Pietrenii nu s-au mai lipit de Grand Prix

bicicleta

* În etapa de la Ploieşti, cicliştii de la Veloclub au obţinut un loc 12 şi unul 16

Pietrenii au ratat premiile la Ploieşti, în ultima etapă a Grand Prix-ului, după ce, la Iaşi, Sabrin Drăgoi câştigase concursul de tineret. Ciclistul de la Veloclub Piatra Neamţ a încheiat cursa, desfăşurată duminică, al 16-lea, după coechipierul său, Daniel Cojocariu, sosit pe locul 12.

„Cursa a fost foarte dificilă. S-a fugit foarte tare, iar căldura a reprezentat un impediment pentru mulţi dintre concurenţi. S-a premiat doar categoria Elite, la 24 ani, nu şi cea de juniori, cum era de aşteptat, la care Cojocariu ar fi prins locul trei. În aceste condiţii, premianţii au fost doar cei din Prahova”, a declarat antrenorul de la Veloclub, Nicolae Pienescu.

Pentru cei doi rutieri, concursul de la Ploieşti rămâne cel mai tare „antrenament” înaintea ultimei curse oficiale de şosea a sezonului, Criteriul juniorilor, care va avea loc la Constanţa, în perioada 28 august- 1 septembrie.