Remiză în derby

Speranța Răucești – Bradul Borca 3-3 (2-2)

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a 17-a, a doua din retur, în liga a patra la fotbal, rundă care a oferit o serie de meciuri și rezultate spectaculoase și în care s-au marcat numai puțin de 48 de goluri. În această etapă s-au consemnat 6 victorii ale echipelor gazdă, două rezultate de egalitate și niciun succes pentru formațiile vizitatoare. Unul dintre rezultatele surpriză ale acestei etape s-a consemnat la Horia, acolo unde Victoria din localitate, una dintre cele mai bune formații din eșalonul 4 fotbalistic, a fost ținută în șah de Tineretul Cândești. Partida s-a încheiat la egalitate, 3-3, după ce la pauză scorul a fost de asemenea egal, 1-1. După acest semieșec, băieții lui Constantin Leonte au rămas pe poziția a patra în clasament, ultimul care permite participarea la turneul play off, cu 38 de puncte. Locul formației din Horia este însă amenințat serios de Cimentul Bicaz, grupare care duminică a trecut fără emoții cu 8-0 de Unirea Tămășeni, și care în acest moment se află pe poziția a cincea, cu 35 de puncte. Un alt rezultat mare s-a înregistrat la Ion Creangă, unde Voința din localitate s-a impus cu 7-1 în fața celor de la Moldova Cordun, iar după această victorie, gazdele au urcat pe primul loc în ierarhia internă, acumulând 43 de puncte. Fotbaliștii de la Ion Creangă au profitat de egalul înregistrat de Speranța Răucești, 3-3 pe teren propriu cu Bradul Borca, în derby-ul etapei. Duminică, la Răucești, s-au întâlnit două dintre cele mai bune formații din liga a patra, campioana en titre, Speranța, și Bradul Borca, considerată de mulți specialiști gruparea care are unul dintre cele mai valoroase loturi, cu jucători care au evoluat și în ligile superioare. Formația gazdă s-a întărit în această iarnă cu 3 jucători importanți, Zavate, care este și antrenor alături de Cosmin Bocăneț, Miron și Vavriță, toți veniți de la Cetatea Târgu Neamț, grupare care nu a mai continuat activitatea în liga a treia din cauza problemelor financiare. Mobilizați destul de bine de cuplul de tehnicieni, Bocăneț – Zavate, fotbaliștii de la Răucești au început bine duelul cu cei de la Borca și au deschis scorul în minutul 14, după reușita lui Alexandru Vavriță, un junior crescut de Cosmin Bocăneț, care s-a remarcat și în liga a treia la Cetatea. Oaspeții de la Borca nu au acuzat șocul golului primit, și au egalat după autogolul lui Zavate. Jucătorii de la Borca au șutat, iar mingea a fost deviată în poartă de Zavate, care a fost surprins. S-a făcut 2-1 pentru gazde, după reușita lui Miron din minutul 35, însă la pauză s-a intrat la egalitate, pentru că Bradul a marcat pentru 2-2. Echilibrul s-a menținut și în partea a doua, gazdele au încercat să construiască mai mult, iar efortul lor a fost răsplătit și pe tabela de marcaj, în minutul 88, atunci când același Miron, fost jucător la Ceahlăul Piatra Neamț, a punctat pentru 3-2. Se părea că partida se va încheia cu victoria gazdelor, însă la ultima fază, jucătorii de la Borca au reușit să egaleze pentru 3-3 și au plecat cu un punct de pe terenul fostului lider.

