Pierdurăm şi la Craiova

craiova-ceahlauCSU Craiova – FC Ceahlăul 2 – 0 (1 – 0). Au marcat Bawab 4’, Herghelegiu 59’

Stadion: Ion Oblemenco, teren moale, vreme rece, spectatori, cca. 2000

CSU Craiova: Bălgrădean – Târnăcop, Frăsinescu, Acka(Izvoranu 43’), Vătăjelu – Mateiu, Brandan – Băluţă, Bawab, Ferfelea(Cârstea 73’) – Herghelegiu(Madson 81’). Antrenori: Sorin Cârţu, Emil Săndoi.

FC Ceahlăul: Calancea – Gheorghiu(Ţepeş 46’), Gorea, Marc, Slavickas – Popadiuc, Tabacariu, Onciu, Margină – Ştefănescu, Pavel(Cârjan 62’). Antrenor: Florin Marin.

Cartonaşe galbene: Madson 90’/Marc 26’, 87’

Cartonaş roşu: Marc 87’

Arbitrii: Cătălin Popa –central, Sebastian Stoianov, Marius Bobe – asistenţi, Denis Haidiner – rezervă.

Observatori: Dan Victor Berbecaru, Viorel Ilinca.

Ceahlăul Piatra Neamţ a mai făcut un pas către subsolul clasamentului ligii întâi, după ce a pierdut cu 0 – 2 confruntarea din deplasare cu CSU Craiova, din etapa a 16-a a ligii întâi. Meciul de la Craiova, penultimul care s-a jucat pe stadionul Ion Oblemenco, s-a disputat într-un singur sens, spre poarta lui Calancea, în condiţiile în care Ceahlăul, cu o formaţie ce a avut în primul 11-zece aproape 10 jucători care anul trecut jucau în liga a treia, nu a avut puterea necesară să creeze pericol la poarta adversă. Oltenii lui Emil Săndoi şi Sorin Cârţu, denumiţi cuplul de diamant deoarece de când au preluat echipa nu au pierdut niciun meci, au început în forţă meciul şi au deschis scorul după numai 4 minute. Craiovenii au beneficiat de un corner, mingea a fost respinsă în afara careului până la Brandan, iar acesta, a trimis către un coechipier peste toată apărarea pietreană, Herghelegiu a centrat perfect în careu şi Bawab, singur cu Calancea, a trimis nestingherit în poarta goală. Golul cu Ceahlăul a fost al 27-lea al iordanianului Bawab în liga întâi, care se află pe locul 3 în clasamentul golgheterilor străini care marchează pe prima scenă fotbalistică. Golul marcat de Bawab a fost prefaţat de ocazia imensă a lui Ferfelea, care a reluat cu capul periculos, însă Calancea a scos de sub transversală. Oaspeţii au avut o posesie mai bună după gol, însă fără a periclita poarta adversă, iar ocaziile au apărat la cealaltă poartă. În minutul 19, Mateiu şutează periculos, dar Calancea este atent şi respinge, pentru ca în minutul 26 gazdele să ceară o lovitură de la 11 metri. Herghelegiu a fost agăţat de Marc la marginea careului mare, însă centralul Cătălin Popa a dictat lovitură liberă din afara careului şi l-a avertizat cu galben pe Marc. Tot în prima repriză, CSU Craiova a trimis balonul în bară prin Mateiu, care s-a desprins bine la lovitura liberă a lui Brandan, însă pietrenii au avut noroc la acea fază. Prima repriză s-a încheiat cu un avantaj minim al gazdelor, care au trimis de 6 ori balonul pe spaţiul porţii lui Calancea, în timp ce băieţii lui Florin Marin nu au reuşit niciun şut spre poarta adversă. Florin Marin l-a lăsat la vestiare pe Gheorghiu şi în locul lui a fost trimis Ţepeş, însă jocul oaspeţilor nu a avut mai multă consistenţă în atac. Mateiu a semnat prima ocazie după pauză, iar Craiova s-a desprins la 2 – 0 în minutul 59, când Herghelegiu a prins un şut frumos din afara careului mare, la colţul lung, şi l-a învins pentru a doua oară pe Calancea. După golul de 2 – 0, Florin Marin l-a trimis în teren şi pe Cârjan, în locul lui Pavel, iar oaspeţii au început să iasă ceva mai curajos în atac. După şutul lui Bawab, căpitanul Marc a ratat cea mai bună situaţie de gol a Ceahlăului, în minutul 72, când a pătruns în careu, iar şutul lui din cădere a fost respins cu greu de Bălgrădean cu piciorul. Până la final nu s-au mai consemnat situaţii clare de gol, doar eliminarea din minutul 87 a lui Marc, care a primit al doilea galben, şi care a întregit lispa abesenţelor pentru ultimul joc cu Universitatea Cluj. S-a terminat 2 – 0 pentru CSU Craiova, formaţie care ajunge la cel de-al zecelea meci fără înfrângere în toate competiţiile, în timp ce Ceahlăul se afundă tot mai jos în clasament. Ca şi la partida cu Oţelul, vinovaţii nu ştim cine sunt pentru evoluţia şi rezultatele echipei, cert este că trebuie să se facă ceva din iarnă, pentru ca de la anul să nu jucăm iar de la 11 şi, vorba preşedintelului Viorel Mestecăneanu. „În liga a doua va fi mult mai greu fără banii din drepturile de televizare”. În acest moment, când mai sunt de jucat 4 partide din runda a 16-a, Ceahlăul a rămas cu 14 puncte şi este pe 15 în clasament. „Suntem într-o situaţie critică, trecem printr-o perioadă nefastă, nu reuşim să obţinem rezultate pozitive, azi am întâlnit o echipă bună care confirmă forma pozitivă în care se află, a demonstrat-o şi astăzi, a făcut un joc foarte bun, şi au câştigat meritat. Sper să găsim un sponsor care să asigure o stabilitate din punct de vedere financiar şi atunci consider că toate lucrurile se vor rezolva”, a spus după meci antrenorul Florin Marin.