Romanul pierde derby-ul de la Braşov

corona-roman
Corona Braşov – HCM Roman 23 – 20 (11 – 8)
După victoria frumoasă de sâmbătă în faţa fetelor de la HC Zalău, handbalistele de la HCM Roman au avut parte de un nou meci tare, pe terenul celor de la Corona Braşov, partidă ce a contat pentru etapa a zecea a Ligii Naţionale. Cele două combatante au oferit un spectacol total în sala sporturilor din Braşov, iar formaţia gazdă a avut câştig de cauză la final, impunându-se la o diferenţă de trei goluri, scor 23 – 20. Deşi are cea mai bună defensivă din campionat, formaţia lui Florentin Pera nu a putut bloca atacurile adverse şi a suferit în Ardeal cea de-a treia înfrângere din actuala stagiune. Meciul de la Braşov a început în forţă pentru formaţia gazdă, care în minutul şapte conducea deja cu 4 – 1, însă oaspeţii s-au apropiat la un singur gol până în minutul 13, scor 5 – 4 pentru ardelence. Cu golghetera Dana Băbeanu în mare formă, Romanul egalează la şase în minutul 19, însă finalul de repriză a aparţinut gazdelor, care puteau intra la pauză cu un avantaj de patru goluri, dar Carmen Stoleru a marcat un gol spectaculos şi primul act s-a încheiat cu scorul de 11 – 8 în favoarea Coronei. Formaţia din Roman a revenit mai decisă de la vestiare şi a egalat încă o dată, la 12, după evoluţii bune ale Danei Băbeanu şi Carmen Stoleru. Bulgăroaica Krumova a avut şi ea o evoluţie bună pentru romaşcance, egalând la 13 în minutul 43, dar Corona s-a desprins la o diferenţă de patru goluri, după o evoluţie bună a jucătoarei Cristina Zamfir. Oaspeţii au încercat încă o dată să revină, dar formaţia din Braşov a reuşit să menţină avantajul, iar în final s-a impus cu 23 – 20, rezultat în urma căruia a preluat, provizoriu, şefia clasamentului. În ciuda eşecului din Ardeal, trupa din Roman a rămas pe treapta a treia a podiumului, cel puţin până astăzi, când se joacă şi celelalte meciuri ale etapei a zecea. Prin cele opt goluri marcate în poarta Braşovului, Dana Băbeanu a ajuns la cota 66 de reuşite şi conduce în clasamentul golgheterelor din Liga Naţională. Într-un alt meci din această etapă, Universitatea Constanţa s-a impus cu 19 – 17 în partida de pe teren propriu cu HCM Rm. Vâlcea. Miercuri, 15 ianuarie, echipa romaşcană evoluează pe teren propriu cu Municipal Craiova, de la ora 19 şi 30 de minute.
Corona Braşov: Dedu – Pricopi (3 goluri), Brădeanu (1), Hotea (5), Druţu (2), Manda (1), Zamfir (5), Apetrei (1), Burghel (4), Briscan (1), Chiper, Cristea, Ţăcălie, Raţiu. Antrenor, Bogdan Burcea.
HCM Roman: Pâslaru, Vişan – Băbeanu (8 goluri), Stoleru (5), Krumova (3), Horobeţ (2), Agrigoroaiei (2), Chitacu, Genkova, Bokaric, Pavăl, Amoagdei. Antrenor, Florentin Pera.
1. Corona Braşov 10 8 1 1 294-248 25p
2. HCM Baia Mare 9 8 0 1 254-206 24p
3. HCM Roman 10 6 1 3 233-211 19p
4. HC Brăila 9 6 1 2 211-190 19p
5. U Jolidon Cluj 9 6 0 3 269-249 18p
6. CSM Bucureşti 9 5 1 3 231 -219 16p
7. HC Zalău 9 5 0 4 202-188 15p
8. SCM Craiova 9 3 1 5 199-217 9p