Romanul a bătut Zalăul lui Tadici

dana babeanu

HCM Roman – HC Zalău 19 – 17 (11 – 8)

Echipa feminină de handbal, HCM Roman a debutat în forţă în noul an şi a obţinut o victorie importantă cu 19 – 17 în faţa fetelor de la HC Zalău, formaţie pregătită de selecţionerul naţionalei, Gheorghe Tadici. Meciul a contat pentru etapa a noua a Ligii Naţionale şi s-a disputat sâmbătă, 4 ianuarie, deşi meciul era programat pentru data 16 noiembrie, dar atunci sălăjencele erau angrenate în cupele europene. La Roman s-au întâlnit două dintre echipele bune ale Ligii Naţionale, cu cele mai bune defensive din campionat şi cu doi antrenori, selecţioneri la echipa naţională, Gheorghe Tadici la oaspete, respectiv Florentin Pera, de la formaţia romaşcană.

Impulsionate de un public numeros şi gălăgios, gazdele au început bine confruntarea de la Roman şi au condus cu 4 – 0 în minutul 10, asta şi pe fondul a două ratări de la 7 metri ale jucătoarei Maria Constantinescu de la Zalău şi a unei evoluţii foarte bune a portăriţei Tereza Pâslaru de la HCM. Golurile gazdelor au fost marcate de Dana Băbeanu şi Raluca Agrigoroaiei, foste jucătoare ale echipe din Zalău. După acest început mai dificil, trupa lui Gheorghe Tadici, care a cerut time-out, a mai echilibrat jocul, a redus din handicap până la 4 – 5, în minutul 16, dar formaţia gazdă a profitat din nou de inexactităţile adversarului din apărare şi s-a desprins la patru goluri, în minutul 22, scor 9 – 5. Pe fondul unui final de repriză echilibrat, prima parte s-a încheiat cu un avantaj de trei goluri în favoarea formaţiei pregătite de Florentin Pera, scor 11 – 8. Tehnicianul romaşcan a citit perfect jocul adversarului după pauză, formaţia sa s-a apărat perfect pe centru şi practic a blocat cele mai bune jucătoare adverse. În minutul 38, HCM Roman a avut şi un avantaj de şase goluri pe tabela de marcaj, spre disperarea lui Gheorghe Tadici care fierbea pe banca de rezerve. Antrenorul a mai cerut o dată time-out, dar finalul a aparţinut tot gazdelor, deşi oaspeţii s-au apropiat la două goluri în minutul 52, scor 18 – 16. S-a terminat 19 – 17 pentru formaţia din Roman, care după acest succes urcă pe podiumul clasamentului, pe poziţia a treia. La finalul meciului, Gheorghe Tadici era foarte nervos pe prestaţia brigăzii de arbitrii. „Rezultat clar viciat de cele două arbitre în mod ordinar”, a spus la final tehnicianul de la Zalău, iritat încă de la începutul meciului de maniera de arbitraj. De partea cealaltă, Florentin Pera, secundul lui Tadici de la naţională, era fericit de rezultat. „O victorie muncită şi preţioasă în faţa unui adversar care an de an aduce puncte şi bucurii României în cupele europene. Noi nu am avut multe variante de a face schimbări şi vreau să felicit fetele pentru efort şi dăruire”, a spus la final tehnicianul Romanului. Echipa gazdă a avut în lot pentru jocul cu trupa din Zalău patru jucătoare care în trecut au evoluat la sălăjence, Tereza Pâslaru, Dana Băbeanu, Raluca Agrigoroaiei şi Daniela Crap, dar aceasta din urmă nu a evoluat după ce a suferit o fractură de piramidă nazală. Cu cele cinci goluri marcate în poarta Zalăului, Dana Băbeanu a ajuns la cota 58 de reuşite şi se află pe locul doi în clasamentul golgheterelor din Liga Naţională, după Florentina Cartaş de la Cetate Deva, care are un gol mai mult. Următorul adversar pentru romaşcance este Corona 2010 Braşov. Într-un alt meci restanţă din runda a noua feminină, CSM Bucureşti a remizat pe teren propriu cu Corona Braşov, scor 27 – 27.

HCM Roman: Tereza Pâslaru, Paula Vişan – Radina Krumova (6 goluri), Dana Băbeanu (5), Raluca Agrigoroaiei (3), Radostina Genkova (2), Carmen Stoleru (1), Paula Pavăl (1), Oana Chitacu (1), Ana Maria Horobeţ, Roxana Joldeş, Tamara Bokaric, Dana Crap şi Monica Amoagdei. Antrenor, Florentin Pera.

HC Zalău: Ana Maria Inculeţ, Mihaela Mureşan, Adina Mureşan – Maria Constantinescu (4 goluri), Crina Pintea (3), Andrada Trif (2), Valeria Beşe (2), Andrada Pop (2), Valentina Bardac (1), Florina Ciobanu (1), Georgiana Ciuciulete (1), Carmina Bădiţă, Eliza Cicic, Ana Maria Şomoi şi Florina Ţurcaş. Antrenor, Gheorghe Tadici.

1. Corona Braşov  9  7  1  1  271-228  22p

2. HCM Baia Mare  8  7  0  1  227-181  21p

3. HCM Roman  9  6  1  2  213-188  19p

4. Dunărea Brăila  9  6  1  2  211-190  19p

5. „U” Jolidon Cloj  9  6  0  3  269-249  18p

6. CSM Bucureşti  9  5  1  3  231-219  16p

7. HC Zalău  9  5  0  4  202-188  15p

8. SCM Craiova  8  3  1  4  174-190  9p