Prima medalie internaţională pentru Diana Ţigănaşu

Atleta pietreană, Diana Ţigănaşu, a cucerit medalia de argint în proba de aruncare a discului, la Campionatele Balcanice rezervate juniorilor 2, care au avut loc la finele săpătmânii trecute la Krusevac, în Serbia. Am scris în ediţia de ieri a ziarului nostru că sportiva de la CS Ceahlăul a obţinut două locuri 4, însă rezultatele cifrice i-au adus în cele din urmă medalia de bronz la disc, cu o performanţă de 45,19 metri. Medalia obţinută în Serbia este prima internaţională pentru eleva antrenorului Dan Cojocaru şi totodată prima la un campionat balcanic, o performanţă remarcabilă pentru tânăra sportivă pietreană, care se află în primul an de juniori 2. La această probă, Diana Ţigănaşu a fost depăşită de două sportive cu un an mai mare ca vârstă, născute în anul 1999. Medalia de aur a fost câştigată de Alexandra Emilianov, din republica Moldova, care a aruncat 55,69 metri, iar argintul a fost obţinut de Mediha Salkic, din Bosnia Herţegovina, cu o performanţă de 45,74 metri. Pe locul 4 s-a clasat Astel Valeanu, din Israel, care a aruncat 42, 78 metri. La greutate, Diana Ţigănaşu s-a clasat în final pe locul 4, cu o performanţă de 14,68 metri, la doar 21 de centimetri de locul al treilea, ocupat de Tjasa Krizan, din Slovenia, care a aruncat 14,89 metri. Şi această probă a fost câştigată de reprezentanta republicii Moldova, Alexandra Emilianov, care a reuşit o performanţă de 16,60 metri, iar pe locul al doilea s-a situat Maria Magkoulia, din Grecia, cea care a aruncat 15,48 metri. În clasamentul pe naţiuni, la fete, România s-a clasat pe primul loc, cu un total de 9 medalii, dintre care 3 de aur, una de argint şi 5 de bronz. La băieţi, ţara noastră s-a situat pe locul 4, cu 8 medalii, dintre care una de aur, 3 de argint şi 4 de bronz. România a fost prezentă cu o delegaţie de 43 de persoane la Campionatele Balcanice de juniori 2, sportivi şi antrenori, iar în clasamentul final pe naţiuni, rezultatele cumulate la fete şi băieţi, s-a situat pe locul 2. La competiţia din Serbia au fost prezente 15 ţări din zona balcanilor.

„Sunt mulţumit de rezultatele sportivei noastre”

La Campionatele Balcanice din Serbia, Diana Ţigănaşu a fost însoţită şi de antrenorul de la CS Ceahlăul, Dan Cojocaru, care a făcut parte din staff-ul tehnic al delegaţiei României. Acesta a apreciat valoarea ridicată a competiţiei, modul în care s-a comportat eleva sa, dar şi buna organizare a concursului. „În primul rând vreau să o felicit pe Diana pentru evoluţia de la Krusevac, unde a făcut un concurs bun la disc, reuşind să câştige medalia de bronz. Din păcate, la greutate a avut o aruncare puţin depăşită, care i-ar fi adus locul al doilea, iar în final s-a clasat pe poziţia a patra. A fost destul de greu pentru ea, am plecat vineri dimineaţă la ora 9, din Bucureşti, şi am ajuns seara, tot la ora 9, la Krusevac, iar sâmbătă a aruncat în jurul orei 13, la disc, după care în jurul orei 15, la greutate. Nu este uşor la acest nivel, însă pregătirea fizică a ajutat-o foarte mult. Rezultatele sunt bune, dacă ţinem cont că a fost depăşită de sportive mai mari cu un an ca vârstă decât ea, dar şi pentru că se află în primul an de juniori 2. Vreau de asemenea să remarc valoarea ridicată a competiţiei, aceste campionate balcanice au început să devină mai tari decât în anii trecuţi, din perioada Lenuţei Burueană, pentru că au apărut ţări noi care au sportivi de valoare. Aşadar a fost un concurs foarte tare şi vreau să-i remarc şi pe organizatori, care au fost receptivi cu sportivii, i-au ajutat atunci când a fost cazul, în concluzie sârbii ştiu cum să organizeze o competiţie de atletism. Sper ca această medalie să o motiveze şi mai mult pe Diana pentru competiţiile următoare, în special cele internaţionale, pentru că în ţară nu are rivale la catogoria ei, nu avem prea mult timp la dispoziţie să ne bucurăm de acest rezultat, pentru că trebuie să pregătim următorul concurs internaţional, europenele de juniori 2 din Georgia. Am aflat că mă aflu şi eu pe lista celor care fac parte din delegaţia României şi sper să fiu alături de eleva mea la importanta competiţie europeană”, a declarat antrenorul Dan Cojocaru. Diana Ţigănaşu a fost inclusă în lotul României pentru europenele de juniori 2 din Georgia, competiţia care se va desfăşura în perioada 14-17 iulie la Tbilisi.

