Replică bună din partea gazdelor

vcm dinamo
VCM LPS Piatra Neamţ – Dinamo Bucureşti 1 – 3 (-17, -22, 21, -16)
Băieţii de la VCM LPS Piatra Neamţ au pierdut încă un meci din actuala stagiune pe teren propriu, după ce au fost învinşi cu 1 – 3 de Dinamo Bucureşti, o formaţie mult mai experimentată decât gruparea pietreană. În ciuda eşecului, voleibliştii pietreni s-au ridicat în multe momente ale partidei la nivelul adversarului dar, încă o dată lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul, iar oaspeţii au plecat cu toate cele 3 puncte din sala Polivalentă. Elevii lui Dan Gavril şi Nicu Buruş au început, cu excepţia setului 4, de fiecare dată bine actele şi au mers cap la cap cu adversarul până la jumătatea lor. De acolo, ceva s-a întâmplat, iar experienţa mai mare a sportivilor de la Dinamo a făcut diferenţa pe final. Gazdele au început excelent meciul, iar în primul set, până la primul time out tehnic, au fost mai multe mingi spectaculoase de ambele părţi. A fost 8 – 7 pentru Dinamo, echipă care apoi s-a desprins decisiv, s-a dus la 16 – 10, pentru ca în final să îşi adjudece setul la 17. Aceleaşi coordonate le-a avut şi actul secund, cu formaţia noastră la conducere până la 9 – 7. Acolo s-a întâmplat ceva, jucătorii lui Daniel Rădulescu au trecut în avantaj, 16 – 13, pe care nu l-au mai cedat până la final şi au câştigat la o diferenţă de 3 puncte, scor 25 – 22. Voleibaliştii pietreni au făcut cel mai bun set al lor, cel de-al treilea, pe care l-au condus în permanenţă, cu 8 – 5, 16 – 10, iar în final a fost 25 – 21. Gazdele nu au contat deloc în setul 4, Dinamo a avut din start 8 – 3 şi s-a impus la 16, câştigând în final partida de la Piatra Neamţ cu 3 – 1. Cu kenianul Ontere şi liberoul sârb, Gavrilovic, Dinamo a controlat paritda de la Piatra Neamţ, iar cu cele 3 puncte acumulate a ajuns la cota 32 şi a urcat pe poziţia a patra în clasament. „A fost o victorie muncită pentru că am avut un moment de relaxare în setul 3, după 2 – 0, căci asta e, aşa se întâmplă în sportul românesc. În loc să câştigăm categoric cu 3 – 0 mai avem sincope de câte un set care sper să nu conteze la un moment dat. Ne dorim o medalie, o clasare pe podium în actuala stagiune, ăsta e obiectivul şi sper să îl îndeplinim. Părerea mea că favorită la titlu în acest campionat este Tomis Constanţa, de departe este cea mai bună formaţie din campionatul intern”, a spus la finele jocului, tehnicianul lui Dinamo, Daniel Rădulescu. De partea cealaltă, Volei Club a rămas cu 13 puncte pe poziţia a noua în ierarhia internă, situaţie neagreată de Rareş Gavril, cel mai vechi component al formaţiei din Piatra Neamţ. „A fost un joc bun, am încercat să fim cât mai ambiţioşi pentru că Dinamo este o echipă de top. Nu aveam nimic de pierdut astăzi, ne-am jucat şansa, important este că am reuşit să facem un joc bun şi să arătăm cât mai mult din ce putem noi. Astăzi Dinamo s-a bazat foarte mult pe jucătorul de culoare, Ontere, care i-a ajutat consistent. Suntem într-o perioadă grea, ca şi până acum, important este să fim uniţi şi să încercăm să scoatem cât mai multe în favoarea noastră pentru a fi liniştiţi pe final de campionat”, a declarat liberoul pietrean, Rareş Gavril. Volei Club a început meciul cu Cazacu, C. Mocanu, P. Mocanu, Viţelaru, Lupu, Iosif şi Gavril – libero, iar pe parcurs a mai intrat Predius. Dinamo: Despotovski, Şoloc, Drăghici, Brcic, Ontere, Mureşan şi Gavrilovic – libero. Tot în runda a 18-a masculină s-au înregistrat rezultatele: Universitatea Cluj – CSM Bucureşti 3 – 2, şi studenţii clujeni se află la prima victorie din acest campionat, Arcada Galaţi – Municipal Zalău 0 – 3 şi Unirea Dej – Ştiinţa Baia Mare 3 – 0. Meciul, Tomis Constanţa – Municipal Craiova a fost amânat, iar Phoenix Şimleul Silvaniei a stat.