Rareş Bursuc s-a calificat la CM din Brazilia

rares bursucNaţionala de handbal masculin a României, de tineret, sub 21 de ani, s-a calificat la Campionatul Mondial care se va desfăşura în acest an în Brazilia. Naţionala pregătită de Ovidiu Mihăilă, din care au făcut parte şi 2 jucători care au crescut la Piatra Neamţ, Rareş Bursuc, de la LPS, şi Alexandru Bucătaru, de la HCM Constanţa, a încheiat pe primul loc turneul de calificare, ce a avut loc la finele săptămânii trecute la sala Trivale din Piteşti. Rareş Bursuc a evoluat pentru tricolori în primul meci, cel cu Bulgaria, când România s-a impus cu 38 – 20, iar jucătorul de la LPS Piatra Neamţ a înscris 3 goluri. Pentru tricolori a urmat egalul din ziua a doua, 23 – 23 cu Croaţia, iar duminică, în ultima zi a competiţiei, s-au impus dramatic cu 27 – 26 în faţa Sloveniei. Partida cu Slovenia a fost una pe muchie de cuţit, iar handbaliştii tricolori aveau nevoie de orice victorie pentru a se califica la mondialul din acest an, din Brazilia. La pauză, ex-iugoslavii au condus cu 17 – 15, România s-a apropiat la un singur gol în repriza a doua şi, pe fondul unei superiorităţi numerice, s-a desprins la 23 – 21. Cele două combatante au mers cap la cap, Slovenia a egalat la 26 când mai erau 56 de secunde de joc, însă Rotaru a înscris golul victoriei cu 5 secunde înainte de final, deşi oaspeţii au mai avut şi ei un atac. Naţionala de tineret a României se califică la un turneu final de CM după o pauză de 10 ani, iar performanţa este una notabliă şi pentru cei doi sporitivi pietreni, Rareş Bursuc şi Alexandru Bucătaru. „Cred că cei doi sportivi au realizat o mare performanţă pentru ei. Nu te întâlneşti des în carieră cu o astfel de realizare şi mă bucur pentu ei şi pentru naţionala României că s-a calificat la turneul final”, a spus Stelian Bursuc, antrenorul lui Rareş Bursuc de la LPS Piatra Neamţ. Rareş Bursuc a ajuns ieri seară la Piatra Neamţ, şi a primit câteva zile libere din partea antrenorilor, pentru a se reface după acest turneu solicitant. România a încheiat grupa de calificare pe primul loc, cu 5 puncte, tot atâtea câte a înregistrat şi Croaţia, însă tricolorii au un golaveraj superior, de + 19, faţă de croaţi, care au avut + 17. Slovenia a încheiat grupa pe locul 3, cu 2 puncte, în timp ce Bulgaria a fost ultima, fără niciun punct. La CM din Brazilia s-a calificat doar echipa de pe primul loc, iar competiţia se va desfăşura în perioada 19 iulie – 2 august.