Prima victorie din campionat

handbal lps
LPS Piatra Neamţ – HCM Câmpina 48 – 20 (24 – 8)
Handbaliştii de la LPS Piatra Neamţ au înregistrat miercuri primul succes din actuala stagiune a diviziei A, seria A. În runda a şaptea, trupa lui Stelian Bursuc şi Răzvan Caba s-a impus cu 48 – 20, în faţa celor de la HCM Câmpina, lanterna roşie a seriei A. Handbaliştii pietreni au practicat un joc destul de bun, în faţa mult mai modestului adversar, iar la pauză au condus cu 24 – 8. Practic, trupa pietreană a înscris câte 24 de goluri pe repriză, obţinând în final un succes categoric şi perfect meritat. „Îi felicit pe băieţi pentru că au jucat bine, dar trebuie să ţinem cont că am întâlnit un adversar mai modest. Sunt mulţumit de prestaţia noastră şi de faptul că am reuşit prima victorie din actuala stagiune”, a spus tehnicianul Stelian Bursuc. Cel mai bun jucător de la gazde a fost Cosmin Chirilă, care a marcat de 10 ori. Pentru LPS au mai înscris Rareş Bursuc 8, Ionuţ Buştihan 7, Mihai Asandei 5, Ştefan Bărbulescu, Daniel Todosia, Florin Ciudin, Alexandru Popovici şi Mihai Stelea 3, Adrian Călian 2 şi Antonio Pătrunjel 1 gol. După victoria cu HCM Câmpina, trupa pietreană a acumulat primele 3 puncte în ierarhia internă, are 164 de goluri marcate şi 270 primite. Divizia A masculină de handbal se va întrerupe până pe data de 10 noiembrie, pentru mai multe acţiuni ale echipelor naţionale. În runda a opta, LPS Piatra Neamţ joacă tot la sala Ceahlăul, cu Universitatea Târgovişte.