România s-a calificat la Campionatul European

rom fete bucurie
Naţionala de volei feminin a României s-a calificat la turneul final al Campionatului European din 2015, cu o etapă rămasă de disputat din turneul al doilea al grupei F, care s-a încheiat duminică seară la Piatra Neamţ. Tricolorele pregătite de argentinianul Guillerme Gallardo au obţinut două victorii în primele două zile de concurs, 3 – 0 cu Slovacia şi Bosnia, şi cu un total de 15 puncte nu mai pot pierde prima poziţie din grupa F, poziţie care asigură calificarea la turneul final din Belgia şi Olanda. Naţionala României a fost primită cu căldură la Piatra Neamţ, unde a beneficiat de un public numeros în ambele dispute, la fiecare meci asistând peste 1000 de spectatori.
România – Slovacia 3 – 0 (19, 19, 14)
Vineri, în prima zi a competiţiei, România a întâlnit principalul contracandidat din grupă la locul întâi, Slovacia, pe care l-a învins categoric cu 3 – 0. Tricolorele au avut mai mult de muncit în primele două seturi, pe care şi le-au adjudecat la 19. Naţionala Slovaciei a cedat definitiv în actul al treilea, în care nu a mai contat deloc, iar ţara noastră s-a impus cu 25 – 14. După acel succes, România şi-a consolidat poziţia de lider în clasament şi s-a desprins la 6 puncte de Slovacia. În jocul de vineri, antrenorul Guillerme Gallardo a folosit următorul sextet: Calotă, Baciu, Ilie, Nneka, Salaoru, Nemţanu şi Manu – libero. Cea mai bună jucătoare în partida cu Slovacia a fost Adina Salaoru, care a reuşit 12 puncte, dintre care 3 blocaje, iar căpitanul Alina Ilie a reuşit 11 puncte dintre care 3 blocaje. Tot în prima zi a turneului de la Piatra Neamţ, Austria a câştigat la mare luptă, cu 3 – 2, confruntarea cu Bosnia.
România – Bosnia 3 – 0 (8, 16, 14)
Sâmbătă, tricolorele au dat piept cu naţionala Bosniei, singura formaţie care a reuşit până acum să smulgă României un set, la turneul de la Viena. Cum înainte de acest meci, Slovacia a bătut cu 3 – 0 pe Austria, formaţia noastră avea nevoie de un singur punct pentru a rămâne pe prima poziţie în clasament. Însă fetele lui Guillerme Gallardo nu au avut nicio emoţie în faţa naţionalei ex-iugoslave şi a început excelent jocul. În primul set, fetele noastre au condus cu 8 – 1 la primul timp de odihnă, iar la final s-au impus la un scor care ne scuteşte de orice comentariu, 25 – 8. Setul al doilea a fost ceva mai echilibrat, în prima parte, când Bosnia a condus cu 8 – 7 după primul timeout tehnic. A fost un simplu foc de paie, antrenorul Gallardo şi-a încurajat fetele, România a trecut la conducerea jocului şi a câştigat în final actul la 16. Formaţia oaspete a cedat definitiv, România a luat şi setul 3, la 14 şi s-a impus în final cu 3 – 0, rezultat care a asigurat în proporţie de 100% calificarea la turneul final al Campionatului European. Cu Bosnia, cea mai bună jucătoare de la naţională a fost Roxana Bacşiş, care a reuşit 15 puncte dintre care 4 aşi, iar căpitanul Alina Ilie a realizat 12 puncte. La final, fetele tricolore au încins hora bucuriei pentru obţinerea calificării şi astfel România revine din nou la un turneu final după o pauză de 4 ani, ultima prezenţă fiind în 2011. „Am abordat jocul cu Bosnia cu cea mai mare seriozitate deoarece s-a văzut în Austria că am intrat mai greu în joc şi asta ne-a costat un set. Este o bucurie foarte mare, obiectivul ni l-am îndeplinit, mai avem un meci cu Austria pe care vrem de asemenea să îl câştigăm”, a spus la finele jocului, centrul Nneka Onyejekwe. În partida cu Bosnia, România a evoluat cu următorul sextet: Calotă, Nemţanu, Bacşiş, Nneka, Ilie, Salaoru şi Manu – libero. Aseară, după încheierea ediţiei, România a întâlnit Austria.
Calificare meritată
Naţionala de volei feminin a României revine din nou la un turneu final de Campionat European după o pauză de 4 ani. Ultima prezenţă pentru tricolore a fost în 2011, atunci când s-a clasat pe poziţia a 12-a, din 16 participante, la europeanul găzduit de Serbia şi Italia. Tricolorele au ratat doi ani mai târziu participarea la europeanul găzduit de Germania şi Elveţia, dar revin din nou în cele mai bune 16 formaţii din Europa. Coordonatorul de joc, Diana Calotă, jucătoarea echipei CSM Târgovişte, consideră că România a meritat această calificare, dar trebuie să se pregătească bine în continuare până la turneul final, unde va întâlni echipe mult mai bine cotate.
Rep: Diana, felicitări, v-aţi îndeplinit obiectivul de a merge la Campionatul European?
D.C: Mulţumim, da au fost două zile foarte bune pentru noi şi cred că această calificare la europene înseamnă mult pentru echipa României. Nu am mai fost prezente din 2011, trebuia să revenim iară în primele 16 echipe din Europa, din punctul meu de vedere cred că acolo ne este locul.
Rep: A fost o grupă uşoară?
D.C: Când e uşoară e grupa uşoară, de ce nu ne calificăm că e grupa uşoară. Când nu ne calificăm nu suntem bune, importantă este calificarea şi cred că nu mai contează grupa şi celelalte echipe.
Rep: Crezi că pasul decisiv l-aţi făcut în Austria, când aţi câştigat toate cele 3 meciuri?
D.C: Cred că pasul decisiv a fost când am câştigat cu echipa din Slovacia. Acel 3 – 0 clar ne-a dat încredere în noi, iar prin cele 3 victorii din Austria ne-am dat seama că suntem mult superioare adversarului nostru.
Rep: Cum ţi se pare actuala generaţie a naţionalei?
D.C: Cred că echipa naţională a României a ajuns în momentul de faţă la maturitatea necesară încât să ne batem acolo între primele 8 echipe din Europa.
Rep: Mai e mult până la turneul final, ce va fi până atunci?
D.C: Va urma o vacanţă bine meritată după aceste două turnee. Important este ca toate să fim sănătoase, să nu ne acidentăm, iar în sezonul viitor fiecare dintre noi să îşi facă treaba cât mai bine la echipa de club.