Pugiliștii pietreni au convins la „Cupa Ceahlăul”

box piatra neamtȘase din cei 8 pugiliști din Piatra Neamț care au urcat în ring la gala de box dotată cu „Cupa Ceahlăul“ au reușit să câștige meciurile la categoriile lor de vârstă. În urma acestor rezultate, Fundația Boxul Nemțean s-a situat pe primul loc în clasamentul pe cluburi la cea de-a 23-a ediție a competiției pugilistice care a avut loc sâmbătă în centrul orașului, lângă turnul lui Ștefan cel Mare. Organizatorii au avut și un pic de noroc, pentru că ploaia care a căzut sâmbătă seară în Piatra Neamț s-a oprit cu un sfert de oră înainte de debutul competiției, care a început în jurul orei 19.15 și s-a întins pe durata a aproximativ două ore și jumătate. Primul pietrean care a intrat în concurs și a reușit să câștige a fost Lucian Nicorescu, la 9-10 ani, 30 de kg, cel care l-a învins pe Ștefan Nicolau, de la CSS Soroceanu Iași. Din păcate, la 11-12 ani, categoria 48 kg, Samuel Cimpoeșu a pierdut la ieșeanul Radu Călin. La 15-16 ani, categoria 52 de kg, pietreanul Marcel Călărașu a trecut de Sergiu Buzdugan, de la CSM Roman. La aceiași categorie de vârstă, dar la 57 de kg, Neculai Lupan a pierdut în fața lui Cosmin Roșca, de la Bacău. Vasile Roiu, tot de la Box Piatra Neamț, l-a învins pe Alin Călin, de la CSS Soroceanu Iași, la categoria 17-18 ani, și tot aici, Andrei Nicorescu l-a bătut pe Răzvan Budărnică, de la Gladiatorul Iași. Victorie și pentru Irinel Olariu, la seniori, în fața lui Dănuț Ionescu de la Rm. Vâlcea, iar Iulian Ivanov a trecut fără probleme, la 75 de kg, de Mihai Desrobitu, tot de la CSM Râmnicu Vâlcea.

Rezultatele și organizarea competiției l-au mulțumit în totalitate pe antrenorul Gabriel Câmpescu, principalul amfitrion al galei de box de la Piatra Neamț. „Ne declarăm mulțumiți de comportamentul sportivilor noștri. Au rămas 6 din cei 8 pentru că naveta de foarte departe nu le-a permis să vină la pregătire așa cum era normal, însă chiar dacă nu au câștigat locul întâi, prestația lor a fost bună. Toate meciurile s-au terminat conform programului regulamentar de competiție, nu au fost probleme, doar mici incidente, pentru că ringul pe care l-am avut este unul de antrenamente și nu de competiții, drept pentru care mulți dintre sportivi au alunecat și au căzut din ring, pentru că sportivii știu să păstreze centrul ringului. Aici, mulți dintre boxeri au alunecat, poate și datorită ploii, pentru că a plouat înainte de concurs și a fost suprafața umedă, dar alte incidente majore nu s-au petrecut. Am avut o asistență numeroasă, au fost mulți iubitori ai boxului, curioși, ne-au onorat cu prezența și oficialități și sponsori. Noi am avut 200 de scaune, toate au fost ocupate, iar pe lângă acestea au fost prezenți și mulți alți spectatori“, a spus Gabriel Câmpescu.

La final, câștigătorii au primit cupe, diplome și medalii din partea organizatorilor, iar pentru pugiliștii pietreni urmează o perioadă încărcată în această toamnă, cu întreceri naționale și europene la toate categoriile de vârstă.