Primul eșec pentru Futsal Ceahlăul

futsal3Colțea Brașov – Futsal Ceahlăul 7-2 (5-1)

Echipa de fotbal în sală Futsal Ceahlăul a înregistrat prima înfrângere stagională, după 2-7, sâmbătă în deplasare cu Colțea Brașov, în etapa a cincea a ligii a doua. Din păcate, eșecul din Ardeal a fost unul destul de usturător pentru elevii lui Gabi Bucur și Cristi Luca, care câștigaseră precedentele 4 jocuri la rând, două acasă și două în deplasare. Pietrenii au totuși circumstanțe atenuante pentru această înfrângere de pe terenul brașovenilor, în condițiile în care le-au lipsit 4 piese de bază, Șerban, accidentat, Grigoriță și Dumitru, suspendați, iar înainte de startul întâlnirii, portarul Postolache s-a accidentat și el și nu a mai putut evolua. Cu toate acestea, Futsal Ceahlăul a început bine duelul de sub Tâmpa și a ratat de puțin deschiderea scorului încă din secunda 30, când Avram nu l-a putut învinge pe portarul adversar într-o situație unu contra unu. A urmat o perioadă mai slabă a oaspeților, de care gazdele au profitat și din minutul 8 conduceau deja cu 3-0, însă pietrenii nu au renunțat la luptă, au redus din handicap pentru 1-3, prin Mocanu, pentru ca mai apoi să aibă alte două situații importante de a egala. Același Avram a fost ghinionistul celor de la Futsal Ceahlău și, în loc de 3-3, scorul s-a majorat la 5-1 până la pauză pentru gazde. Începutul părții a doua a fost la fel de modest pentru pietreni, care au mai primit două goluri, au marcat o singură dată în minutul 31, prin același Avram, iar confruntarea s-a terminat 7-2 pentru trupa brașoveană. În urma acestui succes, Colțea Brașov a trecut pe primul loc în clasament, chiar în detrimentul celor de la Piatra Neamț, ambele echipe având același număr de puncte, 12, însă ardelenii au un golaveraj superior.

„Din păcate, o înfrângere dureroasă pentru noi, cei drept pe terenul unei echipe bune din liga a doua. Ne-au lipsit o serie de jucători de bază, am avut și ghinion pentru că am ratat destul de mult, dar nu căutăm scuze din aceste situații. Important este ca băieții să treacă cât mai repede peste acest eșec, să-i recuperăm și pe cei accidentați, și să revenim în formă maximă la următoarea partidă. Nu facem o tragedie din acest eșec, capul sus și mergem înainte“, a declarat Cristi Vornicu, președintele celor de la Futsal Ceahlăul.

În runda a șasea, care va avea loc duminică, 20 noiembrie, Grigoriță și compania vor primi pe teren propriu vizita celor de la Pro-Tineret Sighișoara.

Voința Ion Creangă 1-3 (0-0)

