Romanul putea mai mult

hcm romanCSM Bucureşti – HCM Roman 23 – 20 (12 – 12)

Handbalistele de la HCM Roman au pierdut la o diferenţă de 3 goluri, scor 20 – 23, partida din deplasare cu CSM Bucureşti, din etapa a zecea a Ligii Naţionale. Elevele antrenorului Florentin Pera au fost aproape de un rezultat mare în capitală, pe terenul uneia dintre cele mai puternice formaţii din campionat, care are în componenţă jucătoare din Brazilia, Danemarca, dar şi din România, cum ar fi Vărzaru, Vizitiu sau Curea. Trupa de la malul Moldovei a început bine confruntarea din capitală şi în minutul 23 a condus cu 9 – 6, însă gazdele au revenit şi la pauză s-a consemnat egalitate, scor 12 – 12. HCM a mai condus o dată în partea a doua cu 13 – 12, însă ulterior a cedat iniţiativa şi, formaţia gazdă, a revenit în joc, s-a distanţat la o diferenţă de 7 goluri, scor 21 – 14. Principalul Florentin Pera a cerut un time out, echipa sa a revenit în joc şi a mai redus din handicap, dar nu a avut puterea să egaleze şi CSM s-a impus în final cu 23 – 20. Formaţia din Roman a demonstrat în capitală că are potenţial şi se poate bate de la egal la egal cu forţele campionatului. Cea mai bună jucătoare de la Roman a fost Dana Băbeanu, autoare a 6 goluri, dintre care 4 din lovituri de la 7 metri, Mihalschi a înscris 4 goluri, Agrigoroaei 3, Stoleru, Chitacu, Iuganu 2 şi Toskovic un gol. De la formaţia bucureşteană s-a remarcat Da Silva cu 5 goluri şi Vărzaru cu 4 reuşite. După eşecul de duminică, HCM Roman a rămas cu 17 puncte şi se menţine în continuare pe locul 6 în clasament. Duminică, în cadrul etapei a 11-a, formaţia de la malul Moldovei va evolua pe teren propriu cu Dunărea Brăila, echipă care sezonul trecut a eliminat-o din faza finală a turneului play off. În celelalte meciuri ale rundei s-au consemnat rezultatele: Dunărea Brăila – HCM Baia Mare 21 – 30, SCM Craiova – CSM Ploieşti 26 – 22, HC Zalău – Corona Braşov 25 – 25, Unirea Slobozia – Universitatea Constanţa 22 – 17, Universitatea Cluj – Cetate Deva 31 – 26 şi Mureşul Tg. Mureş – HCM Rm. Vâlcea 21 – 25.

1.HCM Baia Mare  10  9  0  1  310-221  27p

2. SCM Craiova  10  9  0  1  266-191  27p

3. CSM Bucureşti  10  8  0  2  279-202  23p

4. Corona Braşov  10  7  2  1  282-219  23p

5. Dunărea Brăila  10  6  0  4  277-257  18p

6. HCM Roman  10  5  2  3  235-236  17p

7. HC Zalău  10  4  1  5  252-257  13p

8. Unirea Slobozia  10  4  0  6  239-263  12p