Rundă cu ghinion pentru juniori

Runda a zecea a campionatelor de elită sub 19, respectiv sub 17 ani, a fost una cu ghinion pentru cele două formații ale clubului Ceahlăul, care au pierdut partidele din deplasare cu echipele similare de la Concordia Chiajna. Juniorii 1 de la FC Ceahlăul vor juca duminică, de la ora 12, pe teren propriu cu CS Mioveni, în timp ce juniori 2 de la ACS Ceahlăul 05 vor evolua tot acasă, de la ora 14, cu Sport Team București.

Concordia Chiajna – FC Ceahlăul Piatra Neamț 2-1 (0-1)

Înfrângere nemeritată pentru juniori 1 de la Ceahlăul Piatra Neamț care au pierdut cu 1-2 confruntarea din deplasare cu Concordia Chiajna. Băieții lui LidiChertic au făcut un joc foarte bun la Chiajna, au avut o sumedenie de ocazii, dar în final s-au văzut învinși de o echipă inferioară valoric. Oaspeții au început bine partida și au condus la pauză cu 1-0, după golul golgheterului Lupei din minutul 29. Pietrenii au ratat și alte ocazii de gol, iar ratările i-au costat în repriza a doua când au primit două goluri pe final de meci, în minutele 73 și 82. S-a terminat 2-1 pentru Concordia, iar pentru FC Ceahlăul a reprezentat cel de-al treilea eșec din actuala stagiune, eșec în urma căruia echipa a coborât pe poziția a cincea în clasament, cu 19 puncte.

„Din păcate a fost un meci pe care l-am pierdut cu mare ușurință. În repriza a doua am căzut inexplicabil, am avut o grămadă de ocazii pe care le-am tratat cu superficialitate și asta ne-a costat. Păcat de acest eșec pentru că băieții au jucat bine, însă fotbalul se joacă pe goluri. Avem un meci greu duminică acasă cu CS Mioveni, formația de pe locul 4, dacă batem trecem înaintea lor în clasament. Sperăm să jucăm bine și să luăm toate cele 3 puncte“, a spus antrenorul LidiChertic.

În partida de la Chiajna, FC Ceahlăul a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Câmpianu – Hebriștean, Olteanu, Mitrofan, Șoimaru – Mateeș, Drăghiceanu, Amariei, Vasile – Lupei și Nedelcu, iar după pauză au mai intrat Ștefăniță, Roșu și Cădere.

În celelate partide ale etapei a zecea s-au consemnat rezultatele: Dinicu Golescu – Farul Constanța 1-2, Dinamo București – FC Viitorul 1-2, Juventus București – LPS Roman 0-2, CS Mioveni – CSS Botoșani 3-0 și Chindia Târgoviște – FC Viitorul 2-2.

11. CSS Botoșani 10 1  0  9  16-44  3p

Concordia Chiajna – ACS Ceahlăul 05 Piatra Neamț 1-0 (1-0)

Eșec și pentru juniorii 2 de la ACS Ceahlăul 05, care au pierdut cu 0-1 în deplasare tot cu Concordia Chiajna. Băieții lui Florin Axinia au pirmit gol în prima repriză, iar până la final nu au reușit să egaleze, deși au avut mai multe ocazii de gol la poarta adversă. „De data aceasta am pierdut nemeritat, pentru că echipa chiar a jucat, a avut ocazii, dar mingea nu a intrat în poartă. Asta ne omoară pe noi, ratările, pentru că ocazii ne creăm“, a spus Florin Axinia.

Juniorii 2 pietreni au înregistrat cea de-a patra înfrângere stagională, dar cu 18 puncte au rămas pe poziția a patra în clasament. La Chiajna, ACS Ceahlăul 05 a evoluat cu Cotună – Hociung, Crăciun, Palaghie Albu – Babi, Arghir, Șoimaru, Crețu – Juncuși Vântu, iar ulterior au mai intrat Todiresei, Zaharia și Butunoi.

În celelalte jocuri ale etapei a zecea s-au consemnat rezultatele: ACS Performer – Farul Constanța 2-1, Dinamo București – FC Viitorul 1-5, Juventus București – LPS Suceava 3-4, Sport Team București – CSMS Iași 3-1 și Petrolul Ploiești – FC Voluntari 2-0.

1.Concordia Chiajna 10  8  2  0  28-4  26p

1. FC Viitorul 9 8  1  0  39-6  25p
  2. Dinamo București 9 7  0  2  42-14  21p
  3. ACS Ceahlăul 05 10 6  0  4  17-20  18p
  4. ACS Performer 9 5  2  2  22-14  17p
  5. LPS Suceava 9 5  0  4  14-30  15p
  6. Petrolul Ploiești 10 4  1  5  13-20  13p
  7. Sport Team București 10 3  2  5  22-27  11p