Rezultat injust

vaslui - ceah1
FC Vaslui – Ceahlăul Piatra Neamţ 3 – 0 (1 – 0). Au marcat Sălăgeanu (3), Temwanjera (73), Antal (84)
Stadion: Municipal, teren bun, vreme răcoroasă, spectatori, cca. 2000
FC Vaslui: Cerniauskas – Celeban, Prahici, Cordoş, Muşat – Madson, Caue – Sălăgeanu, Sânmărtean(Enescu 79), Antal(Lovrecici 85) – Temwanjera(Pătulea 78). Antrenor, Liviu Ciubotariu
FC Ceahlăul: Jovic – Dumitraş(Popadiuc 54), Marc, Cânu, Cazan – Stana, Achim – Gheorghiu, Golubovic, Chitoşcă(Ştefănescu 64) – Constantinescu(Lucas Garcia 80). Antrenor, Vasile Miriuţă
Arbitrii: Istvan Kovacs – central, Miclos Nagy, Ciprian Danşa – asistenţi, Florin Miron – rezervă
Observatori: Patriţiu Abrudan, Adrian Ionescu
FC Vaslui a câştigat destul de meritat derby-ul Moldovei al rundei a 16-zecea, penultima a turului, însă rezultatul final este unul nedrept pentru Ceahlăul. Oaspeţii au jucat destul de bine pe terenul formaţiei patronate de Adrian Porumboiu şi în multe momente a dominat întâlnirea. Din păcate, băieţii lui Vasile Miriuţă au început meciul de la 0 – 1, după ce gazdele au deschis rapid scorul, încă din minutul trei, când Sălăgeanu a executat bine o lovitură liberă din afara careului şi a şutat bine la colţul scurt, învingându-l pe Jovic. După gol, oaspeţii au ieşit curajos la atac şi playmarker-ul Stana a trimis baloane utile în faţă pentru atacanţii Golubovic şi Constantinescu, dar aceştia nu s-au lipit la gol. Jovic a prins cu siguranţă şutul lui Antal, de la circa 25 de metri, iar la poarta adversă, Constantinescu a şutat pe jos, dar Cerniauskas a prins. Vasluienii au mai avut o situaţie bună de gol, la şutul lui Sânmărtean, pentru ca, în minutul 18, să aibă loc cea mai controversată fază a meciului. Pietrenii au centrat din corner, Cerniauskas a ieşit greşit, s-a ciocnit cu un coechipier, mingea a căzut în faţă, de unde Achim, care iniţial s-a aflat în offsaid, a înscris. Centralul Kovacs a arătat iniţial centrul terenului, dar la semnalizarea tuşierului a anulat golul. Faza a fost una destul de ciudată şi, deşi Achim a venit din offsaid, a primit pasă de la adversar şi în aceste condiţii golul ar fi trebuit validat. Faza din minutul 18 l-a iritat şi pe preşedintele de onoare de la FC Ceahlăul, Gheorghe Ştefan, care va solicita suspendarea de la delegări a centralului, Istvan Kovacs. „Nu am văzut asemena arbitraj în liga întâi de când sunt eu în fotbal, gol anulat, 11 metri neacordat cînd Temwanjera l-a împins pe Cânu în careu, faulturi care nu au fost acordate. Dacă luăm să analizăm, minim 20 de greşeli au fost în defavoarea noastră. Nu am crezut că o să fie asemenea arbitraje în fotbalul românesc şi voi face un memoriu la federaţie pentru ca acest cavaler al fluierului să nu mai arbitreze în prima ligă. Ne dorim să ajungem în Liga Europa, dar cu asemenea arbitraje nu avem nicio şansă”, a spus la finalul jocului, preşedintele de onoare, Gheorghe Ştefan. FC Vaslui a mai avut o ocazie imensă în prima repriză, când Temwanjera a şutat spectaculos, dar balonul s-a dus în bară. Partea a doua a început în nota de dominare a oaspeţilor şi Cânu, fost jucător la FC Vaslui, alături de Gheorghiu, a fost blocat în ultimul moment de Temwanjera. Momentul cheie al partidei s-a petrecut în minutul 55, când nou intratul Popadiuc, care l-a înlocuit pe Dumitraş, accidentat, a primit o pasă ideală în careu, a şutat plasat la colţul lung, dar mingea s-a dus în bară. Tehnicianul Vasile Miriuţă a mai făcut două modificări pentru a impulsiona atacul, trimiţându-i în teren pe sărbătoritul Ştefănescu, şi Lucas Garcia, dar cei care au marcat au fost tot gazdele. Temwanjera a făcut 2 – 0, după ce a reluat frumos cu capul de lângă Marc şi l-a învins pe Jovic. Cu şase minute înainte de ultimul fluier, fostul gălăţean, Antal, a făcut 3 – 0, după ce a şutat sec de la circa 11 metri. Prin golul înscris în poarta Ceahlăului, Liviu Antal a ajuns pe primul loc în clasamentul golgheterilor din liga întâi, cu 10 reuşite. S-a terminat 3 – 0, un rezultat incorect faţă de desfăşurarea din teren, într-o partidă în care Ceahlăul a avut doi sărbătoriţi, Gheorghiu şi Ştefănescu, care, de sf. Andrei, şi-au sărbătorit ziua de naştere. Tehnicianul pietrean a fost încă o dată fair play şi a felicitat formaţia vasluiană pentru victorie. „Nu îţi pică bine când pierzi, dar Vaslui a meritat victoria, chiar dacă am început meciul de la 1 – 0 pentru ei. Nu pot să reproşez nimic arbitrajului, nici la golul anulat, au avut decizii bune. Diferenţa dintre noi e că Antal e un jucător cu experienţă, care a marcat când a avut ocazia, iar la noi, Popadiuc, la cei 18 ani ai săi, a lovit bara. Suntem în grafic, avem 26 de puncte. Important este să batem pe Viitorul în runda viitoare. Nu ne luptăm cu Steaua, Pandurii, sau cu CFR”, a spus Vasile Miriuţă. În ciuda eşecului, Ceahlăul a rămas pe cinci în liga întâi şi joacă la finele săptămânii pe teren propriu cu Viitorul Constanţa, în ultima etapă a turului. De partea cealaltă, FC Vaslui a ajuns la şase meciuri consecutive de când nu pierde şi, după succesul cu Ceahlăul, a ajuns pe şapte în clasament, cu 25 de puncte. „Felicit jucătorii, s-au mobilizat şi au crezut în rezultat. Ceahlăul se află într-o formă foarte bună, dar jucătorii mei au dat dovadă de caracter. Am trecut peste semieşecul din runda trecută şi am învins. Am jucat bine, felicit echipa, am marcat primii, iar la 2 – 0 deja totul era gata”, a fost reacţia lui Liviu Ciubotariu, principalul de la FC Vaslui, la finele jocului de sâmbătă seară.