Remiză în zece

u cluij- ceahlaul

* U Cluj- Ceahlăul 1-1, după ce Tudor l-a eliminat pe Gheorghiu pentru o greşeală inexistentă

Ceahlăul a obţinut un egal pe terenul lui U Cluj, aseară, în primul meci din cea de a treia rundă a Ligii I. Oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din min. 40, când Gheorghiu a primit cel de-al doilea avertisment şi a fost eliminat. Faza a precedat golul egalizator al clujenilor, care au executat lovitura liberă, Târnăcop a preluat şi a şutat din întoarcere, fără şansă pentru Jovic: 1-1, min. 41.

Dacă al doilea galben a fost motivat, primul avertisment arătat lui Gheorghiu a fost o eroare. Alt jucător al Ceahlăului ar fi trebuit atenţionat, însă centralul a fost ferm.

Pietrenii au intrat anevoios în joc, la Cluj, iar în primul sfert al meciului au ţinut greu pasul cu gazdele. Acestea au avut prima mare ocazie, în min. 13: o nesincronizare între mijlocul şi apărarea oaspeţilor a făcut ca Dedu să se interpună pe traiectoria mingii trimise către Jovic, care a reuşit să respingă in extremis.

Oaspeţii au reuşit să fie periculoşi în min. 17, dar Jula a trimis pe lângă poartă, din centrarea lui Cazan. De pe stânga a venit şi pasa primului gol al partidei de la Cluj: în min. 31, Gheorghiu a trimis în careul gazdelor, iar Golubovic a deviat la colţul lung şi a făcut 0-1.

Repriza a doua a fost echilibrată, în ciuda diferenţei numerice, spre meritul pietrenilor, chiar dacă clujenii au fost cel mai aproape de a înscrie, la ultima fază de poartă, când Bucşă a trimis puţin pe lângă poartă.

Ceahlăul: Jovic- Dumitraş, Marc, Cânu, Cazan, Achim (Chitoşcă, min. 58), Stana, Gheorghiu, Golubovic, Garcia (Constantinescu, min. 46), Jula (Ichim, min. 70).