România vine calificată la Piatra Neamţ

Lituania – România 24-34 (11-20)

Naţionala de handbal feminin a României vine la Piatra Neamţ din postura de echipă caliifcată la turneul final al Campionatului European din luna decembrie a acestui an. Tricolorele şi-au obţinut biletele de a fi prezente la turneul final din Sudia, încă de miercuri seară, când au câştigat la o diferenţă de 10 goluri, scor 34-24, confruntarea din deplasare cu Lituania, din penultima etapă a grupei întâi. Miercuri seară, la Kaunas, medaliatele cu bronz la ultima ediţie a Campionatului Mondial, deşi nu le-au avut în lot pe vedete, Cristina Neagu şi Oana Manea, au obţinut un succes facil în faţa balticelor, iar victoria a fost contabilizată încă de la pauză, când conduceau cu 20-11. România a condus cu 4-1, 12-3, 20-11 la pauză, în partea a doua a mai redus din turaţie, Lituania s-a apropiat cel mai mult la 7 goluri, 21-28, în minutul 51, însă la final succesul a fost la o diferenţă confortabilă de 10 goluri, scor 34-24. Goluri formaţiei lui Tomas Ryde au fost marcate de Chintoan 6, Buceschi, Tănăsie, Ardean Elisei 4, Udriştioiu, Perianu, Tiron 3, Vizitiu 2, Szucs, Cartaş şi Chiper câte un gol. După victoria din Lituania, naţionala României a ajuns la 8 puncte, este pe 2 în grupă, şi s-a calificat deja la turneul final al CE din 2016, alături de liderul Norvegia, care are tot 8 puncte, dar un golaveraj superior. După confruntarea din Lituania, tricolorele vor ajunge la Piatra Neamţ, unde vor susţine ultimul meci din grupă, cu Belarus, ultima partidă oficială înainte de Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Tot miercuri, Norvegia a câştigat cu 32-22, confruntarea din deplasare cu Belarus.

Clasament, grupa 1

1.Norvegia  5  4  0  1  142-109  8p

1. România 5 4  0  1  130-114  8p
  2. Belarus 5 2  0  3  136-148  4p
  3. Lituania 5 0  0  5  121-158  0p

România încheie campania la Piatra Neamţ

Lotul echipei naţionale de handbal feminin a României a ajuns joi la Piatra Neamţ pentru meciul de sâmbătă cu Belarus, ultimul din campania de calificare la Euro 2016, competiţie care va avea loc în luna decembie şi care va fi găzduită de Suedia. Vineri, de la ora 11, la Hotelul Central Plaza, selecţionerul Tomas Ryde şi o jucătoare vor participa la conferinţa de presă de dinaintea meciului, alături de mai multe autorităţi ale municipiului Piatra Neamţ. După ce vor discuta cu reprezentanţii mass media, antrenorul suedez al României şi sportiva vor participa la o sesiune de autografe pentru cei interesaţi. Federaţia Română de Handbal a pus deja în vânzare bilete la partida cu Belarus, care costă între 30 şi 60 de lei, în funcţie de preferinţe, iar familiile beneficiază de reduceri. Acestea pot fi procurate de la magazinele Orange, de pe reţeaua Eventim, dar şi de la casele de bilete din incinta sălii Polivalente, gazda acestei partide. Partida dintre România şi Belarus se joacă sâmbătă, de la ora 19, şi va fi arbitrat de cuplul de surori din Suedia, format din Maria şi Safia Bennani, iar observatorul EHF va fi bulgarul Andrey Andreev. În partida tur, România a învins Belarus în deplasare cu 25-23.

