Romanul, obiectiv atins

roman 6

* Nemţencele au obţinut al doilea succes consecutiv în Ligă: 20-16 cu Dunărea Brăila

HCM Roman confirmă începutul bun de campionat, în care a reuşit două victorii, în tot atâtea meciuri, contra unor adversare una şi una. Sâmbătă, nemţencele au trecut cu 20-16 de Dunărea Brăila, pe teren propriu, la capătul unei partide foarte disputate, de luptă, decisă în ultimele cinci minute.

Brăilencele au condus la Roman, iar la 0-3, antrenorul Florin Pera a cerut primul time-out. Echipa sa a echilibrat jocul şi a trecut în avantaj până la pauză, când tabela arăta, însă, un avantaj minim pentru gazde: 10-9.

Echilibrul a caracterizat şi repriza secundă, în care Romanul a reuşit să se desprindă la două goluri, 15-13, abia în min. 43, după ce Paula Pavăl a fost de neoprit. În min. 56, formaţia nemţeană a mai făcut un pas spre victorie, conducând cu 17-14, iar finalul a găsit-o cu un plus de patru goluri: 20-16.

Au marcat, pentru HCM Roman: Horobeţ- 6, Băbeanu- 6, Mihalschi- 3, Agrigoroaie- 2, Genkova- 1, Stoleru- 1 şi Pavăl- 1.