Federația Română de Handbal a stabilit în aceste zile programul competițional în divizia A feminină, respectiv masculină, competiție în care județul Neamț va fi reprezentat și în noua stagiune tot de 3 formații, HCF Piatra Neamț, la fete, respectiv LPS Piatra Neamț și Cimentul Bicaz, la băieți.
La fel ca și în ediția trecută, elevele pregătite de Dan Valentin vor face parte din seria întâi, o serie care va cuprinde 11 formații, dintre care 4 sunt din București. Campionatul la fete va debuta sâmbătă, 19 septembrie, când HCF Piatra Neamț va evolua în deplasare cu Activ Plopeni, iar turul se va încheia miercuri, 2 decembrie. Partea a doua a sezonului va începe pe data de 16 ianuarie, iar campionatul se va încheia pe 23 aprilie. În competiția masculină, seria întâi, din care fac parte LPS Piatra Neamț și Cimentul Bicaz, va avea 14 formații, cu două mai puțin decât în stagiunea trecută, iar campionatul începe la finele săptămânii, mai exact duminică, 6 septembrie. În runda de debut, LPS Piatra Neamț joacă în deplasare la retrogradata, CSU Suceava, iar Cimentul Bicaz va evolua tot în deplasare la HC Buzău. Turul la băieți se va încheia duminică, 13 decembrie, iar returul va începe pe data de 7 februarie. Vă prezentăm mai jos programul meciurilor din tur atât în divizia A de handbal feminin cât și cea de handbal masculin.
Divizia A feminin, seria I
Etapa 1, 19 septembrie
CSM II București – Șc. 181 București
Activ Plopeni – HCF Piatra Neamț
CS Buzău – CSU Târgoviște
Știința București – Spartac București
Știința Bacău – Danubius Galați
Universitatea Constanța stă
Etapa 2, 23 septembrie
Spartac București – Știința Bacău
CSU Târgoviște – Știința București
HCF Piatra Neamț – CS Buzău
Șc. 181 București – Activ Plopeni
Universitatea Constanța – CSM II București
Danubius Galați stă
Etapa 3, 30 septembrie
Activ Plopeni – Universitatea Constanța
CS Buzău – Șc. 181 București
Știința București – HCF Piatra Neamț
Știința Bacău – CSU Târgoviște
Danubius Galați – Spartac București
CSM II București stă
Etapa 4, 17 octombrie
CSU Târgoviște – Danubius Galați
HCF Piatra Neamț – Știința Bacău
Șc. 181 București – Știința București
Universitatea Constanța – CS Buzău
CSM II București – Activ Plopeni
Spartac București stă
Etapa 5, 24 octombrie
CS Buzău – CSM II București
Știința București – Universitatea Constanța
Știința Bacău – Șc. 181 București
Danubius Galați – HCF Piatra Neamț
Spartac București – CSU Târgoviște
Activ Plopeni stă
Etapa 6, 31 octombrie
HCF Piatra Neamț – Spartac București
Șc. 181 București – Danubius Galați
Universitatea Constanța – Știința Bacău
CSM II București – Știința București
Activ Plopeni – CS Buzău
CSU Târgoviște stă
Etapa 7, 4 noiembrie
Știința București – Activ Plopeni
Știința Bacău – CSM II București
Danubius Galați – Universitatea Constanța
Spartac București – Șc. 181 București
CSU Târgoviște – HCM Piatra Neamț
CS Buzău stă
Etapa 8, 7 noiembrie
Șc. 181 București – CSU Târgoviște
Universitatea Constanța – Spartac București
CSM II București – Danubius Galați
Activ Plopeni – Știința Bacău
CS Buzău – Știința București
HCF Piatra Neamț stă
Etapa 9, 14 noiembrie
Știința Bacău – HC Buzău
Danubius Galați – Activ Plopeni
Spartac București – CSM II București
CSU Târgoviște – Universitatea Constanța
HCF Piatra Neamț – Șc. 181 București
Știința București stă
Etapa 10, 21 noiembrie
