Primul succes pentru HCM Roman

roman-vilceaHCM Roman – HCM Râmnicu Vâlcea 32-26 (14-10)

Handbalistele de la HCM Roman au obținut prima victorie din noua stagiune, după ce miercuri s-au impus cu 32-26 în fața oltencelor de la HCM Râmnicu Vâlcea, în runda intermediară cu numărul 2. Rănite după eșecul din prima etapă de la Zalău, elevele lui Florentin Pera și Viorel Lazăr au făcut un joc foarte bun în fața trupei din Râmnicu Vâlcea, și au fost conduse o singură dată, încă din debut, când adversarele conduceau cu 2-1, în minutul 4. Gazdele au trecut la conducerea ostilităților pe teren și treptat au pus stăpânire pe joc, dar și pe scor. Pe finalul primei reprize, HCM Roman s-a desprins la 11-7, în minutul 23, adversarele au revenit la 10-11, în minutul 26, însă în ultimele minute, gazdele s-au desprins la 4 goluri, avantaj cu care au intrat și la vestiare, scor 14-10. Partea a doua s-a desfășurat sub aceleași coordonate, diferența de 4 goluri s-a menținut până în minutul 48, când a fost 24-20, iar în ultimele 10 minute, Stoleru și compania s-au detașat decisiv, reușind în final o victorie confortabilă și meritată la o diferență de 6 goluri, scor 32-26. Succesul de miercuri a fost și unul de moral pentru fetele de la Roman, după debutul nefast de campionat, iar la final, principalul Florentin Pera a apreciat eforul și determinarea elevelor sale. Cea mai prolifică jucătoare de pe teren a fost Irina Glibko, care a marcat 11 goluri, dintre care 5 din lovituri de la 7 metri, iar Stoleru, Toskovic și Ivan au lovit și ele de câte 5 ori. Pentru gazde au mai marcat Iuganu 3 goluri, Chitacu, Vartic și Câlici, câte un gol, în timp ce de la trupa lui Ștefan Constantin, Adespii a marcat de 7 ori, iar Manea și Simion au înscris câte 5 goluri. După succesul de miercuri, HCM Roman și-a trecut în cont primele 3 puncte și a urcat până pe poziția a cincea în clasament. Duminică, 15 septembrie, fetele de la Roman vor evolua în deplasare cu Corona Brașov, în runda cu numărul 3. În celelalte meciuri ale etapei a doua s-au consemnat rezultatele: HCM Baia Mare – Măgura Cisnădiei 39-28, Universitatea Cluj – Corona Brașov 28-27, CSM Ploiești – Dunărea Brăila 26-25, Unirea Slobozia – Rapid București 29-25, SCM Craiova – HC Zalău 33-32 și CSM București – Alba Sebeș 36-25.

1. HCM Baia Mare  2  2  0  0  54-21  6p

2. CSM București  2  2  0  0  51-20  6p

3. CSM Ploiești  2  2  0  0  72-54  6p

4. Unirea Slobozia  2  2  0  0  54-47  6p

5. HCM Roman  2  1  0  1  53-49  3p

6. Dunărea Brăila  2  1  0  1  58-55  3p

7. HC Zalău  2  1  0  1  55-54  3p

8. Corona Brașov  2  1  0  1  56-56  3p