Primul semieșec acasă

petrotubPetrotub Roman – Știința Miroslava 1-1 (1-0)

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a zecea în liga a treia la fotbal, etapă în care cele două formații din județul Neamț, Petrotub Roman și Cetatea Târgu Neamț au obținut doar un singur punct. Sâmbătă, pe stadionul Moldova, Petrotub Roman a întâlnit formația care sezonul trecut a ratat promovarea în liga a doua în ultima etapă, Știința Miroslava, o echipă care beneficiază de un buget generos pentru eșalonul 3 fotbalistic, dar care nu se regăsește după ce a ratat obiectivul. Invincibili în jocurile de pe teren propriu, fotbaliștii gazdă au început excelent meciul și au deschis scorul încă din minutul 5 prin Dutciuc. Petrotub a dominat partida în continuare, și-a creat și alte ocazii de gol, însă atacanții au fost neinspirați la finalizare. Gazdele au avut și o lovitură de la 11 metri, la un fault clar în careu, însă centralul din capitală nu a arătat punctul cu var și a lăsat jocul să continue. Treptat, formația din Miroslava a reușit să mai echilibreze partida, iar pe final, în minutul 80, Tăcuțanu a reușit să marcheze golul de 1-1, rezultat care a rămas neschimbat până la final, spre nemulțumirea antrenorului Gabi Țapu.

„Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj și niciodată nu am comentat deciziile arbitrilor, dar la meciul cu Miroslava am fost clar dezavantajați. Nu spun că a fost rea intenție din partea arbitrului central, însă prin deciziile luate a influențat rezultatul final. Am avut un penalti clar pe care arbitrul nu l-a văzut și a luat mai multe decizii eronate. Recunosc că și jocul nostru a fost puțin mai slab, am întâlnit o echipă bună din serie, și până la urmă mă mulțumesc cu acest punct, deși au avut ocazii și la 1-1. Suntem în grafic, ne aflăm în prima parte a clasamentului și sperăm ca până la finalul turului să mai acumulăm puncte“. Antrenorul Gabi Țapu a rămas fără 2 juniori în lot, în condițiile în care Tofan și Mintenaș au decis să se retragă din fotbal. În partida de sâmbătă, Petrotub a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Hărăguță – Rotariu, Marin, Măgirescu, Acuculiței – Lucaci, Petrila, Brăescu, Samson – Popa, Dutciuc, iar după pauză au mai intrat Sofroniși Alexandru. După egalul cu Miroslava, Petrotub a ajuns la 18 puncte și se menține în continuare pe locul 4 în clasamentul seriei întâi. Într-un alt meci din runda a zecea, Cetatea Târgu Neamț a pierdut cu 0-1 confruntarea din deplasare cu Sporting Liești și a ajuns la cel de-al doilea eșec consecutiv. După acest eșec, elevii lui Daniel Zavate au rămas cu 10 puncte și au coborât pe locul 11 în clasament. Sâmbătă, în derbiul județului Neamț, Cetatea va întâlni pe teren propriu pe Petrotub Roman.