Universitatea Constanța – HCF Piatra Neamț
CSM II București – CSU Târgoviște
Activ Plopeni – Spartac București
CS Buzău – Danubius Galați
Știința București – Știința Bacău
Șc. 181 București stă
Divizia A masculin, seria I
Etapa 1, 6 septembrie
CSU Târgoviște – Poli Iași
ACS Alexandria – ACS Atletico Alexandria
HC Buzău – Cimentul Bicaz
CSM II București – Știința Bacău
GSIP Moreni – Vicov Bucovina
CSU Suceava – LPS Piatra Neamț
HC Farul – HC Dobrogea Sud
Etapa 2, 13 septembrie
Etapa 2, 13 septembrie
Poli Iași – LPS Piatra Neamț
Vicov Bucovina – CSU Suceava
HC Dobrogea Sud – GSIP Moreni
Știința Bacău – HC Farul
Cimentul Bicaz – CSM II București
ACS Atletico Alexandria – HC Buzău
CSU Târgoviște – ACS Alexandria
Etapa 3, 20 septembrie
ACS Alexandria – Poli Iași
HC Buzău – CSU Târgoviște
CSU II București – ACS Atletico Alexandria
HC Farul – Cimentul Bicaz
GSIP Moreni – Știința Bacău
CSU Suceava – HC Dobrogea Sud
LPS Piatra Neamț – Vicov Bucovina
Etapa 4, 27 septembrie
Poli Iași – Vicov Bucovina
HC Dobrogea Sud – LPS Piatra Neamț
Știința Bacău – CSU Suceava
Cimentul Bicaz – GSIP Moreni
ACS Atletico Alexandria – HC Farul
CSU Târgoviște – CSM II București
ACS Alexandria – HC Buzău
Etapa 5, 4 octombrie
HC Buzău – Poli Iași
CSM II București – ACS Alexandria
HC Farul – CSU Târgoviște
GSIP Moreni – ACS Atletico Alexandria
CSU Suceava – Cimentul Bicaz
LPS Piatra Neamț – Știința Bacău
Vicov Bucovina – HC Dobrogea Sud
Etapa 6, 11 octombrie
Poli Iași – HC Dobrogea Sud
Știința Bacău – Vicov Bucovina
Cimentul Bicaz – LPS Piatra Neamț
ACS Atletico Alexandria – CSU Suceava
CSU Târgoviște – GSIP Moreni
ACS Alexandria – HC Farul
HC Buzău – CSM II București
Etapa 7, 18 octombrie
CSM II București – Poli Iași
HC Farul – HC Buzău
GSIP Moreni – ACS Alexandria
CSU Suceava – CSU Târgoviște
LPS Piatra Neamț – ACS Atletico Alexandria
Vicov Bucovina – Cimentul Bicaz
HC Dobrogea Sud – Știința Bacău
Etapa 8, 25 octombrie
Poli Iași – Știința Bacău
Cimentul Bicaz – HC Dobrogea Sud
ACS Atletico Alexandria – Vicov Bucovina
CSU Târgoviște – LPS Piatra Neamț
ACS Alexandria – CSU Suceava
HC Buzău – GSIP Moreni
CSM II București – HC Farul
Etapa 9, 15 noiembrie
HC Farul – Poli Iași
GSIP Moreni – CSM II București
CSU Suceava – HC Buzău
LPS Piatra Neamț – ACS Alexandria
Vicov Bucovina – CSU Târgoviște
HC Dobrogea Sud – ACS Atletico Alexandria
Știința Bacău – Cimentul Bicaz
Etapa 10, 22 noiembrie
Poli Iași – Cimentul Bicaz
ACS Atletico Alexandria – Știința Bacău
CSU Târgoviște – HC Dobrogea Sud
ACS Alexandria – Vicov Bucovina
HC Buzău – LPS Piatra Neamț
CSM II București – CSU Suceava
HC Farul – GSIP Moreni
Etapa 11, 29 noiembrie
GSIP Moreni – Poli Iași
CSU Suceava – HC Farul
LPS Piatra Neamț – CSM II București
Vicov Bucovina – HC Buzău
HC Dobrogea Sud – ACS Atletico Alexandria
Știința Bacău – CSU Târgoviște
Cimentul Bicaz – ACS Alexandria
Etapa 12, 6 decembrie
Poli Iași – ACS Atletico Alexandria
CSU Târgoviște – Cimentul Bicaz
ACS Alexandria – Știința Bacău
HC Buzău – HC Dobrogea Sud
CSM II București – Vicov Bucovina
HC Farul – LPS Piatra Neamț
GSIP Moreni – CSU Suceava
Etapa 13, 13 decembrie
CSU Suceava – Poli Iași
LPS Piatra Neamț – GSIP Moreni
Vicov Bucovina – HC Farul
HC Dobrogea Sud – CSM II București
Știința Bacău – HC Buzău
Cimentul Bicaz – ACS Alexandria
ACS Atletico Alexandria – CSU Târgoviște