Remiză cu goluri sub Pietricica

CSM Ceahlăul – Cimentul Bicaz 2-2 (2-2)

CSM Ceahlăul Piatra Neamț a încheiat la egalitate, scor 2-2, ultimul meci de verificare, susținut pe teren propriu în compania celor de la Cimentul Bicaz, formație care activează în liga a patra. Pentru prima dată de la începerea jocurilor test, duelul cu trupa din Bicaz s-a jucat pe terenul 2, de iarbă, de la stadionul Municipal, între liderul din seria a doua a ligii a cincea și formația de pe locul 10 din eșalonul 4 fotbalistic. Cele două combatante au oferit un spectacol destul de plăcut celor aproximativ 100 de spectatori, cel puțin în prima repriză, când s-au marcat toate cele 4 goluri. Oaspeții de la Bicaz nu au avut pentru acest meci un portar la dispoziție, iar între buturile celor de la Cimentul au apărat, câte o repriză, portarii de la CSM Ceahlăul, Chiruță, respectiv Cotună. Cu o echipă mult îmbunătățită față de prima parte a sezonului, după venirile lui Patrichi, Pântea sau Morțun, elevii lui Cristi Luca au condus cu 1-0 și 2-1 la Piatra Neamț, ambele reușite purtând semnătura aceluiași jucător, Bogdan Pântea. Gazdele au egalat la 1, din penalty, prin Zaharia, și la 2, din acțiune, prin Mateiciuc. În partea a doua, ambii tehnicienii au făcut mai multe schimbări în formula de bază, însă scorul a rămas nemodificat până la final și partida s-a încheiat la egalitate, 2-2. Totuși, CSM Ceahlăul putea câștiga acest amical, în condițiile în care a ratat cele mai multe ocazii de gol, prin același Zaharia în prima repriză, când mingea a lovit bara, și prin Lupei în partea a doua, care a avut 3 oportunități bune de a-și duce echipa în avantaj.

„Rezultatul este oarecum nedrept pentru că am avut 4 ocazii importante în partea a doua. Un semn de întrebare mi-l pun în privința unor jucători de la care aveam așteptări mai mari sub aspect fizic, dacă nu în realizări tehnice. Până la urmă a fost un test util și ne-am bucurat de faptul că au venit destul de mulți spectatori să ne vadă“, a declarat la final principalul gazdelor, Toader Șteț.

În jocul de duminică, CSM Ceahlăul a început cu Chelaru – Mateeș, Rotaru, Smău, Albu – Barb, Pintilie – Vasile, Apostol, Mateiciuc – Zaharia, iar după pauză au mai intrat Catrinoi, Rusu, Ungureanu, Șimon, Lupei și Todiresei.

Singurii jucători de gazde care nu au evoluat în acest meci au fost Butunoi și Arghir.

Pentru trupa din Bicaz au jucat Chiruță – Crețu, Zaiț, Morțun, Tănase – Bordeanu, Olariu, Patrichi, Ungureanu, Pașca – Pântea, iar ulterior au mai fost folosiți Cotuna, Marc, Bârsanu, Munteanu, Roșu și Țăpuc.

Miecuri, 8 martie, CSM Ceahlăul va susține primul amical al iernii din deplasare, cu Petrolul Moinești, locul 9 în liga a patra din județul Bacău, de la ora 16. De partea cealaltă, fotbaliștii de la Cimentul Bicaz vor debuta duminică în returul ligii a patra, în confruntarea de pe teren propriu cu liderul, Bradul Borca

Fotbal

Doar egal la debut

CSM Roman – AFC Odorheiu Secuiesc 1-1 (1-0)

Fotbaliștii de la CSM Roman au debutat cu un rezultat de egalitate în retur, după 1-1 pe teren propriu cu AFC Odorheiu Secuiesc, în etapa a 16-a din seria întâi a ligii a treia. Așa cum au anticipat, deși întâlneau o formație din partea a doua a clasamentului, băieții lui Gabi Țapu și Iosif Susanu au avut meci greu în fața celor de la Odorhei, echipă care s-a întărit mult și bine față de prima parte a campionatului. Cu toate acestea, gazdele au început bine duelul de pe stadionul Moldova și au condus cu 1-0 la pauză, după reușita lui Cosmin Țapu din minutul 34. Gazdele au controlat bine și partea a doua și se îndreptau spre prima victorie din 2017, însă oaspeții au dat lovitura cu două minute înainte de final, după golul lui Bagoly, și meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1. Romașcanii au pierdut două puncte importante pe teren propriu, și cu 26 de puncte au căzut pe poziția a șasea în clasamentul seriei întâi. Runda viitoare, Popa și compania au un meci foarte greu în deplasare, pe terenul liderului, AFK Miercurea Ciuc.

Al doilea succes consecutiv

Futsal Ceahlăul – Informatica II Timișoara 10-6 (2-3)

Echipa de fotbal în sală Futsal Ceahlăul Piatra Neamț a obținut cea de-a doua victorie consecutivă în campionat, după 10-6 pe teren propriu cu Informatica II Timișoara, în etapa 12-a a ligii a doua. În ciuda succesului la o diferență de 4 goluri, partida de la sala Polivalentă a fost una destul de grea pentru elevii lui Gabi Bucur, care au trebuit să se întrebuințeze destul de mult pentru a obține cele 3 puncte puse în joc. Gazdele au început bine confruntarea de sâmbătă și au condus în start cu 1-0, după golul lui Dumitru, însă a urmat o perioadă mai modestă, oaspeții au profitat, au marcat de 3 ori și au trecut în avantaj cu 3-1. Avram a mai redus din handicap, pentru 2-3 la pauză, pentru ca apoi tot el și mai apoi Grigoriță să marcheze golurile 3 și 4, iar Futsal Ceahlăul a revenit din nou în avantaj, scor 4-3. A urmat o perioadă destul de echilibrată până în minutul 35, când pietrenii au marcat, însă timișorenii au revenit de fiecare dată. A fost 5-4 și 6-5, însă Informatica a reușit să egaleze la 6. Din acel moment, pe teren s-a aflat o singură echipă, cea gazdă, care a avut un final senzațional, marcând de 4 ori consecutiv, prin hattrick-ul lui Mocanu și golul lui Avram, și care astfel a stabilit rezultatul final, scor 10-6, după una dintre cele mai spectaculoase partide din actuala stagiune.

„O victorie frumoasă a echipei noastre, dar una dificilă, concretizată în ultimele 4 minute de joc. Cu acest succes ne consolidăm locul 3 în clasament, și putem spera și mai sus. Vreau să felicit jucătorii pentru efort și dăruire, și pentru faptul că au știut să treacă peste începutul mai greu de retur. De asemenea, felicitări și antrenorilor, și sperăm să avem rezultate la fel de bune și în continuare“, a spus Cristi Vornicu, președintele de la Futsal Ceahlăul.

Antrenorul Gabi Bucur a început partida cu Dumea – Grigoriță, Mocanu, Avram și Nistor, iar pe parcurs au intrat și ceilalți jucători din lot.

După victoria de sâmbătă, trupa pietreană a ajuns la 27 de puncte, rămâne pe locul 3 în clasament, iar runda viitoare are un meci greu în deplasare cu liderul, Imperial Wet Miercurea Ciuc.