„Stânca Şerbeşti”, adjudecată de 3 sportivi

Ediţia a treia a Festivalului Naţional Ecvestru „Stânca Şerbeşti”, care s-a încheiat la finele săptămânii trecute la Piatra Neamţ, a fost cea mai echilibrată şi disputată, în condiţiile în care numai puţin de 3 sportivi au câştigat trofeul, inclusiv etapa de Grand Prix. Este vorba despre Ionel Bucur, de la CSM Sibiu, cu calul Cassius, Luca Ruxandariu, de la Felix Ţopescu, cu calul Quinett, şi Ionuţ Ursache, de la Aer¤Horses Târgu Mureş, cu calul Spacehopper. Toţi 3 au terminat proba cu acelaşi timp, fără puncte de penalizare, şi în final s-au situat pe primul loc, împărţindu-şi premiul pus în joc. Competiţia ecvestră de la Piatra Neamţ, care s-a desfăşurat la toate categoriile de vârstă, a fost o reuşită atât din partea organizatorilor, dar şi a sportivilor şi cailor, care au oferit în cele 3 zile de concurs un regal hipic de înaltă ţinută. După 3 zile de concurs în baza hipică „Virgil Bărbuceanu”, caii şi călăreţi au mers duminică în comuna Ştefan cel Mare, unde au participat la zilele localităţii şi au oferit un concurs demonstrativ de sărituri peste obstacole pentru locuitorii din acestă zonă, în primul rând pentru a aduce o recunoştinţă fermierilor din comuna Ştefan cel Mare şi autorităţilor locale, cei care au susţinut financiar fondul de premiere, care s-a ridicat la 300 de milioane de lei vechi. „Vreau să le mulţumesc tuturor celor care ne-au susţinut financiar şi ne-au ajutat să ducem la bun sfârşit această competiţie care a devenit de tradiţie în judeţul Neamţ. Au fost alături de noi CJ Neamţ, CL Ştefan cel Mare, grupul de firme TCE 3 Brazi, Agro Buisness Consulting, Agria CGC Girov, Beesarsem Piatra Neamţ, Movila Icaşului (Moara Şerbeşti), Tehnoind Ghigoieşti, Otto”s Ştefan cel Mare, II Andone Vasile, Albina Ştefan cel Mare, Moldova SA Ştefan cel Mare, Agra SRL Ştefan cel Mare, Vyzy Com Ştefan cel Mare, Agrotur Moldova Ştefan cel Mare şi Ecotrans SRL. Ne bucurăm că nu am avut parte de incindente în timpul celor 3 zile de concurs, iar pe această cale vreau să le mulţumesc instituţiilor şi unităţilor economice care ne-au ajutat. Vremea frumoasă a ţinut cu noi, iar în aceste zile am avut parte de foarte mulţi spectatori prezenţi în baza noastră. Sper să ne ridicăm la înălţime şi la următorul mare regal hipic care va avea loc la finele săptămânii tot în baza hipică din ştrandul Tineretului”, a declarat Costache Lupu, preşedintele clubului Ecvestru Piatra Neamţ, principalul organizator al competiţiei. Toţi sportivii care au concurat la festivalul „Stânca Şerbeşti”, vor rămâne la Piatra Neamţ, pentru că la finele acestei săptămâni, între 7 şi 10 iulie, vor participa la un alt mare regal hipic de sărituri peste obstacole, Cupa Municipiului Piatra Neamţ, ajunsă la ediţia a 28-a, şi Cupa Marsat, aflată la cea de-a patra ediţie. Astăzi, gazdele de la Piatra Neamţ vor organiza un concurs demonstrativ pentru toţi cultivatorii de cartofi din România, care în aceste zile se află în judeţul Neamţ, iar în această săptămână, timp de 3 zile, în premieră pentru oraşul nostru, vor avea loc cursuri de instruire pentru toţi cei care doresc să devină antrenori în acest minunat sport. În ediţia de mâine a ziarului nostru vă vom prezenta clasamentele finale la toate categoriile de vârstă şi la toate probele.

Franţa e ultima semifinalistă la Euro

Naţionala de fotbal a Franţei este ultima semifinalistă de la Euro 2016, după victoria categorică, 5-2, reuptată duminică seara, la Paris, în faţa echipei similare a Islandei. Gazdele competiţiei au obţinut un succes categoric în faţa revelaţiei de la acest european, au condus cu 4-0 la pauză, iar în final s-au impus cu 5-2. În penultimul act, Pogba şi compania vor întâlni campioana mondială en-titre, Germania.