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a 12-a în eșalonul 4 fotbalistic, etapă în care s-au înregistrat 4 victorii ale formațiilor gazdă, 3 ale oaspeților și în care Bradul Roznov a stat. În etapa de duminică s-au marcat numai puțin de 40 de goluri, iar scorul rundei a avut loc la Borca, acolo unde liderul, Bradul, s-a impus cu 12-0 în fața juniorilor de la LPS Piatra Neamț, după 5-0 la pauză. Succes foarte mare și pentru Speranța Răucești, 10-0 acasă cu Voința Dobreni, în timp ce Steel-Man Târgu Neamț a obținut al doilea succes consecutiv, după 6-0, pe teren propriu cu Zimbrul Pâncești. Moldova Cordun traversează o perioadă fastă în campionat, și a ajuns pe loc de play off, de această dată impunându-se cu 4-1 în jocul de pe teren propriu cu Vulturul Costișa, prin hattrick-ul lui Cătălin Enea și reușita antrenorului-jucător, Gheorghe Onișor. Pentru Vulturul a punctat Romeo Chiriță, însă trupa din Costișa se află în cădere liberă, ajungând în acest moment pe locul 9, cu 16 puncte. Tot duminică a fost programat și derby-ul dintre Voința Ion Creangă și Teiul Poiana Teiului, tranșat de formația vizitatoare care s-a impus cu 3-1. Toate cele 4 goluri s-au marcat în repriza a doua. Gazdele lui Gheorghe Leonte au deschis scorul prin Iulian Cojocaru, însă băieții lui Lucian Cozma au egalat prin Ionuț Panainte. Fostul jucător de la Voința, Iulian Doboș a marcat împotriva fostei sale echipe pentru 1-2, iar fundașul Răzvan Gorea a închis tabela la 1-3, în minutul 74. După acest al zecelea succes stagional, Teiul a ajuns la 30 de puncte dar se menține în continuare pe 2 în clasament, cu un punct mai puțin decât liderul, Bradul Borca. De partea cealaltă, Voința Ion Creangă are 22 de puncte, este pe locul 6 în ierarhia internă, iar duminică va juca în deplasare cu Unirea Tămășeni. Comisia de Competiții și Disciplină din cadrul AJF Neamț a dat și câteva sancțiuni unor echipe după partidele din etapa a 12-a, Unirea Tămășeni și Cimentul Bicaz fiind amendate fiecare cu câte 60 de lei pentru primirea a câte 4 cartonașe galbene într-un singur joc. Ionuț Gavril, de la Bradul Borca, este noul lider în clasamentul golgheterilor, după ce a marcat de 6 ori în poarta celor de la LPS Piatra Neamț și a ajuns acum la cota 17, pe 2 se află Radu Miron, de la Speranța Răucești, cu 16 reușite, iar pe poziția a treia se regăsește Romeo Chiriță, de la Vulturul Costișa, cu 13 goluri.

Etapa cu numărul 13 se va disputa duminică, 13 noiembrie, de la ora 11, și programează următoarele confruntări: Teiul Poiana Teiului – Bradul Roznov, Cimentul Bicaz – Speranța Răucești, Voința Dobreni – Moldova Cordun, Vulturul Costișa – Steel-Man Târgu Neamț, Zimbrul Pâncești – Bradul Borca, LPS Piatra Neamț – Zimbrul Vânători Neamț, Unirea Tămășeni – Voința Ion Creangă, iar Tineretul Cândești va sta.

Rezultate, etapa XII

Voința Ion Creangă – Teiul Poiana Teiului 1-3 (0-0)

Bradul Borca – LPS Piatra Neamț 12-0 (5-0)

Speranța Răucești – Voința Dobreni 10-0 (5-0)

Tineretul Cândești – Cimentul Bicaz 1-3 (0-1)

Moldova Cordun – Vulturul Costișa 4-1 (1-0)

Steel-Man Târgu Neamț – Zimbrul Pâncești 6-0 (2-0)

Zimbrul Vânători Neamț – Unirea Tămășeni 0-3 (0-0)

Siretul Doljești, campioană de toamnă

Duminică s-au disputat și partidele etapei a noua, ultima a turului, în seria întâi din liga a cincea, acolo unde liderul, Siretul Doljești, nu a reușit decât un rezultat de egalitate, 1-1 pe terenul celor de la Voința Bozieni. La pauză, cele două formații se aflau tot la egalitate, 0-0. După acest egal, gruparea din Doljești este campioană de toamnă în seria I, cu 19 puncte, însă poziția de lider este amenințată de Unirea Dulcești, care se află pe locul 2, cu 18 puncte, și care în week-end s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la Stejarul Stănița. Formațiile din seria I nu au încheiat meciurile oficiale, urmând să dispute la finele săptămânii primele jocuri din etapa întâi a Cupei României. Returul va debuta anul viitor, la o dată ce va fi stabilită ulterior de AJF Neamț.