finale

lenuta disc afara

* Lenuţa Burueană a luat aurul la disc şi greutate la Naţionalele pentru juniori II

Lenuţa Burueană a devenit dublă campioană la Naţionalele juniorilor II, desfăşurate sâmbătă şi duminică, la Bucureşti. Aruncătoarea pietreană a câştigat aurul la disc şi greutate. În prima probă, aproape neaşteptat, în condiţiile în care sezonul era dominat de atleta romaşcană Carla Sescu. Sâmbătă, însă, sportiva de la CS Ceahlăul- LPS Piatra Neamţ a reuşit să o depăşească. Lenuţa Burueană a condus concursul încă de la prima încercare, cu 46,24 metri, dar a reuşit în final o performanţă mai bună, 47,53 metri.

„S-a concentrat bine de tot şi aşa ne-a reuşit şi discul. Am spus înainte de Naţionale că vom încerca să le câştigăm pe amândouă. Discul a fost cel mai important pentru noi. Rezultatul este un fel de reabilitare pentru Mondiale. Dacă dădea şi acolo peste 47 metri, se clasa între primele patru”, a declarat antrenorul pietrencei, Dan Cojocaru.

La disc, Lenuţa Burueană a fost urmată de Carla Sescu, de la LPS Roman (antrenor Emilian Floroiu), cu 46,21 metri.

Duminică, aruncătoarea pietreană s-a impus şi în proba de greutate, cu 15,81 metri, după un concurs ceva mai puţin solicitant, din cauza absenţei unor adversare aproapiate valoric.

Cu toate obiectivele realizate la juniori II, pe plan naţional, Lenuţa Burueană aşteaptă decizia celor de la Federaţie pentru a-şi afla următorul concurs: finalele de juniori mari, tineret şi seniori sau Jocurile Balcanice.

* Raluca Aparaschivei, bronz cu record

CS Ceahlăul a mai obţinut o medalie la Naţionalele juniorilor II prin Raluca Aparaschivei. Alergătoarea a ocupat locul trei la 2000 metri obstacole, cu 7:21.33, cel mai bun rezultat personal din acest sezon.

„A fost o cursă cu emoţii. A stat mult în spate şi a recuperat aproape de finiş. Timpul este bun, iar clasarea ne mulţumeşte”, a declarat antrenoarea alergătoarei, Iulia Negură Olteanu.

Raluca Aparaschivei a câştigat prima medalie din acest sezon, pe care îl va continua cu alergările montane.