Revenire spectaculoasă

ceahlaul 2014FC Ceahlăul – CSMS Iaşi 2 – 2 (0 – 2). Au marcat Cârjan 58’, Mândruşcă 66’/Novac 13’, Wesley 42’

Stadion: Municipal, teren moale, vreme friguroasă, spectatori, cca. 700

FC Ceahlăul: Calancea – Gheorghiu, Marc, Ichim, Slavickas – Onciu, Tabacariu(Pavel 46’) – Popadiuc(Mândruşcă 60’), Ştefănescu(Chitoşcă 78’), Margină – Cârjan. Antrenor, Florin Marin.

CSMS Iaşi: Caparco(Grahovac 88’) – Bosoi, Melinte(Plămadă 71’), Cr. Munteanu, Ţigănaşu – Ciucur, Creţu, Novac, Bole – Olah – Wesley(Dobre 84’). Antrenor, Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Mândruşcă 61’, Onciu 70’/Bosoi 44’, Ciucur 64’

Arbitrii: Radu Petrescu – central, Adrian Popescu, Iulian Radu – asistenţi, Ionuţ Coza – rezervă.

Observatori: Florin Hâncu, Valer Şulea

Ceahlăul Piatra Neamţ a încheiat la egalitate, scor 2 – 2, partida de pe teren propriu cu CSMS Iaşi, din etapa a 12-a a ligii întâi. Punctul câştigat în faţa ieşenilor poate fi considerat unul mare şi meritat pentru trupa lui Florin Marin, care a reuşit să revină în partea a doua, când a marcat cele două goluri. Ieşenii au condus cu 2 – 0 la Piatra Neamţ după primele 45 de minute şi se părea că formaţia din dealul Copoului va obţine prima victorie din actuala stagiune, chiar pe terenul Ceahlăului. Oaspeţii au început mai curajos şi mai bine disputa de pe Municipal şi au reuşit să deschidă scorul după numai 14 minute, când Novac a primit o centrare excelentă de pe partea dreaptă de la Bosoi şi cu o lovitură de cap bine plasată, l-a învins pe Calancea. Golul marcat în poarta Ceahlăului este doar al doilea pentru Daniel Novac în liga întâi, el mai marcând în urmă cu 4 ani, atunci când evolua pentru Victoria Brăneşti. După gol, gazdele au încercat să urce mai mult în atac, în fazele de poartă au fost destul de palide şi de puţine. Şi Iaşul a contraatacat şi a avut câteva situaţii bune, dar fundaşii Ceahlăului s-au descurcat. Totuşi, CSMS a reuşit să marcheze golul de 2 – 0, cu 3 minute înainte de pauză. Oaspeţii au iniţiat o acţiune de atac tot de pe partea dreaptă, Ciucur a centrat bine în careu, mingea a fost trimisă de un coechipier în bară, care a revenit în careu la Wesley, şi atacantul brazilian, dintr-o poziţie favorabilă, a înscris pentru 2 – 0. A venit pauza şi se părea că formaţia vizitatoare va obţine un succes facil la Piatra Neamţ, care are fi fost primul din acest campionat. Antrenorul Florin Marin a fost încă o dată inspirat şi i-a trimis în teren pe înalţii atacanţi Pavel şi Mândruşcă, iar jocul echipei sale a fost din ce în ce mai consistent în atac. Prima dată, în minutul 50, nou intratul Pavel a avut o oportunitate importantă, dar nu l-a putut învinge pe Caparco de două ori în aceiaşi fază. Ceahlăul a redus din handicap în minutul 58, după o acţiune pe partea dreaptă, mingea a ajuns la Cârjan, care a şutat din careu, mingea a fost deviată de un fundaş ieşean şi s-a dus în poartă. A fost o perioadă bună de joc a gazdelor, care în minutul 66 a egalat la 2, în urma unei faze fixe. La 5 minute după ce a intrat pe teren, Tudor Mândruşcă a pus bine capul la o centrare din corner, mingea a atins din nou un jucător al oaspeţilor, şi s-a dus sub transversală, cu toată oportunitatea unui fotbalist de la CSMS. Golul marcat în poarta ieşenilor este primul în tricoul Ceahlăului pentru atacantul de 24 de ani, care a venit în această vară la Piatra Neamţ de la CFR Cluj. Până la final, ambele echipe au mai avut aparţii în careul advers, însă nu periculoase, şi meciul s-a încheiat la egalitate, 2 – 2. Este al treilea rezultat de 2 – 2 pe care pietrenii îl înregistrează în acest campionat, după cele cu FC Braşov şi Gaz Metan Mediaş. Jucătorii Ceahlăului merită felicitaţi pentru punctul obţinut cu CSMS Iaşi, care au dat dat dovadă de caracter şi atitudine. Deşi nu şi-au primit în totalitate restanţele financiare, au fost lipsiţi de aportul a 3 colegi importanţi, Achim, Dumitraş şi Clonin, şi au fost conduşi cu 0 – 2 la pauză, au crezut în şansa lor şi au reuşit să revină pe tabela de marcaj. Până la urmă, punctul este unul important pentru economia clasamentului, dar trupa lui Florin Marin va avea în continuare o misiune foarte grea în campionat. „Este un punct câştigat, după aspectul primei reprize. Am avut o primă repriză modestă, am primit goluri cu uşurinţă mare, din două centrări, cu lipsă de marcaj în careu şi nu am creat nimic. În partea a doua am avut o altă atitudine, am pus presiune pe adversar, i-am obligat să greşească, am înscris două goluri, am avut şi alte situaţii şi, după părerea mea, puteam să câştigăm”, a spus la final antrenorul Florin Marin. După egalul de la Piatra Neamţ, CSMS Iaşi a ajuns la 6 puncte, după tot atâtea egaluri, şi a urcat pe locul 17 în clasament, cedând ultima poziţie celor de la Oţelul. „În repriza a doua am avut două ocazii importante, dar nu am reuşit să marcăm. Gazdele au trimis în teren 2 jucători înalţi care au reuşit să marcheze de două ori. Pe noi ne interesează mai mult campionatul, dar marţi jucăm cu Steaua în cupă, vom vedea unde suntem. Ştiam că am o misiune grea la Iaşi, dar până în iarnă vom încerca ca din fiecare meci să luăm cât mai mult posibil”, a spus antrenorul ieşenilor, Nicolo Napoli. În etapa a 13-a, CSMS Iaşi joacă în deplasare cu Rapid Bucureşti, în timp ce Ceahlăul merge tot afară, pe terenul celor de la Astra Giurgiu. Până la încheierea ediţiei, în runda a 12-a s-au disputat meciurile: Oţelul Galaţi – Gaz Metan Mediaş 1 – 1, FC Braşov – CSU Craiova 2 – 3, FC Ceahlăul –CSMS Iaşi 2 – 2, U Cluj – Viitorul 2 – 2 şi FC Botoşani – Rapid 3 – 0.