Voinţa Ion Creangă a cucerit Cupa României

Voinţa Ion Creangă – Bradul Borca 1-1 (0-1), 5-3 după penalty-uri

Voinţa Ion Creangă este noua câştigătoare a Cupei României, faza judeţeană, ediţia 2015-2016, după ce s-a impus în finală cu 5-3, după executarea loviturilor de la 11 metri, în faţa celor de la Bradul Borca. După ce a câştigat sezonul regulat în liga a patra, trupa din Ion Creangă a intrat şi în posesia celui de-al doilea trofeu ca valoare al campionatului judeţean şi, dacă se va impune şi în turneul play off, ar ajunge la 3 trofee din tot atâtea posibile în actuala stagiune. Miercuri după amiază, într-o atmosferă destul de frumoasă şi plăcută pe stadionul Bradul din Roznov, Voinţa şi Bradul au oferit un spectacol fotbalistic destul de bun calitativ, iar valoarea apropiată a celor două combatante s-a văzut şi după cele două reprize de prelungiri, iar departajarea s-a făcut doar în urma loviturilor de la 11 metri. Meciul de la Roznov a început în nota echilibrului, însă jucătorii de la Borca au reuşit să deschidă scorul în minutul 20, atunci când Dodan a prins un şut bun cu care l-a învins pe Coşa. Fotbaliştii de la Ion Creangă au fost nevoiţi să alerge după egalare, însă la pauză cei de la Bradul au intrat în avantaj la vestiare. Avantajul s-a menţinut până în minutul 60, atunci când mijlocaşul Doboş a reuşit să egalaze la 1. Deşi ambele grupări şi-au mai creat ocazii la cele două porţi, tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute, 1-1. Conform regulamentului s-a intrat în prelungiri, unde ambele formaţii au reuşit din nou să se anihileze reciproc şi astfel, după 120 de minute, scor era tot egal, 1-1. A urmat loteria loviturilor de la 11 metri, unde jucătorii de la Ion Creangă au fost mai precişi, transformând toate cele 4 lovituri. Brancău, Bălăiţă, Panaite şi Matei au înscris de la punctul cu var, nu a mai fost nevoie şi de cea de-a cincea lovitură, pentru că cei de la Borca au ratat de două ori, odată trimiţând pe lângă şi o altă dată Coşa a apărat, şi cu scorul de 4-2, după penalty-uri, respectiv 5-3 la general, Voinţa Ion Creangă a intrat în posesia Cupei României, spre satisfacţia jucătorilor şi antrenorilor. „Sunt foarte bucuroşi şi fericiţi pentru că am inclus în vitrină şi în palmaresul clubului încă un trofeu, Cupa României, un trofeu însă obţinut prin mari sacrificii şi prin foarte mult efort fizic. A fost o partidă cu o încărcătură fizică şi psihică destul de mare, s-au jucat 120 de minute, iar la final i-am simţit pe jucători destul de obosiţi. A fost un joc de angajament, am fost nevoiţi să revenim de la 0-1, dar am crezut în şansa noastră şi am luptat până la final. La penalty-uri am fost mai inspiraţi, toţi cei 4 jucători nominalizaţi au înscris, ei au ratat de două ori şi astfel s-a scris istoria acestei finale. Felicit jucătorii pentru acest trofeu, ştiu că după această partidă ne va fi foarte greu în play off din punct de vedere fizic, dar mergem înainte”, a spus la final, antrenorul de la Ion Creangă, Gheorghe Leonte. În finala cu Borca, Voinţa a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Coşa – Vlaicu, Ghidarcea, Fomin, Tulpan – Matei, Panaite, Brancău, Doboş – Tofan şi Căutişanu, iar după pauză au mai intrat Lefter, Boboc, Nistor şi Bălăiţă. Finala Cupei României a fost arbitrată fără probleme de Cosmin Apetrei – central şi asistenţii, Ovidiu Arusoaiei, respectiv Cosmin Cercel, iar observatorul meciului a fost Vasile Vamanu. Sâmbătă, în prima etapă din play off, Voinţa Ion Creangă joacă cu Victoria Horia, iar Bradul Borca cu Speranţa Răuceşti.

Participare numeroasă la Crosul Olimpic

Peste 600 de concurenţi, record absolut, s-au întrecut miercuri după amiază la cea de-a 20-a ediţie a crosului olimpic de la Piatra Neamţ, „Alerg la Crosul Olimpic”, concurs organizat de COSR, Academia Olimpică Română – Filiala Piatra Neamţ, DJST Neamţ şi Asociaţia Judeţeană Sportul pentru Toţi Neamţ. Datorită numărului foarte mare de cereri de înscriere, organizatorii nu au reuşit să-i înscrie în competiţie pe toţi doritorii, însă şi aşa, peste 600 de concurenţi s-au întrecut la 7 categorii de vârstă, fete şi băieţi, pe un traseu binecunoscut. Startul s-a dat în jurul orei 18 din faţa Primăriei Piatra Neamţ, s-a alergat pe strada Ştefan cel Mare, iar sosirea a avut loc la tribuna oficială a stadionului Municipal Ceahlăul. Ediţia din acest an fost organizată cu ocazia zilei de întâi iunie, ziua copilului, iar din această cauză, la start s-au aliniat foarte mulţi copii, care au primit premii speciale din partea organizatorilor. Primii 200 de sportivi sosiţi la final au primit medalii, primii 3 clasaţi la fiecare categorie de vârstă au primit şi premii simbolice în bani, iar organizatorii au mai acordat diplome, dulciuri, brelocuri, dar şi alte surprize participanţilor. Printre concurenţi s-a numărat şi veteranul Dumitru Radu, care la cei peste 80 de ani ai săi, a reuşit să ducă concursul la bun sfârşit. Câştigătorii, toţi din Piatra Neamţ, au fost următorii: Narcisa Matei, 8-10 ani fete, Leonard Enea, 8-10 ani băieţi, Irina Bordeianu, 11-15 ani fete, Claudiu Ştirbu, 11-15 ani băieţi, Raluca Aparaschivei, 16-20 ani fete, Alin Iancu, 16-20 ani băieţi, Maria Minciună, 21-30 ani fete, Răzvan Andrei, 21-30 ani băieţi, Alina Militaru, 31-40 ani fete, Răzvan Bârsan, 31-40 ani băieţi, Iuliana Iosub, 41-60 ani fete, Claudiu Casagrande, 41-60 ani băieţi, iar la peste 60 de ani a câştigat Gelu Crăcană. „A fost un concurs reuşit, însă din păcate am avut parte şi de o ploaie chiar la start, care ne-a pus ceva probleme. Marea surpriză plăcută a fost numărul foarte mare de participanţi, peste 600, erau şi mai mulţi dar nu am avut timp să îi înscriem. Cred că o astfel de participare mare nu am mai avut de la prima ediţie, din 1996, dar a ieşit bine şi ne bucurăm că la final am reuşit să-i premiem pe aproape toţi participanţii”, a declarat Elena Dabija, reprezentant al Asociaţiei Judeţene Sportul pentru Toţi Neamţ.