Rundă cu probleme

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a 26-a în eșalonul 4 fotbalistic, etapă cu destul de multe probleme, în condițiile în care un meci nu a fost omologat. Rezultatul confruntării de la Cândești, dintre Tineretul din localitate și Moldova Cordun, nu a fost omologat din cauza unor probleme organizatorice, iar un verdict în acest sens se va da în zilele următoare, după ședința comisiei de la AJF. De asemenea, partida dintre Cimentul Bicaz și Speranța Răucești a fost omologată cu 3-0, la masa verde pentru gruparea din Răucești, deoarece gazdele au folosit un jucător în stare de suspendare. Pe teren, scorul a fost egal, 1-1, însă comisia de disciplină a dat câștig de cauză celor de la Speranța, rezultat în urma căruia formația din Răucești se menține în continuare pe poziția a doua în clasament, cu 68 de puncte.

Tot sâmbătă s-a jucat derby-ul dintre formațiile de pe locurile 3 și 4, Bradul Borca și Victoria Horia, iar câștig de cauză a avut echipa gazdă care s-a impus în final cu 1-0, după ce la pauză scorul a fost egal, 0-0. În urma acestei victorii, Bradul Borca și-a consolidat poziția a treia în clasament, având în acest moment 65 de puncte și este 100% sigură de prezența în play off.

De partea cealaltă, echipa din Horia, în ciuda eșecului, și-a păstrat locul 4 în ierarhiei ligii a patra, are 55 de puncte, și mai are nevoie de o victorie pentru a fi sigură de participarea în faza superioară a campionatului, în condițiile în care formația de pe locul 5, Bradul Roznov a câștigat cu 3-0 partida de pe teren propriu cu Zimbrul Vânători Neamț. Bradul Roznov are 51 de puncte, cu 4 mai puține decât Victoria Horia, iar până la finalul sezonului regulat mai sunt de disputat 4 etape. În această etapă s-a consemnat și prima victorie a juniorilor de la LPS Piatra Neamț, care s-au impus cu un surprinzător 13-0 în fața Unirii din Tămășeni.

Chiar dacă a câștigat, LPS Piatra Neamț a rămas pe ultimul loc în clasament, cu 4 puncte, și are șanse minime de a mai evita retrogradarea.

Victorie și pentru juniorii de la LPS Roman, care sâmbătă au câștigat cu 9-2 duelul de pe teren propriu cu Voința Dobreni, formație tot din partea a doua a clasamentului.

Un alt meci interesant s-a jucat sâmbătă la Poiana Teiului, acolo unde Teiul din localitate a întâlnit liderul, Voința Ion Creangă. Confruntarea a fost una echilibrată, însă oaspeții lui Gheorghe Leonte au marcat golul victoriei în repriza a doua și au luat toate cele 3 puncte. Una dintre surprizele plăcute ale acestei stagiuni, formația din Poiana Teiului, care are în componență și o serie de jucători de la Cetatea Târgu Neamț, cum ar fi Varea, Sobariu sau Ionuț Ungureanu, a evoluat curajos și a fost aproape de a obține un rezultat pozitiv în fața liderului.

În ciuda eșecului, Lucian Cozma, antrenorul de la Teiul, a apreciat evoluția elevilor lui și a recunoscut că a jucat în fața celei mai bune echipe. „Trebuie să recunosc că am jucat în fața celei mai bune și frumoase echipe din campionat, Voința Ion Creangă. A prestat un joc bun, un joc închegat, a pasat bine și consider că rezultatul a fost unul normal. Nu îmi pare rău că am pierdut această partidă, în fața principalei candidate la câștigarea campionatului, pentru că evoluția jucătorilor mei a fost una pozitivă, pe această cale vreau să îi felicit, și asta îmi dă încredere pentru ceea ce ne-am propus pe acest final de sezon. Vrem să avem evoluții cât mai reușite, să terminăm cât mai sus în clasament, și obiectivul major este să jucăm finala Cupei României pe județ. Consider că actuala stagiune a ligii a patra este una destul de echilibrată, sunt multe formații valoroase, a crescut mult competiția, însă principalele favorite la play off sunt echipele care se află în acest moment pe primele 4 poziții, Ion Creangă, Răucești, Borca și Horia“, a declarat antrenorul Lucian Cozma.

În partida cu cei de la Ion Creangă, Teiul a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Stratu – Gorea, Nuțu, Sobariu, Cosmin Frij – Costi Frij, Nistor, Varea, Honea – I. Ungureanu și Ilieș, iar după pauză au mai intrat Corfu, Trifan, Sâiași Olariu.

Teiul Poiana Teiului se menține în continuare pe poziția a șasea în clasament, cu 47 de puncte, iar runda viitoare va evolua în deplasare cu Moldova Cordun. Voința Ion Creangă a rămas lider în clasament, are 70 de puncte, iar duminică, 8 mai, va evolua în propriul fief cu Unirea Tămășeni.

Rezultate, etapa 26

Zimbrul Pâncești – Voința Rediu 3-0 (3-0)

LPS Piatra Neamț – Unirea Tămășeni 13-0 (5-0)

LPS Roman – Voința Dobreni 9-2 (7-1)

Bradul Borca – Victoria Horia 1-0 (0-0)

Bradul Roznov – Zimbrul Vânători Neamț 3-0 (1-0)

Teiul Poiana Teiului – Voința Ion Creangă 0-1 (0-0)

Etapă de Cupa României

Miercuri, de la ora 17, s-au jucat și partidele etapei a patra din Cupa României, fază a competiției în care sunt angrenate formații din eșalonul 4, respectiv 5 fotbalistic. Un meci, cel dintre Teiul II Poiana Teiului și Bradul Borca, nu s-a jucat și s-a terminat cu 3-0, la masa verde, pentru oaspeți, în condițiile în care echipa a doua din Poiana Teiului a fost exclusă din campionatul ligii a cincea pentru 3 neprezentări. În această fază a competiției se joacă un singur meci, pe terenul echipei gazdă, iar câștigătoarele se califică în faza superioară a competiției. În caz de egalitate după 90 de minute, departajarea se va face în urma celor două reprize de prelungiri și eventual a loviturilor de la 11 metri. Deținătoarea cupei, Victoria Horia, a avut un meci destul de greu în deplasare pe terenul celor de la Moldova Cordun.

Programul meciurilor din Cupa României a fost următorul: Voința Dobreni – Speranța Răucești, LPS Roman – Zimbrul Pâncești, Unirea Tămășeni – Voința Ion Creangă, Teiul Poiana Teiului – Cimentul Bicaz, Moldova Cordun – Victoria Horia, Voința Rediu – Tineretul Cândești și LPS Piatra Neamț – Bradul Roznov.