Ceahlăul – CFR Cluj 0 – 1 (0 – 0). A marcat Tade(69)
Stadion Municipal, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 4500
Ceahlăul: Jovic, Dumitraş, Cânu(Ichim 56), Marc, Cazan, Onciu, Stana, Gheorghiu, Golubovic, Chitoşcă(Popadiuc 78), Jula(Constantinescu 66). Antrenor Vasile Miriuţă
CFR: Felgueiras, Maftei, Piccolo, Rada, Camora, Muniru(Sepsi 81), Djokovici, Gabionetta(Rui Pedro 75), Maah, Ogbu, Tade(Hora 90). Antrenor Petre Grigoraş
Cartonaşe galbene: Onciu, Gheorghiu, Marc – Gabionetta, Muniru
Arbitrii: Adrian Comănescu, central – Aurel Oniţă, Sebastian Gheorghe, asistenţi, Paul Unimătan, rezervă
Observatori: Constantin Ştefan, Romeo Pascu
CFR Cluj a stricat sărbătoare împlinirii a 94 de ani de la înfiinţarea clubului Ceahlăul, după ce a câştigat cu 1 – 0, disputa de duminică seară, de la Piatra Neamţ, din etapa a 11-zecea a ligii întâi. Totodată, formaţia ardeleană a provocat şi prima înfrângere a trupei lui Vasile Miriuţă pe teren propriu şi a doua din întreg campionatul, după ce pietrenii mai pierduse în runda inaugurală cu Steaua. Partida de la Piatra Neamţ, urmărită de aproximativ 4500 de spectatori, a fost una destul de echilibrată, dar cu un plus pentru oaspeţi, care au avut mai multe ocazii de gol şi care au controlat jocul în marea majoritate a timpului. Galben – negrii nu au mai avut evoluţiile bune din meciurile anterioare disputate acasă, iar meciul cu CFR a fost primul în care nu au marcat pe teren propriu. Trupa lui Petre Grigoraş a avut prima situaţie de gol în minutul 10, atunci când Gabionetta, cel mai bun fostbalist de pe teren, a reluat periculos cu capul din careu, mingea a muşcat gazonul, dar Jovic a scos în extremis. De altfel, goal-kepper-ul pietrean a fost unul dintre cei mai buni jucători de la gazde, remarcându-se şi la alte ocazii ale clujenilor. Ceahlăul a replicat imediat după ocazia oaspeţilor şi, în minutul 12, Golubovic a şutat foarte bine la colţul lung, dar Felgueiras s-a întins şi a trimis în corner. Tot Ceahlăul a avut o sitauţie bună în prima repriză prin Chitoşcă, care a şutat bine din lateral, dar acelaşi Felgueiras a scos de sub transversală. După pauză, antrenorul gazdelor a fost nevoit să îl înlocuiască pe Cânu, care a suferit o întindere, cu Ichim şi acesta a avut o primă intervenţie bună la un corner al clujenilor. Gabionetta l-a mai pus o dată la încercare pe Jovic, dar acesta a fost la post, pentru ca oaspeţii să deschidă scorul în minutul 69. Atunci, la o fază prelungită în careul gazdelor, Maah i-a păcălit pe funaşii pietreni, a centrat în faţa porţii, Tade a şutat din 2 metri, Jovic a respins în bară, mingea i-a revenit aceluiaşi Tade, care a îndeplinit o simplă formalitate, împingând balonul în poartă. Pietrenii au dat peste un adversar motivat şi în revenire de formă, după venirea lui Grigoraş pe banca tehnică şi, după gol, s-au apropiat rar de poarta adversă. Tot CFR a fost mai periculoasă, având două ocazii imense la bara aceluiaşi Gabionetta, care a şutat spectaculos dintr-o poziţie dificilă, şi la capul din lovitură liberă a lui Ogbu. Ultimele minute au aparţinut gazdelor, care au atacat şi cu fundaşul Andrei Marc, dar nu şi-au creat multe situaţii de gol, decât la şutul lui Golubovic, reţinut fără emoţii de portarul advers. Victorie pentru CFR, care obţine al doilea succes consecutiv şi urcă pe opt în clasament, la două poziţii în spatele Ceahlăului, care rămâne în continuare pe şase în ierarhia internă. „Te simţi mai bine când legi două victorii, mai ales că astăzi am întâlnit un adversar foarte bun, sincer, o echipă extrem de agresivă, într-un sens pozitiv, un meci foarte dificil, dar trebuie să îmi felicit echipa pentru că a prestat un joc de calitate şi a obţinut o victorie foarte importantă”, a spus antrenorul Petre Grigoraş, după succesul de la Piatra Neamţ. De partea cealaltă, antrenorul Vasile Miriuţă, în ciuda eşecului, şi-a îmbărbătat jucătorii să rămână cu capul sus. „E prima înfrângere, dar ţin să îmi felicit jucătorii. Normal a fost un meci de 0 – 0 dar, o neatenţie în apărare, ne-a costat jocul”. Ceahlăul rămâne cu 17 puncte şi minus unu la adevăr, dar rămâne pe şase în clasament. Sâmbătă, în runda a 12 – a, galben – negrii joacă în deplasare cu Gaz Metan Mediaş.