Speranța a jucat mult mai bine decât în alte confruntări, în condițiile în care a condus tot timpul pe tabela de marcaj, dar a avut ghinionul de primi gol la ultima fază, iar antrenorul Cosmin Bocăneț consideră acest rezultat de egalitate unul echitabil. „Ne așteptam să fie un meci foarte greu, pentru că am întâlnit poate cea mai bună echipă, care are în lot jucători cu mare experiență. Am reușit împreună cu Dan Zavate să-i mobilizăm pe jucători, nu am mai făcut greșelile din alte partide când trebuia să revenim de la 0-1, sunt mulțumit de prestația echipei, însă din păcate nu au putut să obținem cele 3 puncte. Poate cu puțin noroc și dacă fundașii erau mai atenți, am fi putut să câștigăm. Însă repet, am întâlnit cel mai bun adversar din campionat și consider că acest egal este unul echitabil. Obiectivul nostru rămâne același, calificarea în play off și promovarea în liga a treia, așa cum s-a întâmplat și sezonul trecut. Dar mai avem mult de muncă, este un drum lung, campionatul este unul destul de echilibrat, cu formații valoroase, iar lupta pentru titlu va fi un acerbă. Noi sperăm să avem câștig de cauză, dar mai avem de muncit“, a spus antrenorul Cosmin Bocăneț.

Speranța a abordat confruntarea de duminică cu Spiridon – Bodron, Avram, Bordeianu, Zavate – Leonte, Petrescu, Afloarei, Miron – Vavrițăși Cucoș, iar pe parcurs au mai intrat Borcilă, Chiriac și Ghiță.

Gruparea din Răucești este pe locul 2 în clasament, cu 43 de puncte, tot atâtea câte are și liderul, Voința Ion Creangă, iar în etapa a 18-a va juca tot în propriul fief cu Zimbrul Vânători Neamț.

Rezultate, etapa 17

Victoria Horia – Tineretul Cândești 3-3 (1-1)

Cimentul Bicaz – Unirea Tămășeni 8-0 (4-0)

Zimbrul Vânători Neamț – Voința Rediu 3-1 (1-1)

Teiul Poiana Teiului – LPS Piatra Neamț 8-1 (3-1)

Voința Dobreni – Zimbrul Pâncești 3-1 (2-1)

Bradul Roznov – LPS Roman 2-1 (1-0)

Voința Ion Creangă – Moldova Cordun 7-1 (3-0)

Juniorii III de la LPS Piatra Neamț rămân în grafic

Handbaliștii juniori III de la LPS Piatra Neamțau obținut o victorie, un rezultat de egalitate și au suferit două înfrângeri la primul turneu zonal de sală, care a avut loc la finele săptămânii trecute la Vaslui. Deși sunt cu un an mai mici ca vârstă față de celelalte competitoare, elevii antrenorilor Adriana și Răzvan Caba au avut o prestație pozitivă la competiția de la Vaslui, și în prima zi a turneului au remizat, 23-23 cu vecinii de la LPS Roman. La pauză, cele două combatante se aflau de asemenea la egalitate, scor 13-13. În cea de-a doua zi a competiției, handbaliștii pietreni au câștigat lejer cu 23-15 duelul cu ultima clasată, CSU Suceava, după ce la pauză au condus cu 9-3. A urmat apoi eșecul, 22-27 cu LPS Iași, iar duminică, Misăilăși compania au cedat la o diferență de 10 goluri, scor 26-36, partida cu LPS Suceava, cea mai bună formație din serie la această categorie de vârstă. După rezultatele de la Vaslui, LPS Piatra Neamț a ajuns la 30 de puncte, se află pe locul 4 în clasament, și este în grafic pentru calificarea la turneul semifinal, obiectivul major pentru această generație.

„Consider că obiectivul a fost în mare realizat la turneul de la Vaslui. Ne-am fi dorit ceva mai mult la partida cu LPS Iași, pierdută la o diferență de 5 goluri, dar având în vedere că elevii mei sunt mai mici ca vârstă decât adversarul, s-a acumulat și o oarecare oboseală, până la urmă este bine. Sunt mulțumit de prestația echipei în toate cele 4 partide, iar în proporție de 90% suntem calificați la turneul semifinal. Mai avem nevoie de o singură victorie la ultimul turneu, din 3 jocuri, care va debuta pe data de 25 martie. Sperăm ca băieții să fie sănătoși, să nu avem probleme cu accidentările, și cred că la ultimul turneu vom face o figură frumoasă“, a spus antrenorul Răzvan Caba.

Ultimul turneu de sală zonal se va desfășura între 25 și 27 martie, într-o localitate ce va fi stabilită ulterior. Acolo, LPS Piatra Neamț va întâlni pe ACS Campionii Vaslui, LPS I și II Vaslui.