Popadiuc, un sfert de oră cu Norvegia

rom under 19
Mijlocaşul Ceahlăului, Doru Popadiuc a evoluat în ultimele 15 minute pentru naţionala de fotbal a României, sub 19 ani, care marţi a învins Norgevia cu 3 – 0, în ultimul meci din turneul de elită, care s-a desfăşurat la Mogoşoaia. Tânărul jucător pietrean a intrat pe teren în minutul 75, în locul lui Dorin Roatriu de la Dinamo, la scorul de 2 – 0. Tricolorii juniori s-au impus cu 3 – 0, prin golurile lui Vână, care a marcat de două ori, şi Mitriţă, însă succesul nu a ajuns pentru ca selecţionata lui Ştefan Iovan să se califice la Campionatul European sub 19 ani, care începe luna viitoare în Ungaria. România a terminat competiţia pe locul 3, cu un total de 3 puncte. Grupa a fost câştigată de Austria, care a remizat în ultimul meci, 0 – 0 cu Rusia şi, datorită unui golaveraj superior s-a calificat la turneul final. Austria şi Rusia au acumulat câte 7 puncte, dar austrieci au avut un golaveraj superior, +7, faţă de doar +5 al ruşilor. După experienţa de la naţională, Doru Popadiuc va reveni la Piatra Neamţ, iar la începutul săptămânii viitoare se va prezenta la reunirea lotului echipei Ceahlăul. În vârstă de 19 ani, Doru Popadiuc a debutat sezonul trecut în liga întâi, la doar 18 ani, chiar la primul meci, pierdut de Ceahlăul, 1 – 2 cu Steaua. Descoperit la juniorii de la Cetate Suceava, Popadiuc a fost promovat în prima echipă a Ceahlăului de fostul tehnician pietrean, Vasile Miriuţă.